Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Ťažký život ukrajinského oligarchu

Ťažký život ukrajinského oligarchu

FirtashUkrajinskému oligarchovi hrozí v marci vypovedanie z Rakúska do USA. Takmer rovnako dlho čakajú jeho protivníci na to, aby ho zavraždili.

Už od začiatku vyvolávalo údiv, že tento v Rakúsku žijúci ukrajinský oligarcha Dmitro Firtaš je neustále obklopený osobnými strážcami. Dvanásť mužov rozdelených do dvoch skupín po šiestich, obklopujú tohto 49-ročného priemyselníka, ktorý si urobil meno v neprehľadných obchodoch so zemným plynom medzi Ruskom, Strednou Áziou, Ukrajinou a Západom, pri ktorých si nahonobil obrovský majetok. Rakúski úradníci ho 12. marca zatkli na základe zatykača z USA v sídle jeho firmy Holding Group DF vo Viedni-Wiedene. Dostal sa síce za rekordnú kauciu 125 miliónov Eur zasa na slobodu, ale nesmie opustiť krajinu, pokiaľ sa nerozhodne o jeho vydaní do USA.

Že je Firtaš odvtedy strážený malou súkromnou armádou má svoj dôvod. Podľa rešerší denníka „Presse“ existuje proti tomuto Ukrajincovi objednávka na zavraždenie. Zdroje nemeckej spravodajskej služby to potvrdzujú. Od jari je vražedný komplot v plánovaní. Vražedné komando z Maďarska a Rumunska si medzičasom malo dokonca prenajať byt vo Viedni-Landstraße.

Štátna prokuratúra: „On je predsa z Východu“

Generálny prokurátor Werner Pleischl potvrdil informácie „Presse“ o vražednom pláne. Firtašov právnik Dieter Böhmdorfer ho kontaktoval, hovorí Pleischl: „Ja som sa zvlášť nedivil, pretože po prvé Firtaš prichádza z Východu a podruhé je v hre veľa peňazí.“

Firtašovo okolie požiadalo o policajnú ochranu, ako vysvetľuje Roman Hahslinger, hovorca Viedenského policajného riaditeľstva pre „Presse“. Polícia nato zozbierala všetky dostupné informácie a „na základe našich skúseností vzala do úvahy viaceré pozadia“, hovorí Hahslinger. Nakoniec nebola zatiaľ poskytnutá žiadna policajná ochrana. „Priši sme k záveru, že počas leta nebola potrebná žiadna zvláštna policajná ochrana“. Z policajných kruhov sa bolo možné dozvedieť, že rakúsky Úrad pre ochranu Ústavy, po informáciách o bezpečnostnom ohrození, bude predsa venovať istú pozornosť tejto exponovanej osobe.

Vo Firtašovom okolí nevidno ešte dlho žiaden dôvod pre ukončenie opatrnosti a je toho názoru, že Rakúsko teraz berie stav ohrozenia vážnejšie, ako predtým. „Sme stále v kontakte s príslušnými úradmi“, hovorí Robert Shetler-Jones, vicešéf Firtašovej podnikateľskej skupiny GDF a pravá ruka Firtaša: „Kvôli ohrozeniu a dobrým vzťahom k úradom oznamuje Firtaš úradom každú zmenu stanovišťa“.

Domnienka: Objednávka vraždy pochádza z Maďarska

Zostáva otázka, kto má záujem na Firtašovom umlčaní. Podľa informácií denníka „Presse“ si vyšetrovatelia myslia, že objednávka vraždy prichádza z Maďarska. Tam sa predtým nachádzali dôležité podniky Firtašovho impéria. Medzitým nehrá tento Ukrajinec v maďarskom, ako aj ukrajinskom obchode s plynom žiadnu úlohu. V roku 2009 bol nemilosrdne vytlačený z tohto obchodu.

Plynový konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou vtedy eskaloval a viedol k závažným nedostatkom v zásobovaní plynom v Európe. Vtedajšia ukrajinská predsedníčka vlády Julia Timošenková sa ponáhľala do Moskvy, aby konflikt riešila. Vyjednala kontroverznú dohodu, ktorá Ukrajine nadelila vysokú cenu a poskytuje až doteraz veľké zámienky ku konfliktom.

Úhlavný rival Julie Timošenkovej

Timošenková, ktorá sama zbohatla na obchode s plynom, sa však v Moskve zbavila aj jedného osobného problému: jej úhlavný rival Firtaš, ktorý roky udržoval málo priehľadnú alianaciu s Gazpromom a viedol obchodnú spoločnosť RosUkrEnergo (RUE), zarobil pri tom obrovské peniaze a bol obratom ruky z obchodu vyhodený.

Na to sa dostali Firtašove maďarské zastúpenia do turbulencií. Predovšetkým plynová obchodná firma Emfesz, ktorá bola dovtedy zásobovaná od RUE, sa dostala do problémov. Na koniec predal manažment tohto podniku za jeden dolár firmu RosGas AG vo Švajčiarsku. A to údajne s neplatnými plnými mocami a sfalšovanými dokladmi, ako vysvitá z vyšetrovania.

„Sprenevera 250 miliónov“

„250 miliónov dolárov bolo z maďarskej firmy Emfesz stiahnutých a spreneverených“ hovorí Shetler-Jones: „Pokúšame sa už štyri roky Emfesz získať späť a kooperujeme s maďarskými úradmi.“ Podľa súčasného stavu vyšetrovania existuje podozrenie, že objednávka vraždy by mohla prichádzať z okolia bývalého manažmentu Emfesz.

Voči týmto kruhom sa v súčasnosti v Maďarsku vedie vyšetrovanie. Dávno stratili ochranu najvyšších kruhov vo vláde, hovorí vyšetrovateľ. A toto politické krytie chrbta svojho času existovalo. Existuje podozrenie, že peniaze Emfesz slúžili pred niekoľkými rokmi aj ku korupcii. Tak sa dosiahlo, že maďarská ropná spoločnosť Mol súťažila s rakúskou OMV o chorvátsky ropný koncern Ina.

Firtaš má na Ukrajine a v Maďarsku mnoho protivníkov. Zrejme sa títo ľudia obávajú, že Firtaš chce získať späť svoj starý majetok, alebo po svojom vydaní do USA by mohol prehovoriť o čachroch vo východoeurópskom obchode s plynom. „Firtaš je teraz už 8 mesiacov blokovaný vo Viedni a proces pokračuje“, hovorí Shetler-Jones. Ešte je úplne otvorené, či a kedy bude Dmitro Firtaš vydaný do Spojených štátov.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: EDUARD STEINER, Die Presse

O ::prop

Leave a Reply