Domov / Hlavná strana / Komentáre / Taylor Swift, avatár európskeho imperializmu

Taylor Swift, avatár európskeho imperializmu

Úbohá Taylor, nemá v tomto spore žiadnu šancu vyhrať.

Pop diva Taylor Swift sa pokúsila pritiahnuť poslucháčov viac rezonujúcich s minulým obdobím, ale zdá sa, že jej to veľmi k dobru neprospeje. Práve sa totiž učí ťažkú lekciu o tom, že akákoľvek zrážka s čiernou kultúrou alebo Afrikou je automaticky rasistická.

Po trapase s uniknutým laboratórnym experimentom Nicki Minaj sa Swift pred týždňom podarilo vyhrať v kategórii najlepšie hudobné video roka 2015 na Video Music Awards. Napriek svojmu víťazstvu urobila fatálny omyl, keď sa rozhodla ako premiéru uviesť svoje nové video k piesni Wildest Dreams (Najdivokejšie sny).

Išlo o zásadnú chybu, keďže cisrodoví belosi by mali vedieť, že nemajú žiadne právo hovoriť o Afrike bez toho, aby boli rasistami. Ak portrétujete Afriku ako dieru tretieho sveta, ste rasista. Ak ju zobrazíte v pozitívnom svetle, ako to urobila Swift, ste tiež rasista.

Profesionálni hľadači rasistov boli už pripravení k akcii.

Viviane Rutabingwa z NPR, ktorá má sama africký pôvod (Poznámka red. – a evidentne si na ňom založila kariéru) sa k videu vyjadrila nasledovne:

„Sme šokovaní tým, že v roku 2015 si Taylor Swift, jej nahrávacia spoločnosť a producenti jej videa myslia, že je úplne OK natočiť video, ktoré prezentuje pôvabnú verziu belošskej koloniálnej fantázie o Afrike.“

Ďalej dodala: „Swift tvorí hudbu, ktorá baví masy. Mala by byť preto schopná použiť ľubovoľné miesto ako jej pozadie. Ale ona sa rozhodla využiť ako pozadie pre jej romantické piesne náš kontinent a to bez toho, aby bol v ňom prítomný čo i len jeden Afričan alebo africký dej, pričom zasadila svoje video do obdobia, počas ktorého ľudia, ktorých Swift a jej partner vo videu stvárňujú, zabili, dehumanizovali a traumatizovali milióny Afričanov. Ide o mimoriadny problém“.

Nico Lang z The Daily Dot k tomu napísal: „Táto pocta ľubostnému trojuholníku bielych kolonialistoch bude predstavovať výzvu pre umelca, ktorý chce iba natočiť 3-minútové video, aby ho mohol zavesiť na VEVO. No a Taylor Swift v tomto prípade tvrdo narazila.

Dokonca i úplne letmý pozorovateľ si všimne, že tento klip, zasadený do Afriky, je tak biely, ako nedeľné ráno na farmárskom trhu.

Toto video sa snaží predstaviť old-school holywoodsku romancu, ale zároveň končí ako old-school holywoodsky rasizmus.

Nie je náhodou poznámka „biely ako nedeľné ráno na farmárskom trhu“ tiež rasistická? Ide zaiste o hrozné zovšeobecnenie.

Mimochodom, všimnite si, že sa ako argument uvádza aktuálny rok (Sme šokovaní tým, že v roku 2015…).

Každopádne Afrika je dnes oslobodená od nenávisti bielych imperialistov, ktorí prispeli k obrovskému populačnému boomu čierneho kontinentu a vybudovali na ňom infraštruktúru. Afričania však zúfalo opúšťajú svoje oslobodené domoviny, aby mohli žiť pod belošskou nadvládou. Zdá sa, že kolonializmus je v tej či onej forme jednoducho nevyhnutný.

Swift je však v ťažkostiach z toho dôvodu, že si dovolila vyvolať „romantický“ obraz európskeho kolonializmu. Ľudia si totiž prekvapivo začnú uvedomovať, že tu bývali časy, kedy značná časť afrického teritória bola prosperujúca, dobre riadená a vládol v nej poriadok. Dystopiánske peklo známe dnes ako Zimbabwe bolo kedysi Rodéziou, obilnicou Afriky. Bolo tomu tak predtým, než bola odovzdaná na naliehanie Západu do rúk komunistických zločincov. Niet divu, že sa treba vyhýbať tomuto problematickému porovnaniu medzi minulosťou a prítomnosťou.

Faktom je, že si nemôžete dovoliť použiť Afriku ako pozadie bez toho, aby ste sa dostali do problémov. Počas majstrovstiev sveta vo futbale v JAR, prišla Shakira s videom k piesni Waka Waka (This Time for Africa), ktoré mi prišlo až natoľko sentimentálne a presladené, že som si myslel, že ide o paródiu. Napriek tomu bola Shakira obvinená z viacerých foriem kultúrneho vykorisťovania a sprenevery. (Podkopávanie afrických intelektuálnych a umeleckých práv: Shakira, Zangalewa a hymna Svetového pohára od Dibussi Tande, Scribbles from the Den, 23. mája 2010].

Prečo sa vôbec obťažovať uvažovaním o Afrike, že? Ak totiž o nej začnete premýšľať, možno si tiež všimnete isté veci a ak si ich všimnete, je celkom pravdepodobné, že vaša kariéra sa náhle skončí.

Ale pokiaľ chcete sledovať nejaké video o Afrike a kolonializme, tak mám pre vás jeden návrh. Video má názov Africa Addio a môžete si ho pozrieť na Youtube.

Čo sa však v celej tejto kontroverzii stratilo je skutočnosť, že Swiftovej video malo pomôcť zvieratám v Afrike. A ohrozenie živočíšnych druhov je niečím, čo by malo znepokojovať nás všetkých (spomeňte si na leva Cecila ). Ako vidíte, tento druh starostlivosti o životné prostredie je jednou z vecí, ktoré sú prítomné iba pod západnou vládou.

No a pokiaľ ide o Taylor, tak o ňu sa báť nemusíme. Tá má dosť peňazí a fanúšikov a zaiste bude v poriadku. Ale nebolo by na škodu, ak by sa plne naladila na vlnu Trumpa! Jej ďalšie video by mohlo byť o milostnom príbehu, ktorý sa odohráva pri pamätníku Voortrekker. Určite by stálo za to vidieť ten výbuch na sociálnych sieťach.

autor: James Kirkpatrick
preklad: Aman, www.protiprudu.org

O Roland Edvardsen

4 komentáre

  1. Morgan Freeman raz povedal jednu múdru vetu. Teda možno ich povedal aj viac, ale táto stojí za zopakovanie: Ak chcete proti rasizmu naozaj bojovať, prestaňte o ňom hovoriť.

    P.S.: Dá sa nejako zablokovať vyskakovanie OTRAVNÉHO okienka s názvom „Mohlo by vás zaujímať“? Ďakujem.

    • Úplne s touto vetou súhlasím. Na tomto videu nič rasistické nie je, je to len čistý konštrukt človeka, ktorému sa to jednoducho nepáčilo. Pokým som si toto neprečítala, ani som o tom tak neuvažovala.

  2. Morgan Freeman je tiež len neger. Ja bojujem za rasizmus. Pretože je vnútorne aj navonok logický.

  3. Mať tak vaše problémy.

Leave a Reply