Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Tajný dokument: Nemecko chce financovať vojnové lode pre Izrael

Tajný dokument: Nemecko chce financovať vojnové lode pre Izrael

Lürssen WerftFoto: Korvety nemeckého námorníctva (archívny snímok)

14. december 2014 / Izrael chce od firmy ThyssenKrupp kúpiť štyri korvety v hodnote jednej miliardy euro – a má byť očividne Nemeckom finančne podporený. Podľa mediálnej správy požiadalo ministerstvo obrany o 115 miliónov euro.

Berlin – Pre „zabezpečenie hospodárskej zóny v stredozemí“ chce Izrael od ThyssenKrupp v Kieli kúpiť štyri moderné korvety konštrukčnej rady Meko. Náklady: jedna miliarda euro.

Spolková vláda chce podľa informácie „Bild am Sonntag“ krajinu pri nákupe vojnových lodí finančne podporiť. To vyplýva podľa týchto novín zo správy, ktorá bola zaradená ako tajná a ktorú mal poslať štátny tajomník Spolkového ministerstva financií Steffen Kampeter (CDU) predsedkyni rozpočtového výboru Gesine Lötzsch (Ľaví).

Ministerstvo obrany podľa toho požaduje spolufinancovanie až do výšky 115 miliónov Eur na „obstaranie obranných systémov pre Izrael“, cituje denník z vládneho dokumentu.

Už desaťročia je Izrael, nezávisle na situácii v Blízkovýchodnom konflikte, zásobovaný zborojárskymi výrobkami z Nemecka. Naposledy to bola ponorka v hodnote 600 miliónov euro a zbraňové odpaľovače za cca 900.000 euro zaslané do Izraela.

Nemecké exporty zbraní Izraelu nie sú jednoznačne podporované. V debate o dodávkach výzbroje do konfliktných oblastí naposledy spochybnil Ralf Stegner z SPD exporty zbraní do Izraela. Nemecko má síce „veľkú zodpovednosť za bezpečnosť Izraela“, on však nemá dojem, že zbrane na Blízkom Východe prispievajú k tomu, aby sa problém riešil, argumentoval Stegner.

Vicekancelár Sigmar Gabriel (SPD) síce od 8. júla neudelil žiadne nové povolenie pre exporty vojnových zbraní. Ministerstvo však zdôrazňuje, že neexistuje žiadny generálny povoľovací stop pre vývoz do Izraela – jednoducho mu nebol ešte žiadny návrh na export predložený na rozhodnutie.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Spiegel

O ::prop

Pridaj komentár