Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Sýria: Nasledujúca pasca Al-Káidy? K pozadiu siedmych stupňov.

Sýria: Nasledujúca pasca Al-Káidy? K pozadiu siedmych stupňov.

shutterstockSýria sa v týchto dňoch sklonila pred požiadavkami medzinárodného spoločenstva štátov. Posledná kapitola nebola ešte napísaná, pretože tu hrozí pre USA ďalšia pasca od Al-Káidy. Táto sieť operuje podľa teórie siedmych stupňov v časovom okne do 2016, pričom finálny cieľ má byť odchod USA zo všetkých islamských štátov.

USA bežia Al-Káide do pasce. To je podstata programu teroristickej siete, ktorý sa dostal v roku 2009 do rúk saudskej tajnej služby. Pritom je popisovaných sedem stupňov, na ktorých konci v roku 2016 má stáť odchod USA z islamských štátov. Afganistan platí za ukážkový príklad pre to, čo sa teraz môže stať aj v Sýrii.

Len ochrana pred terorom po 11. septembri 2001 zhltla ohromné množstvo peňazí. Vtedy založili USA tzv. »Ministerstvo vnútornej bezpečnosti«, ktoré drží viac ako 200 000 zamestnancov a stojí štátny rozpočet, vrátane iných opatrení k ochrane proti terorizmu, cez jeden bilión dolárov.

Obranný rozpočet bol hladko viac ako zdvojnásobený a dlhy USA raketovo rastú. Rýchlejšie ako dnes nerástli záväzky ešte nikdy. Tým možno považovať cieľ útoku z 11. septembra za splnený: s minimálnymi nákladmi sú USA hnané do gigantickej mašinérie ničenia peňazí.

Jeden zo stupňov bol, alebo ešte stále je, Afganistan. Ešte stále sa americkí generáli divia, že už roky nevideli žiadneho „Araba“. Omnoho viac ide pri tamojších potýčkach o mocenský boj rozličných skupín ako takých, ako to potvrdzuje aj silnejúci Taliban.

V Iraku sa nepriamo podarilo dostať Šiitov k veslu, takže Irán získava stále viac moci. To sa zasa ukazuje v postoji k Sýrskej otázke, kde Irán, bok po boku s Ruskom, drží stranu sýrskej vláde.

Je stále ťažšie pre Američanov zachovať si vplyv na región. Šiitské milície Hizballáh z Libanonu sa rátajú taktiež k nepriateľom USA, aj keď Sunniti ako Al-Káida a Šiiti patria k rozličným táborom.

V súčasnosti má Al-Káida v Iráne – taktiež v rukách Šiitov – uzavrieť kvázi dohodu na kooperáciu. Takto majú byť aj teroristické skupiny v Iraku, v Pakistane, alebo Afghanistane stále ďalej podporované. Kvôli tomu sa Al-Káida voči Šiitom chová zdržanlivo.

Situácia sa v uplynulých jedenástich rokoch pre USA výrazne zhoršila. Je pravdepodobné, že boje v a o Sýriu sú len kamienkom mozaiky vo veľmi nákladnom boji o región. Súčasná pauza môže však každopádne poskytnúť trocha vzduchu k nadýchnutiu. Už čoskoro hrozí ďalšia eskalácia. Situácia záujmov a plány ako tých »Sedem stupňov« do roku 2016 hovoria za to.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: KOPP

O ::prop

Pridaj komentár