Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Svetová menová vojna medzi USA, Čínou, Ruskom a Japonskom

Svetová menová vojna medzi USA, Čínou, Ruskom a Japonskom

dollarsNEWAmerickí ekonómovia na základe hospodárskeho rastu vyhlásili, že svet je v menovej vojne medzi Spojenými štátmi, Čínou, Ruskom a Japonskom.

„Svet je bohužiaľ v menovej vojne medzi Spojenými štátmi, Japonskom, Čínou a Ruskom, čo drží úrokové sadzby veľmi nízko a zvyšuje zásoby peňazí a úverov za normálnymi, udržateľnými medzami,“ povedal Mark Thornton, člen vedeckej spoločnosti Ludwig von Mises Institute v Alabame a výskumný pracovník Independent Institute v Kalifornii.

Thornton to poznamenal v súvislosti so správou Medzinárodného menového fondu, kde sa uvádza, že Čína predbehla Spojené štáty a stala sa najväčšou svetovou ekonomikou.

MMF odhaduje, že sila americkej ekonomiky je 17,4 biliónov dolárov, zatiaľ čo sila čínskej ekonomiky sa odhaduje na 17,6 biliónov dolárov.

Avšak tieto údaje sú upravené podľa relatívnych životných nákladov v oboch krajinách, čo je známe ako „parita kúpnej sily.“ Bez tejto úpravy kúpnej sily by bolo americké HDP vo výške 17,4 biliónov dolárov, zatiaľ čo Čínske HDP by bolo vo výške 10,4 bilióna dolárov, tvrdí MMF.

Thornton uviedol, že hospodársky rast v Spojených štátoch za posledných desať rokov bol väčšinou založený na vládnych pôžičkách a výdavkoch, čo viedlo k masívnemu štátnemu dlhu a následnému deficitu.

„V USA bol rast HDP spôsobený predovšetkým vďaka veľkému deficitu verejných financií a narastajúcemu štátnemu dlhu,“ povedal Thornton.

Pre PressTV v stredu Thornton dodal, že „bezprecedentná radikálna menová politika prei zachovaní nízkych úrokových sadzieb“ tiež prispela k neudržateľnému ekonomickému rastu.

Americký ekonóm tvrdí, že politika čínskeho rastu je tiež diskutabilná a v budúcnosti nebude udržateľná.

„Oni (Čína) majú naplánovaných veľa investícií do infraštruktúry, bývania, kancelárskych budov, budovania obrovských mrakodrapov a majú veľa zásob na investovanie do infraštruktúry,“ poznamenal.

Čína je aj naďalej najväčším zahraničným držiteľom amerických vládnych dlhopisov, ich hodnota sa odhaduje na 1,27 miliardy dolárov v amerických štátnych dlhopisoch.

Spojené štáty vinia Čínu zo zníženia vývozných cien tým, že manipulujú svojou menou.

„Rast je dobrá vec, ale v prípade Číny a USA sa musíme pýtať, či je to prirodzené a udržateľné,“ povedal Thornton.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

O ::prop

Leave a Reply