Domov / Hlavná strana / Multikulturalizmus / Švédske feministky utekajú z predmestí kvôli islamským fundamentalistom

Švédske feministky utekajú z predmestí kvôli islamským fundamentalistom

Feministky v Štokholme opúšťajú oblasti ako sú notoricky známe no-go zóny Husby a Tensta, husto obývané migrantmi, pretože v týchto predmestiach podľa nich teraz vládnu náboženskí fundamentalisti.

Nalin Pekgul sa sami opisuje ako feministka a bývalá poslankyňa parlamentu za ľavicových Švédskych sociálnych demokratov. Po dobu viac než 30 rokov žila na štokholmskom predmestí Tensta, no hovorí, že sa tam už necíti bezpečne. Tvrdí, že moslimskí fundamentalisti to tam ovládli a nemá pocit, že môže navštíviť centrum Tensty bez toho, aby ju obťažovali, informuje švédska stanica SVT.

Podľa slečny Pekgul sa situácia pre ženy vo verejnom živote v tej oblasti za uplynulých niekoľko rokov zhoršila. Poznamenala, že medzi mužmi v oblasti došlo k nárastu náboženského fundamentalizmu, pričom mnohí z nich pochádzajú z migračného zázemia. Pekgul sa pokúsila bojovať voči tomuto trendu organizovaní mítingov v kaviarňach, no zakrátko od tej myšlienky upustila.

„V Tenste som známou tvárou a netúžim vyvolávať problémy keď ma obťažujú,“ povedala Pekgul, vysvetľujúc, prečo už viac nechodieva do centra predmestia. Na otázku, či zostane na predmestí, odpovedala: „Vždy dúfam, že to prejde. Človek by nikdy nemal zabudnúť, že veľká väčšina tu žijúcich ľudí preklína fundamentalistov.“

Zeliha Dagli, bývala politička Ľavicovej strany, sa nakoniec presťahovala z no-go zóny predmestia Husby. Dagli opísala Husby slovami, že tam majú samozvanú „morálnu políciu“, ktorá sa pokúša kontrolovať správanie žien v oblasti.

Agresia, konkrétne voči feministkám, sa stala problémom, povedala. „Kolujú historky, že sme chceli vziať ženám závoje,“ povedala. „Povedali, že by som sa toho mala zdržať, a potom som sa už viac necítila tak bezpečne.“

Dagli teraz žije vo vnútornej oblasti Štokholmu a hovorí, že je šťastnejšia, že môže nosiť alebo hovoriť čo chce, bez strachu zo straty svojho bezpečia. Povedala, že by zvážila návrat do Husby, ale len ak sa tá oblasť stane pre ňu bezpečnejšou.

Husby, tak ako no-go zóna predmestia Rinkeby, je husto obývaná migrantmi, z ktorých mnohí sú z krajín v Afrike a na Strednom Východne a mnohí z nich sú moslimovia. V máji minulého roka zaútočila skupina miestnych na nórsky filmový štáb v Husby počas toho, ako sa pokúšal urobiť rozhovor so švédskym ekonómom a spisovateľom Tinom Sanandajim.

Sanandajiho, kurdsko-iránskeho imigranta, mnohí vo Švédsku kritizujú za jeho novú knihu Masová výzva, ktorá opisuje problémy, ktorým Švédsko čelí kvôli masovej migrácii. Jedna knižnica v Štokholme dokonca odmietla naskladniť túto knihu, obviňujúc ju z toho, že je rasistická.

Americký filmový režisér Ari Horowitz bol vlani taktiež napadnutý v Husby, a to počas skúmania švédskych no-go zón.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: breitbart.com

O ::prop

Jeden komentár

  1. „Švédské“ feministky a „švédský“ ekonom. Co k tomu dodat? A na závěr židovský režisér.

Leave a Reply