Domov / Hlavná strana / Komentáre / Švédska vláda zvažuje zákaz „nacistických“ rún

Švédska vláda zvažuje zákaz „nacistických“ rún

Švédska vláda uvažuje nad možnosťou zákazu používania severských rún, informovali miestne médiá, kvôli obavám z nevhodného používania starovekých symbolov neonacistickými skupinami.

Minister spravodlivosti Morgan Johansson momentálne skúma, či by runy mali alebo nemali byť vo Švédsku zakázané, aby sa tým odradili nenávistné skupiny, informovala švédska stránka Samhällsnytt. Očakáva sa, že odporúčanie v tejto veci vydá do konca mája.

Ak sa Johansson rozhodne pokročiť s legislatívou zakazujúcou runy, zákaz by potenciálne mohol zahrňovať všetky severské symboly, ilustrácie a tradičné šperky.

Návrh pobúril mnohých Švédov, ktorí považujú severské runy za súčasť svojej spoločnej histórie. Tí, ktorí sa identifikujú ako pohania, si možný zákaz vysvetľujú ako útok na slobodu vierovyznania, ktorú zaručuje švédska ústava. Komunita Nordic Asa – najväčšia pohanská náboženská skupina vo Švédsku, sa vyslovila proti akýmkoľvek vládnym snahám o kontrolu starovekého dedičstva Švédska s tvrdením, že „predsudky a nesprávne pochopenie sa najlepšie dajú liečiť vedomosťami a faktami.“

Náboženská organizácia varovala, že zákaz severských rún vo Švédsku by „vymazal časť našej histórie, kultúry a presvedčení – a našu slobodu prejavu.“

Bývalý člen parlamentu a člen pravicovej strany Švédski demokrati, Jeff Ahl, vyjadril podobné opovrhnutie nad myšlienkou takého zákazu.

„Naša vláda obhajuje multikulturalizmus, ale my nesmieme mať vlastnú kultúru. To, o čo sa vláda momentálne pokúša, že cenzúra nášho kultúrneho dedičstva a vymazanie našich koreňov. Piata kolóna,“ napísal na Twiteri.

Desiatky ostatných Švédov zaplavili sociálne médiá komentármi vyjadrujúcimi pochybnosti a pohŕdanie. Jedna používateľka Twitteru dokonca podotkla, že má niekoľko runových tetovaní a žartovne sa zamyslela, či jej vláda zaplatí laserový chirurgický zákrok na odstránenie tých obrázkov z jej tela.

Petícia proti možnému zákazu, ktorú spustila Komunita Nordic-Asa, mala v stredu viac než 11 000 podpisov. Dvadsiateho štvrtého mája skupina tiež konala v historickom centre Štokholmu zhromaždenie.

Hoci nacistické Nemecko a súčasné neonacistické skupiny používajú severské symboly na svojich vlajkách a odznakoch, dnešné runy sa najčastejšie nachádzajú na ľubovoľných moderných telefónoch či počítačoch: logo pre Bluetooth, pomenované podľa Haralda Modrozuba, dánskeho panovníka z vikinského obdobia, kombinuje runový ekvivalent písmen „H“ a „B“.

Bluetooth bol pomenovaný podľa 10. škandinávskeho kráľa Haralda I. Jeho runové iniciály môžeme vidieť na logu Bluetooth.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: RT

O ::prop

4 komentáre

 1. Martin Rubáš

  Švédsko je totalitní země. Za zmínku o Tommy Robinsonovi zablokovali Kateřinu Janouchovou. tam už to je šílené.
  https://www.epshark.cz/clanek/1837/svedska-zurnalistka-zablokovana-za-to-ze-se-zminila-o-tommymu-robinsonovi

 2. Vzdy som obdivoval severske narody nechapem ako mohli prist len tak z nicoho nic o rozum?

  • Dôsledok dlhodobej povojnovej imigrácie. Škandinávcov nie je až tak veľa a ich spoločnosť nepoznala skutočných cudzincov. A potom ešte: anglosionisti si na ich spracovaní dali záležať.
   Reálny konflikt začne až teraz, keď sa tie ich zvyšky azda zobudia.

   • „Škandinávcov nie je až tak veľa.“ Práve toto by mal byť rozumný argument za to, aby ich krajiny ostali etnicky jednoliate, aby sme zachovali prirodzenú rozmanitosť. Z pohľadu globálnej populácie ide o malú a vzácnu etnickú skupinu, ktorá pri súčasných demografických trendoch za niekoľko dekád úplne zmizne. Rovnaký meter platí na Pobaltské krajiny, kde sú našťastie viac etnocentrickí a tlakom multikulturalistov odolávajú – zatiaľ. Sice treba priznať, že európske veľkomestá vyzerajú všade rovnako – samí McDonald’s, Burger King, etnomasochizmus, homoultras (vďaka pán Matovič), migrantofilia a hordy hnedoidov, ktorí pokukujú po pekných Európankach. Toto platí nech ste kdekoľvek v Európe… možno Minsk je výnimka. Idem sa tam kuknúť, tak dám vedieť.

Leave a Reply