Domov / Hlavná strana / Komentáre / Sú geneticky „dokonalé deti“ hrozbou pre ľudstvo?

Sú geneticky „dokonalé deti“ hrozbou pre ľudstvo?

Skutočnosť, že Číňania sa otvorene snažia o eugenické vylepšenie svojej rasy, vyvolalo ďalšiu antieugenickú hystériu kontrolovaných médií – a kontrolovaných más.

Za prvé, nazývať geneticky vylepšené deti „dokonalými“ je zveličením. Nehovoríme tu o skutočnej dokonalosti; skôr sa jedná o veľmi výrazné zlepšenie kvality ľudí. Pojem zveličenie budem používať naďalej, keďže v tejto diskusii ho používajú aj ostatní ľudia.

Dokonalé deti sú deti bez kazov, ktoré sužovali ľudstvo státisíce rokov. Dokonalé deti sú ľudia bez rakoviny, bez cukrovky, bez krátkozrakosti, bez vrodených chýb každého druhu. Dokonalé deti sú deti s vyššou inteligenciou, ktoré žijú dlhý a úžasne produktívny život a ktoré sú zdravé až do svojho posledného dňa. Z dokonalých detí vyrastú dospeláci, ktorí budú nadpriemerne krásni a nadpriemerne morálni.

Čo je do pekla zlé na dokonalých ľuďoch? Len to, že nedokonalí ľudia sú v súťaži s nimi v nevýhode. Ale s ľuďmi to tak bolo vždy, keďže niektorí sú lepší než ostatní, prinajmenšom od čias Homo habilis, ak nie skôr.

Zrýchlenie evolúcie u časti ľudstva bude tú časť ľudstva, ktorá nie je eugenicky vylepšená, niečo stáť. Ale čo z toho? Každý z „dokonalých“ ľudí je taký ľudský, ako ktorýkoľvek nedokonalý človek. Nestratíte ani kvapku „ľudskosti“ len preto, že nahradíte biologicky chybného človeka človekom, ktorý nie je biologicky taký chybný. Prídete len o nedostatky.

Dokonalosť (alebo stav, kedy sa jej približujete) takisto nie je „nudná“, ako niekto tvrdí. Dokonalosť neznamená, že každý je vernou kópiou ostatných ľudí. Znamená to len, že každý je šikovný, svižný, silný, odolný voči chorobám atď. Neznamená to, že každý si myslí to isté, ako keby bol svet len nejakou komnatou ozvien.

Opak má k pravde bližšie: uniformitu v presvedčení vytvára všeobecná hlúposť v kombinácii s masovou propagandou, nie mimoriadne vysoká inteligencia. A ak v eugenickej budúcnosti dôjde ku väčšej konvergencii k menšiemu počtu alternatívnych systémov presvedčenia, tak najpravdepodobnejším dôvodom bude, že všeobecne vyššia inteligencia ľudí nám dovolila objaviť viacej omylov – a odmietnuť ich v prospech pravdy. Je niečo zlé na tom, keď všetci rozoznáme pravdu? Nie.

Naďalej budú existovať nezhody, rozdiely v názoroch a odlišné filozofie. Ale nezhody a diskusie o nich budú všeobecne na omnoho vyššej úrovni, vďaka vyššej inteligencii. Nebude to nuda.

Tvrdenie, že vytvorenie biologicky čo najdokonalejšieho ľudstva by bolo nudné, je niečo, čo by druh Australopitecus mohol povedať v súvislosti s druhom Homo, alebo niečo, čo by druh Homo Erectus mohol povedať v súvislosti s Homo Sapiens. Momentálne sme na pokraji vytvorenia druhu Homo Divinus a príslušník druhu Homo Sapiens si myslí, že je na tom niečo zlé.

Tak či onak, žiadna rasa si nemôže dovoliť zriecť sa prínosov a výhod eugenického zlepšovania, pokiaľ tie výhody získava pre seba iná rasa. Ak nechceme byť predbehnutí, ovládnutí, nahradení a napokon dohnaní k vyhynutiu, taktiež musíme získať tie prínosy a výhody. Džin ľudskej eugeniky je vypustený z fľaše. Musíme mať podiel na jeho moci, inak sa vzdáme svojej existencie.

Poznámka prekladateľa:
Motiváciou pre preklad tohto článku je správa, ktorá sa koncom novembra objavila v médiách (napr. tu). Podľa nej sa v Číne narodili dvojičky s upravenou DNA, ktoré by mali byť imúnne voči HIV.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: National Vanguard

O ::prop

4 komentáre

 1. Vôbec tomu nezumie autor. Mal by sa stretnúť s apoň pár dokonalými ľuďmi, až potom písať.

 2. Človek spája svoju druhovú identitu s určitým vedomím, určitým spôsobom myslenia. nejde ani tak o IQ samotné, nejde o kvantitu, ktorú treba zmeniť, ale o kvalitu.
  V budúcnosti dôjde ku zmene tejto kvality a súčsné druhy človeka sa stanú minulosťou (hovorím zámerne o viacerých druhoch, lebo druhov homo je viac, priam odmietam byť považovaný za rovnaký druh človeka, ako niektoré druhy, ktoré dnes žijú).

  Nie je ale isté, či sa to podarí modfikáciou DNA – na pochopenie týchto mechanizmov je proste ľudstvo a jeho veda zdá sa príliš tupá a primitívna. Skôr bude treba stále používať to, čo už v DNA je a teda selektovať, prípadne rekombinovať.

  Podobne asi nie je v silách ľudstva, aby sa očistilo od odpadu – bude to pravdepodobne proces prírodný, sami si odrežú pod sebou vetvu. Sú niečo ako brontosaury – dnes sa síce namnožili, ale ich osud je predurčený.

 3. podľa toho kto financuje ten eugenický výskum, sa budú tie dokonalé deti rodiť s vysokým iq a bez predkožky.(chlapci)

 4. ………………..Asi sa k tomu ešte vyjadrím, ale s manipulácou DNA u ľudských jedincov sa dá morálne súhlasiť len za predpokladu, že sa vykonáva zásah u chorého človeka, ktorímu sa nedá inak pomôcť. Máte predstavu vôbec, čo tým dosiahneme v skupine alebo spoločenstve? Uvediem príklad – naša super elita pracuje na vysokých školách s platmi okolo 600-800 Eur. Nebúri sa, a ak, tak iba ak im to zorganizuje mimovládka. Robotníci v nemenovanom automobilovom koncerne zarábajú mesačne cez 900 Eur a vedia sa vzbúriť aj bez mimovládky, vtedy keď vedenie má iné entuziastické predstavy. No a teraz mi povedzte, koho by sme mali eugenizovať tu na Slovensku, aby nám po eugenizovaní neušiel do zahraničia? Teda je tu aj lapidárna sociálno-inžinierska otázka, kto to bude platiť a kto z toho bude mať úžitok?
  ……………….Ja si fakt myslím, že komunistický experiment nám stačil, liberáli nám ekonomiku zhovadili natoľko, že sme nie síce banánovou, ale automobilovou republikou. Najbližšie k realite mal Jurzica, keď už neviem ako aký minister, mal tendenciu zmeniť fiancovanie školstva viac, či menej, podľa toho ako sa zamestnávajú absolventi a za koľko a či nám odchádzajú do zahraničia, alebo zotrvávajú a na zavedenie tohto a podobných opatrení nepotrebujeme eugenizovať populáciu, ale niečo iné,

Leave a Reply