Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Stará dohoda: Nemecko platí milióny na armádu USA

Stará dohoda: Nemecko platí milióny na armádu USA

deutschland-zahlt-fuer-us-militaerArmáda USA stojí nemeckých daňových poplatníkov podľa rešerše “Süddeutschen Zeitung” niekoľko stovák miliónov Eur. Na základe už pár desaťročí starej dohody môže Nemecko takto spolufinancovať tajnú vojnu Američanov. Ale Spolková vláda nevidí žiadny dôvod pre konanie.

Toto doteraz verejne neznáme subvencovanie objavil redaktor SZ v aktuálnom spolkovom rozpočte. Podľa novinovej správy previedlo Nemecko v uplynulých desiatich rokoch subvencie vo výške cca 600 miliónov euro na USA. Týmto Spolková vláda zaplatila za stavby armády USA – od leteckých hangárov, cez vojenské nemocnice, až po americké škôlky.

Dôvodom je podľa “Süddeutschen Zeitung” Správna dohoda s Američanmi z roku 1975, ktorá mala byť vlastne len čisto zúčtovací akt. Pretože skutočné náklady sú odvtedy výrazne vyššie, ako suma paušálneho zúčtovania Američanov, musí nemecký daňový poplatník uhrádzať miliónové diferenčné sumy.

Armáda USA je dobre ukrytá v skoro 300 stranovom Spolkovom rozpočte. Napr. v podrobnom plánovaní 12, rozpočtu Ministerstva dopravy, v kapitole 12.15, titul 632.03, pod nadpisom “Úhrada vzniklých nákladov Spol. krajín pri vybavení stavebných úloh Spolku”.

Pod týmto rozpočtom Spolková vláda v uplynulých desiatich rokoch vyrovnala účet subvencií pre Američanov vo výške 598 miliónov euro (PDF).

Škody a sociálne služby

K tomu pribúda, že Nemecko podľa štatútu jednotiek NATO ručí za škody, ktoré v Nemecku spôsobia vojaci USA. Mimo to musí Spolková vláda ručiť za príspevky sociálneho poistenia, keď armáda USA prepustí nemeckých civilných zamestnancov. To bolo podľa „Süddeutscher Zeitung“ v uplynulých desiatich rokoch spolu necelých 330 miliónov euro. Plus 600 miliónov robí skoro jednu miliardu euro.

Podľa SZ musí nemecký daňový poplatník aj tak prispievať na (pozri Článok 120 GG) budovanie americkej vojenskej infraštruktúry napríklad aj pre koordináciu dronových útokov v Afrike. A mnohé základne americkej armády využívajú zrejme aj americké tajné služby.

PDF z októbra 2008: Americké základne, EUCOM, atómové zbrane USA v Európe, Britské ozbrojené sily, vojenské základne NATO, ďalšie cudzie vojenské základne (aj také existujú), vojenské základne EÚ na celom svete a viac – Link.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: PRAVDA TV/dpa/t-online.de/sueddeutsche.de

O ::prop

4 komentáre

 1. No ale veď to je samozrejmé.

  Načo inak by bola globalizovaná Mafia PSYCHOPATOV našila búdu na Nemcov a zatiahla ich do vojny ?
  Načo by bola vyvádzala zverstvá v Iraku, v Sýrii, Lýbii, teraz na Ukrajine ?
  Načo by
  „zachraňovala“ Grékov s fiktívnymi miliardami ?

  Všetko má spoločného menovateľa : Kasírovať !!! Čím dlhšie tým lepšie.

 2. Neco takovyho Ugoloo….

  Prachy jenom prachy…..

 3. americká CIA vznikla na základe dokumentov a iných podkladov, ktoré im dodávali agenti nacistického Nemecka od roku 1944. títo agenti dostali v USA aj azyl, poprípade ak to ináč nešlo, súdili ich po vojne v USA a dostali maximálne 6 rokov väzby. po roku 1947, kedy CIA vznikla, bola táto podriadená západonemeckej tajnej službe zhruba 3 roky. potom prešla zas západonemecká tajná služba pod správu CIA. tento stav trval do približne do konca 50.rokov, začiatku rokov 60. spoluprácu, finančnú spoluprácu nevynímajúc, nikdy neprerušili.
  ale! ak povieme A, musíme povedať aj B. čo je závažnejšia vec, podľa rezolúcie NATO z roku 1967, sú všetky členské štáty NATO povinné poskytovať ostatným členom, ako aj centrále NATO, všetky údaje získané vlastnými tajnými službami. tieto údaje sa zbierajú a archivujú v centrále NATO v Bruseli.
  takže priatelia, tu neide iba o financovanie, ale o aktívnu spoluúčasť všetkých členských štátov NATO, nevynímajúc ČR ani SR, na všetkých okupačných ťaženiach USA.

 4. Sme dioti tak plaťme. Čo k tomu viac povedať. Politikov ktorí nás vtiahli do NATO treba veď vieme čo stĺpov na Slovensku okolo ciest je veľa. Myslím si že sa blíži doba že ich imunita im bude na dva veci.

Leave a Reply