Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Spor s Orbánovou vládou – diplomat USA opúšťa Maďarsko

Spor s Orbánovou vládou – diplomat USA opúšťa Maďarsko

Viktor OrbanFoto: Premiér Orbán: Konflikt s diplomatom USA

Diplomat informoval maďarskú verejnosť o zákaze vstupu do USA pre údajne korupčných úradníkov – a preto sa dostal do sporu s Orbánovou vládou. Teraz opúšťa diplomat André Goodfriend krajinu.

Budapešť – Pretože má spor s vládou pravicovo-konzervatívneho predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, opúšťa zastupujúci vedúci americkej ambasády v Budapešti krajinu. André Goodfriend sa vzdáva „z rodinných dôvodov svojho postu v Maďarsku a vracia sa späť do USA“ povedala hovorkyňa veľvyslanectva USA v stredu večer, štátnej maďarskej spravodajskej agentúre MTI.

Dôvodom pre konflikt s Orbánovou vládou: Goodfriend informoval maďarskú verejnosť o Washingtonom uvalenom zákaze vstupu voči šiestim vysokopostaveným vládnym úradníkom podozrivým z korupcie bez toho, že by uviedol ich mená. Vedúca Daňového úradu NAV – Ildiko Vida – následne priznala, že ju postihol zákaz vstupu do USA.

Na nátlak Orbána podala trestné oznámenie voči Goodfriendovi. Na to požiadala maďarská štátna prokuratúra o zbavenie diplomata USA diplomatickej imunity.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Spiegel

O ::prop

Jeden komentár

  1. Great success 🙂 i like

Leave a Reply