Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Spor o pamätník bojovníkom UCK v Srbsku: EU a USA sa zapájajú

Spor o pamätník bojovníkom UCK v Srbsku: EU a USA sa zapájajú

kosovo-je-srbijaAlbánsky pamätník spôsobuje turbulencie – srbský premiér Dačič požiadal komisárku EU pre zahraničie Ashtonovú o pomoc.

Belehrad – V spore Srbska s albánskou menšinou na juhu krajiny o pamätník bojovníkom UCK majú teraz sprostredkovávať západní diplomati. Srbský premiér Ivica Dačič požiadal komisárku EÚ pre zahraničie o pomoc, informuje vo štvrtok denník „Danas“.

Ako zaznelo, Ashtonová poverila zástupcu EÚ v Belehrade, Vincenta Degerta, aby sa zapojil do riešenia etnicky motivovaného sporu.

Podľa novín sa stretnú vedúci albánski politici z troch juhosrbských obcí Preševo, Medvedja a Bujanovac v piatok s veľvyslancami USA a Veľkej Británie, ako aj so zástupcami EÚ a OBSE v Srbsku. 65 albánskych obecných radných z týchto troch obcí majú v sobotu pri svojom stretnutí v Preševe rozhodnúť o výzve srbských úradov, odstrániť pamätník do 17. januára.

Spomienka na 27 albánskych bojovníkov UCK

Pamätník bol pred niekoľkými týždňami zriadený v centre mesta Preševo ako pamiatka na 27 albánskych bojovníkov UCK. Príslušníci albánskej „Oslobodzovacej armády z Preševa, Medvedje a Bujanovaca“ (UCPMB) prišli počas viacmesačnej konfrontácie so srbskými bezpečnostnými silami na jar 2001 o život. Podľa sprostredkovateľských podmienok EÚ v tomto konflikte bola v polovici roka 2001 UCPMB, ktorá bojovala za pripojenie zmienených obcí ku Kosovu, rozpustená.

V týchto troch obciach, tesne pri hranici Kosova, žije približne 70.000 Albáncov. Región je jeden z najmenej rozvinutých v Srbsku. Albánske obyvateľstvo sa začiatkom 90-tych rokov vyslovilo v ľudovom referende neuznanom srbskými úradmi pre pripojenie ku Kosovu.

Preklad Juraj Borský
APA, DER STANDARD, 10.1.2013

O ::prop

Jeden komentár

  1. Viac, podrobne a pravidelne na: http://kosovoonline.cz/

Leave a Reply