Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Spolupracovníci OBSE alebo špióni NATO?

Spolupracovníci OBSE alebo špióni NATO?

slowjansk-reutersTáto správa vybuchla ako bomba: „13 spolupracovníkov OBSE unesených pro-ruskými silami!“ Najprv som si myslel, kvôli eskalačnému potenciálu tejto správy, že ide o podvracanie východo-ukrajinského separatistického hnutia západnými agentmi – pretože ani ten najotrlejší separatista nemôže byť tak blbý, aby uniesol civilných príslušníkov OBSE. Takéto chovanie by všetko pro-ruské diskreditovalo a prinieslo by Západu len zámienku pre ďalšie zásahy / útoky voči východnej Ukrajine. Teda chcel som vedieť, čo sa tu skutočne stalo a začal som trocha zisťovať.

Ako prvé ma iritovalo, že rokovania o prepustení údajných členov OBSE vedie nemecká Spolková vláda a nie OBSE samotná. Jasno k tejto téme mi potom urobilo interview ORF so zastupujúcim šéfom Centra prevencie kríz OBSE Clausom Neukirchom, na ktoré som narazil – pozri tu. Neukirch vysvetlil v interview jasne, že unesení muži nie sú žiadni spolupracovníci OBSE. „Skutočná misia OBSE beží bez prekážok!“ povedal Neukirch a označil unesených mužov ako vojenských pozorovateľov, ktorí boli v bilaterálnej misii paralelne na ceste. Táto misia bola vykonávaná na vyzvanie a žiadosť ukrajinskej vlády nemeckým Bundeswehrom, presnejšie povedané Centrom pre verifikačné úlohy nemeckého Bundeswehru, hovorí Neukirch ďalej. Mimo ukrajinských, nemeckých, českého a švédskych vojakov, mali byť v zadržanom autobuse aj príslušníci ukrajinskej tajnej služby. Neutralita vyzerá pravdepodobne ináč.

Pretože práve pri tejto misii bolo východo-ukrajinskou stranou vyslovené podozrenie na špionáž, pozrime si preto, čo robí to Centrum pre verifikačné úlohy nemeckého Bundeswehru (VZBw). Hlavným cieľom VZBw zdá sa, má byť kontrola odzbrojovania. V tejto súvislosti sú zbierané údaje o zariadeniach jednotiek, sile jednotiek, vyzbrojení, bojaschopnosti, motivácie a organizácie ozbrojených síl. (Výpoveď plukovníka Axela Schneidera – Rádio interview tu). Na základe týchto informácií sa mimo iné zrejme skúma dodržiavanie, alebo nedodržiavanie odzbrojovacích zmlúv. VZBw (nezamienať s ZNBw – Centrum pre spravodajstvo Bundeswehru) je takto teda žiadna Spolková výzvedná služba Bundeswehru v klasickom zmysle, teda oficiálne žiadna tajná služba – ergo, nie sú zadržaní vojaci Bundeswehru aj oficiálne žiadni špióni.

Treba však konštatovať, že táto misia bola vykonávaná na objednávku západo-ukrajinskej vlády a sprevádzaná jej vojakmi (údajne aj jej mužmi tajnej služby). Odovzdanie získaných strategických informácií západo-ukrajinskej armáde sa pochopiteľne NEDÁ zabrániť a na základe účasti západo-ukrajinských síl je to zrejme dokonca želané. Že sa na to prepožičali nemeckí vojaci, citlivé informácie (informácie, ako ľudové povstanie zraziť silou zbraní) odovzdať pučistickej vláde, ktorá proti vlastnému národu postupuje silou zbraní, je ten skutočný škandál tejto „Misie“.

Aj keď sa západo-ukrajinské ozbrojené sily vyzbrojujú na útok proti povstalcom a už útočia na kontrolné body okolo Slovjanska (pozri tu), mali by východo-Ukrajinci zadržaných vojakov prepustiť a tým ukázať svoju dobrú vôlu. Mali by napriek tejto slabomyseľnej prozápadnej „špionážnej akcii“ ukázať, že nie sú žiadni „zadržiavači rukojemníkov“ a nenechajú sa niečim takým démonizovať. Povstalci teraz dokázali, že sú skutočne v stave jednať a vykonávať zadržanie – to by malo stačiť. Prostredníctvom nezištného odovzdania zajatých by povstalci dokázali, že sú lepší, ako ich povesť, ktorá sa o nich rozširuje a štáty NATO budú potom vyzerať ešte hlúpejšie, než beztak sú.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Euer Micha

O ::prop

Leave a Reply