Domov / Hlavná strana / Technológie / Špionážne agentúry financujú výskum klímy v honbe za klimatickými zbraňami, obáva sa vedec

Špionážne agentúry financujú výskum klímy v honbe za klimatickými zbraňami, obáva sa vedec

burkaAmerický odborník Alan Robock sa obáva, kto bude kontrolovať technológie na zmenu klímy, keď za výskum platia špionážne agentúry.

Popredný americký vedec sa obáva, že špionážne agentúry financujú výskum zmeny klímy len preto, aby zistili, či je možné použiť nové technológie ako potencionálnu zbraň.

Alan Robock, ktorý je klimatológom na Rutgersovej univerzite v New Jersey, vyzval tajnostkárske vládne agentúry, aby boli otvorené ohľadom svojho záujmu o radikálny výskum na zmenu svetovej klímy.

Robock, ktorý prispel ku správam pre Medzivládny výbor o zmenách klímy (IPCC), používa počítačové modely ku štúdiu, ako by mohli stratosférické aerosóly ochladiť planétu tak, ako to robia masívne sopečné erupcie.

Pokiaľ sa však technológie na zmenu klímy ukážu ako efektívne, má obavu z toho, kto ich bude kontrolovať – povedal Americkej asociácii pre rozvoj vedy v San Jose.

Minulý týždeň Národná akadémia vied zverejnila dvojzväzkovú správu o rôznych prístupoch k vyriešeniu zmeny klímy. Jeden sa zameriaval na spôsoby odstránenia oxidu uhličitého z atmosféry, ten druhý na spôsoby zmeny oblakov alebo zemského povrchu tak, aby odrážali viac slnečného svetla do vesmíru.

Správa dospela k záveru, že hoci sú potrebné výskumné projekty malého rozsahu, technológie zďaleka nie sú pripravené a znižovanie uhlíkových emisií zostáva najschodnejším prístupom k obmedzeniu najhorších extrémov zmeny klímy. Správa Royal Society z roku 2009 má podobné odporúčania.

Správu za 600 000 dolárov čiastočne financovali americké výzvedné služby, no podľa Robocka CIA a ostatné agentúry celkom nevysvetlili svoj záujem o túto prácu.

„CIA bola hlavným sponzorom správy Národnej akadémie, takže ma skutočne znepokojuje, kto to bude kontrolovať,“ povedal. Medzi ostatných sponzorov patrilo NASA, americké ministerstvo energetiky a Národný úrad pre oceán a atmosféru.

CIA založila v roku 2009 Centrum pre zmenu klímy a národnú bezpečnosť, čo bolo rozhodnutie, ktoré vyvolalo ostrú kritiku niektorých republikánov, ktorí to považovali za odpútavanie pozornosti od naliehavejších teroristických obáv. Centrum bolo zatvorené v roku 2012, ale agentúra povedala, že bude aj naďalej monitorovať humanitárne následky zmeny klímy a vplyv na americkú ekonomickú bezpečnosť, hoci nie z na to vyhradeného úradu.

Robock sa podľa svojich slov stal podozrievavým ohľadom zapojenia výzvedných agentúr do vedy o zmene klímy potom, ako mu pred tromi rokmi zavolali dvaja muži, ktorí boli podľa svojich tvrdení konzultantmi CIA. „Povedali: ‚Pracujeme pre CIA a zaujímalo by nás, či by sme vedeli detegovať, keby našu klímu riadila nejaká iná krajina?‘ Myslím, že uvažovali tiež naopak: ‚Keby sme chceli riadiť klímu niekoho iného, mohli by to detegovať?’“

Odpovedal, že keby krajina chcela vytvoriť stratosférický oblak dostatočne veľký na zmenu klímy, bolo by to viditeľné s pomocou satelitov a pozemných nástrojov. Použitie počasia ako zbrane bolo zakázané v roku 1978 Konvenciou o úprave životného prostredia (Enmod).

Na otázku, aký mal z telefonátu pocit, Robock povedal, že bol vydesený. „Dozvedel som sa o mnohých iných veciach vykonaných CIA, ktoré neboli v súlade s pravidlami. Nemyslel som si, že takto sa minuli peniaze z mojich daní,“ povedal. CIA cez víkend neodpovedala na žiadosti o komentár.

USA koketovali s úpravami počasia už pred uvedením Enmodu. Začiatkom 60-tych rokov výskumníci z projektu Storm Fury rozprašovali v búrkach rôzne častice v nádeji na zmenšenie ich ničivej sily. Podobný proces sa použil počas Vietnamskej vojny nad Ho Či Minovou cestou s cieľom, aby hlavná zásobovacia trasa pre severovietnamských vojakov bola príliš blatistá na priechod.

„Myslím si, že tento výskum by mal byť verejný a musí byť medzinárodný, aby nebolo pochýb o tom, že táto technológia nebude použitá na nepriateľské účely,“ povedal Robock.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: The Guardian

O ::prop

Leave a Reply