Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Sovietska raketa zostrelila F 117A

Sovietska raketa zostrelila F 117A

US-KOSOVO-FORCES-F-117Vedenie NATO v Bruseli sa nemohlo 27. marca 1999 dlho spamätať. Po prvý raz v celej histórii bojového nasadenia „najtajnejšieho“ lietadla ozbrojených leteckých síl USA bolo jedno F 117A nielen odhalené radarmi protivzdušnej obrany Juhoslávie, ale aj na oblohe neďaleko Belehradu zostrelené. Bol to kolosálny úder pre americký vojensko-priemyselný komplex a spoločnosť Lockheed.

V Pentagone sa ubezpečovali, že došlo k technickej chybe a toto „neviditeľné lietadlo“ jednoducho stroskotalo niekde v srbských lesoch. Americká armáda až do 25. novembra nepriznala, že toto F 117A bolo zničené sovietskou raketou. Pravda bola zatajovaná nielen jednoduchým Američanom, ale aj množstvu zákazníkov, ktorí už s Lockheed uzavreli zmluvy. Tento „neviditeľný“ stroj bol vtedy vo svete veľmi populárny. A táto zničená pýcha americkej výroby lietadiel v hodnote okolo 50 miliónov dolárov padla za obeť srbskému protileteckému raketovému komplexu s tovarovým označením „Made in USSR“. Ako prvý stlačil tlačidlo „Štart“ Dragan Matić. Vtedy mi podrobne rozprával o tejto operácii:

„24. marca 1999 sme opustili časť našej jednotky a boli sme preložení do jedného predmestia Belehradu. Tri dni sme prežili relatívne pokojne. Pracovali sme na rozkaz, obvyklé procesy, pričom sme nasledovali rozkazy nášho veliteľa. Predovšetkým platilo, nedostať sa pod radary AWACS, ktoré obvykle sprevádzali lietadlá NATO. Obzvlášť také, ako sú F 117A. Boli sme dislokovaní pri dedine Śimanovcy. Okolo večera 27. marca mala celá naša brigáda službu. Jeden kolega so sledovacej služby oznámil, že v éteri sú silné poruchy a že sa signál k nám blíži stále bližšie. Doslovne päť minút potom hlásil sledovací prieskum, že sa k nášmu personálu blíži cieľ. Náš veliteľ pozeral pozorne na monitor a dostával pokyny od sledovacieho prieskumu. Cieľ sa k nám približoval. Odhalili sme ho. Pozeral som na monitor a videl jasný signál cieľa. Teraz sme pozorovali cieľ, bol veľmi jednoznačný. Oznámil som veliteľovi, že cieľ bol fixovaný našimi prístrojmi a sme pripravení na jeho zničenie. Po povele ‚Páliť‘ potrebuje naša raketa 17 sekúnd, aby trafila cieľ. Prvá raketa odtrhla „neviditeľnému“ krídlo, druhou sme zostrelili samotné lietadlo. Pilot sa katapultoval a lietadlo spadlo na zem.

Je to len fantázia amerických inžinierov a letcov, že F 117A je neviditeľný. Všetky technológie Stealth zabezpečujú „neviditeľnosť“ len vo vysokej frekvenčnej oblasti vysielaných vĺn. Pre prístroje merajúce vysielanie, ktoré pracujú s nízkymi frekvenciami, sú veľmi dobre viditeľné. Preto sme ich vo vzdialenosti 50 km od nás zbadali a čakali, až budú prelietať okolo nášho personálu, aby sme ich zničili.

Je pravdou, že signál žiarenia tohto stroja je slabší ako u normálnych lietadiel, ale napriek tomu je na radarových obrazovkách viditeľný. Možno sa pilot zmýlil, alebo zablúdil, ale letel vo výške len päť kilometrov a dostal sa do nášho hľadáčika. Zostrelili sme strašidelný, fantastický stroj, najutajovanejšie lietadlo amerických vzdušných síl. Pilot sa katapultoval a skrýval sa v lesoch. Päť hodín neskôr priletela skupina amerických špeciálnych jednotiek niekoľkými vrtuľníkmi a lietadlo odpratali. Už nasledujúci deň sa nachádzalo na základni Aviano, neďaleko Benátok. Keď sa nám podarilo lietadlo zostreliť, okamžite sme opustili svoje postavenie s celou technikou. O čo rýchlejšie sa redislokujeme, o to viacej šancí prežitia má celý personál. V týchto troch mesiacoch agresie sme tieto presuny uskutočnili 24-krát. To zachránilo náš personál. Nikto z nášho tímu neutrpel škodu. Pritom v celej našej protileteckej brigáde prišlo o život deväť ľudí.“

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Autor: Konstantin Katschalin / 22.04.2013
Zdroj: ruvr.ru

O ::prop

4 komentáre

  1. no, pokiaľ viem a mám správne informácie, nebol to sovietsky radar ale česko-slovenský radar TAMARA, ktorý sa o to postaral 😀

    • Zrejme áno, ovšem radarový systém je jedna vec a zameriavač rakety druhá. Ono to totiž funguje tak, že radar cieľ vyhľadá a odovzdá ho navigácii rakety a tým ho preberá raketa. Čiže aj raketa má autonómny systém schopný detekovať tieto typy výzbroje. Nemá však schopnosť vyhľadať ich.

      • herman, a tiez je treba rozlisovat medzi prehladovym radarom (to je ten tociaci sa) ktory je v zasade na zistenie cielov a navadzacim radarom ktory ma uzku vyzarovaciu charakteristiku a je urceny na OZIARENIE CIELA. Oziarenie ciela je nutne pre protilietadlovu raketu ktora je navadzana na ciel odrazenym signalom.

  2. root, tamara je len pasivny radar, dokaze zistit, nedokaze strielat. Zostrelit musi raketa alebo protilietadlove delo.
    myslim ze to bol 2K12 KUB, ktory by mal byt aj v slovenskej armade. http://en.wikipedia.org/wiki/2K12_Kub http://www.youtube.com/watch?v=z5NPHrQrwW0

Leave a Reply