Domov / Hlavná strana / Zahraničie / South Stream: Putinov šachový ťah

South Stream: Putinov šachový ťah

vladimir-putinFoto: Vladimír Putin / Norgler / CC BY-SA 3.0

Pripustime, že protivník má silu šiestich bodov a vy vykazujete silu štyroch bodov. Potom je pomerne jasné, že keď obaja na seba vyvíjate tlak, tak vaše štyri body iste budú strácať voči šiestim vášho súpera. Jeden zo základov vyvíjania sily pri džude je, že ak neposúvate, ale ťaháte ked súper posúva, disponujte svojimi štyrmi bodmi a jeho šiestimi. Tak možno so silou desiatich bodov niekoho celkom jednoducho povaliť, napriet tomu, že sami máme len štyri body.

Judoku a ruský prezident Vladimír Putin túto jednoduchú techniku veľmi dobre pozná a svoju silu cielene nasadil voči svojmu protivníkovi, prezidentovi USA Barackovi Obamamovi, keď prijal prekvapivé rozhodnutie ukončiť projekt plynovodu South Stream.

Tento 40 miliárd dolárov drahý South Stream, financovaný Gazpromom, by dopravoval plyn z Ruska cez Čierne more do Bulharska a potom ďalej do juhovýchodnej Európy. Avšak Putin počas svojej návštevy v Ankare vyhlásil:

„Vzhľadom na pozíciu Európskej Komise, ktorá neprispela ničím k realizácii tohto projektu [South Stream], vzhľadom na skutočnosť, že sme len prednedávnom dostali povolenie od príslušnej organizácie v Holandsku … Vzhľadom na skutočnosť, že sme ešte stále nedostali povolenie z Bulharska, si myslíme, že Rusko nie je v stave v tomto projekte za takýchto podmienok pokračovať a ho realizovať.“

Na prvý pohľad sa zdá, že Moskva urobila ťah späť, pretože devótne chovanie Európskej Komisie pod americkým tlakom, nepúšťať sa dalej do energetickej závislosti na Rusku, nebol viacej Moskvou akceptovateľný. Ale v skutočnosti Putin Západ vymanévroval. Pretože povedal:

„My obrátime tok našich energetických zdrojov na iné regióny sveta, medzi iným prostredníctvom rozšírenej a rýchlej realizácie projektov kvapalného plynu. Obrátime sa na iné trhy a Európa tieto množstvá už nedostane, minimálne nie z Ruska. Myslíme si, že to nezodpovedá hospodárskym záujmom Európy a spôsobí to škody pri našej spolupráci. Ale to je voľba našich európskych priateľov.“

Zhrnuté: Rusko South Stream odložilo, ale bude napriek tomu predávať viac plynu cez Turecko. A neexistuje nič, čo by Európska Komisia (alebo Washington) mohol voči tomu urobiť, keď krajiny južnej Európy to budú považovať za výhodné, fungovať ako “Energetická rozdeľovacia stanica“, ktorú Rusko napríklad plánuje na tureckej hranici ku Grécku.

Tá skutočne prekvapivá časť pri tom je, že Turecko posilňuje spoluprácu s Ruskom. A to aj napriek ich rozdielnym názorom na Sýrsky konflikt. Je jasné, že Turecko tým chce zdôrazniť svoju nezávislú zahraničnú politiku a je to naviac znak toho, že Ankara sa taktiež zdráha rozhodnúť sa pre západné protiruské sankcie. Moskva si cení, že za vedenia premiéra Recepa Erdogana sa Turecko rozhodlo pre nacionálnu, autonómnu zahraničnú politiku a emancipáciu od USA.

Samozrejme má turecko-ruské strategické porozumenie ďalekosiahle následky na regionálnu politiku. Washingtonu sa to nebude páčiť, čo sa tu práve deje.

Ukončenie projektu South Stream podčiarkuje ešte viac, že Putin je rozhodnutý diverzifikovať ruské energetické exportné trhy. Ázijské trhy sa stanú top-prioritou pre ruské exporty energií.

Aj Dillí by malo prijať zodpovedajúce závery a vážne sa zaoberať – práve tak ako Čína – možnosťou profitu Indie z ruského “Pivota” do Ázie. Nastávajúca Putinova návšteva v Dillí naplánovaná na 11. decembra ponúka fantastickú príležitosť dosiahnuť kvalitatívny skok v energetickej spolupráci medzi oboma krajinami.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Michael Lehner, Neopresse

Zdroje:
‘Judo Knight’ Putin shows off martial arts skills in wrestling bout
Putin: Russia Cannot Continue South Stream Construction in Current Situation
Putin drops South Stream gas pipeline to EU, courts Turkey
Five Things That Vladimir Putin And Recep Tayyip Erdogan Have In Common
Russia takes Asia Pacific states as key oil and gas partners — ministry official

O ::prop

9 komentárov

 1. Držím Putinovi prsty. Dúfam, že to nevzdá.

 2. Putin,…Putin,…, Putin…Vecne zivy …………………………. Uz sneho robite SVETEHO PETRA ,…avsak pravda je taka , ze Putin ani Rusku nevladne , info SU….

 3. Jevgenij Alexejevič Fjodorov je ruský veřejný a politický činitel, poslanec Státní dumy Federálního shromáždění Ruské federace již čtvrté volební období (od roku 1993), předseda výboru pro ekonomickou politiku a podnikání Státní dumy FS RF, člen Ústřední politické rady Jednotného Ruska, kandidát ekonomických věd, činný státní poradce Ruské federace a koordinátor Národně osvobozeneckého hnutí, který často vystupuje na politická témata ve Vzdělávací TV. Toto je úryvek z jeho vystoupení z roku 2012.
  Jak je Rusko ovládáno ze zahraničí.

 4. Okupační rubl – Jevgenij Fjodorov.

  https://www.youtube.com/watch?v=5cXMA_zwTxo

  Pokud to někoho zaujme, tak na toto video navazuje další, ve kterém citují části zákonů souvisejících s Centrální bankou RF, o kterých se mluví v tomto videu. Je to pouze v originále:

 5. Ešte ste mohli dať trápnejšiu fotku toho Putina, kkti!!!

 6. Jason Hamlin – Zlatá past velmistra Putina
  —————————————————————–
  http://uloz.to/x6xzEvX8/jason-hamlin-zlata-past-velmistra-putina-txt

 7. Jason Hamlin nech nepise hluposti , petrodolar , zlata past Putina ?…. Putin je malucicky pan na zmenu. Poskok chazarov, tak ako kazdy politik uz dnes.

Leave a Reply