Domov / Hlavná strana / Spoločnosť / Snímky môžu klamať: tá istá fotografia pri konfliktoch na Ukrajine, Rusku a Izraeli

Snímky môžu klamať: tá istá fotografia pri konfliktoch na Ukrajine, Rusku a Izraeli

fakeSú to fotky, ktoré prinášajú do nášho vedomia konflikty vo svete. Snímky zranených detí po dopade bômb v Gaze, celé mestá, ktoré sú v rozvalinách, satelitné snímky, ktoré dokumentujú prítomnosť ruských vojakov vo východnej Ukrajine a snímky zbraní, ktoré nenechávajú žiadnu možnosť dlhšie zatajovať realitu týchto konfliktov.

Hovorí sa, že jeden snímok povie viac, ako tisíc slov. Práve preto sa často používajú na manipuláciu alebo vyvolanie falošného dojmu – dokážu históriu konfliktu spodobniť ináč, ako je skutočnosť.

To je jedna stránka. Na druhej strane sú často na vine médiá. Časové, alebo finančné obmedzenia a nezodpovednosť, či dokonca úmysel vedú často k masívnym chybám vo voľbe obrazového materiálu.

„Snímky môžu klamať“ píše na Twitteri Konrad Weber, novinár pre „Švajčiarsky rozhlas a televíziu“ a poukazuje tak na tento problém. Tá istá fotografia bola použitá pre ukrajinský, ruský a izraelský konflikt.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Huffington Post

O ::prop

11 komentárov

 1. ,,Ti, ktori nas privedu k tomu, aby sme verili nezmyslom , nas dovedu i k tomu ,aby sme pachali zverstva,,. Voltaire
  A TAK SA I STANE . Ale ludia si mozu za to sami , Mlcia , tak budu trpiet!

 2. Vyzerá to tak že je to nevybuchnutý mínometný granát vypálený z 240 mm samohybného mínometného komplexu Tulipan vyrábaného v Sovietskom zväze od roku 1975. Dnes ho Ruska armáda už nepoužíva. Rozanalyzujme si tri fotografie. NA prvom obrázku tvrdí Ukrajinská televízia že Rusko zaútočilo komplexom Tulipan na Ukrajina. Problém je v tom že tento systém je veľmi nepresný a drahý preto ho Rusko už nepoužíva. Takže zaútočiť týmto system nemohlo. Druhy obrázok Zasiahnuté vozidlo komplexom Tulipan v auto parku domobrany. Ukrajina oficiálne priznala že tento komplex oficiálne používa a dokumentov o tom je viac než dosť. Takže sa to mohlo kludne stat a vyzerá to tak že tento obrázok nie je podvrh. Tretí obrazok ALJAZEERA uvádza že Izrael použil ťažké granáty na ostreľovanie Palestínskych území. Izrael nepoužíva a nikdy nepoužíval takýto systém a po druhé neviem o tom žeby Palestinci mali vo svojich auto parkoch Sovietske respektíve Ruske nákladné vozidla ZIL ktoré je tam pekne vidno. Takže pekný mediálny podfuk Ukrajincov a Katarčanov pokiaľ nejde o nejakú fotomontáž.

  • Tak si nám pekne vysvetlil, prečo Rusi a Izraelci nemohli použiť tento systém a že teda to asi boli Ukrajinci. Problém je, že samotný pôvod tohto obrázku je pomerne záhadný a zatiaľ nebol identifikovaný. Mohol to byť ktokoľvek a miesto kdekoľvek. Dokonca aj u teba doma, keďže je pomerne slušná šanca, že sa jedná iba o photoshopový podvrh.

   Teraz k tvojej pochybnej argumentácii. Tvrdenie, že to nemohli byť (bohatí) Rusi, lebo strely sú drahé, ale (chudobní) Ukrajinci nimi strieľajú mírnix-dírnix je smiešne. Aby sme si rozumeli, smiešne je to tvoje zdôvodnenie cenou. Nikdy som navyše nepočul o tom, že by sa Rusi niekedy starali o cenu munície v bojových podmienkach. 🙂 Tulipan, alebo Tyulpan, podľa všetkého Ukrajina nevlastní, po rozpade ZSSR boli (z bývalých členských krajín) všetky vrátené Rusku. Navyše sa pravdepodobne ani nejedná o Tulipan, ale o hlavicu strely krátkeho doletu typu 9K52 Luna-M.

   Mne je teda fakt úplne jedno, či to strieľali tí, alebo oní, alebo to bol photoshop. Podstatou textu bolo niečo úplne iné – a to ako médiá klamú. Ty si ale tak zaujatý svojou nenávisťou voči všetkému ukrajinskému, že aj ak by tam teraz buchla atómovka, tak tri sekundy po výbuchu by si už vedel, že to bola určite ukrajinská, ktorú si niekde schovali. Len neviem, či si taký fanatik, duševne narušený, alebo zaplatený.

   • Vieš že som čakal že napíšeš nemýlil som sa a som rad že som sa nemýlil. O Sovietskej výzbroji vieš HO.NO. Budem sa citovať: Takže pekný mediálny podfuk Ukrajincov a Katarčanov pokiaľ nejde o nejakú fotomontáž. Jedna informácii pre truhlika ako si ty. Mam rodinu v Ivano Frankivsku a Rovenskej oblasti. Takže ak máš problém so mnou tak jednoducho nereaguj tak ako to robím ja na teba. To bola moja posledná reakcia na DEB.LA ako si ty.

 3. nemal by som sa miesat do tvojich reakcii ale Stopa preco deries klavesnice a komunikujes s tymto exotom v,,osmoza,,Vraj si zaujaty nenavistou k ukrajine ( slzy mi tu tecu od smiechu )..zlodej krici chytte zlodeja.Na celom prope nie je nikto viac nenavistou zaujaty k Rusom ako tento diskuter ))

  • Mne sú rusi u prdele rovnako ako amici. Imperialisti ako imperialisti. Čo ma udivuje, je tá túžba poniektorých tzv. Slovákov hľadať si pána za hranicami. Akoby sme mali málo vlastných psychopatov. Asi to bude následok otrockej výchovy. Hja, kam boľševik stúpi, tam 100 rokov sloboda nebude.

  • Nemám pochpopenie pre „debilov“ typu MAREK..
   Ak by som ho stretol osobne, tak by som mu odrezal vtáka (aby sa debili nemnožili), min 4 prsty na každej ruke (aby už nepísal) a tiež jazyk aby ho nebolo počuť..

Leave a Reply