Domov / Hlavná strana / Spoločnosť / Slovenský dôchodca: Radšej zomrieť ako žiť takto

Slovenský dôchodca: Radšej zomrieť ako žiť takto

dochod1Škoda, že si minister práce a sociálnych vecí nemohol, alebo nechcel vypočuť repliky, ktorými ho častovali dôchodcovia pri preberaní tzv. solidárneho dôchodku začiatkom roka. „Vsjo rovno“ sme tu už totiž mali, keď sa na Slovensku začala kolektivizácia po vzore nášho veľkého Brata. Na dedinách boli ľudia v šoku, lebo všetko bude patriť všetkým, ešte aj ženy. Jednoducho „Vsjo rovno“. Pán minister Richter si zrejme na tieto časy spomenul a tak tento termín zaviedol aj na dôchodky.

Inak, v časoch kolektivizácie a dobe „Vsjo rovno“ prišiel na Slovensko sovietsky novátor a vysvetľoval našim roľníkom, že u nášho Veľkého Brata dokážu podojiť aj capa a vysvetľoval ako sa to dá. Podojiť dôchodcov, teda tých, ktorí odpracovali viac ako 4O rokov čestne a statočne, je omnoho ľahšie. A capov sme sa dojiť nenaučili, teda tých, čo sa pofľakujú a robiť sa im nechce, nechcelo a ani nebude chcieť. A čo najviac rozčúlilo dôchodcov je, že to odobril akýsi spolok Jednota dôchodcov. Na jednej z gemerských dolín som sa spýtal presne stovky dôchodcov, či vedia čo to je. Vedel jeden, bývalý učiteľ, ktorý mi vysvetlil, že sú to salónni boľševici, ktorí sa v bratislavských viechach venujú kartovaniu a volia sa sami. Lebo z tej stovky opýtaných ich nikto nevolil, lebo ani o nich nič nevie, teda nevie, že ho zastupujú. Ani im na to nedal súhlas ani hlas. Lebo ho ani neoslovili, keď išiel na dôchodok.

Čo to je teda za organizácia, koho zastupuje, akým právom? Keby naozaj zastupovala všetkých dôchodcov, tak by počula hlas ľudu a hlas Boží, že dôchodky treba odstupňovať pri valorizácii podľa počtu odrobených rokov, čo by bolo najspravodlivejšie a kľúč by sa k tomu hravo našiel. Teda inflácia a odrobené roky. Takzvané „Vsjo rovno“ nie je nič iné ako falošná solidarita, ktorú poznáme nielen z čias kolektivizácie ale aj z vojenskej prezenčnej služby. A Jednota dôchodcov je dobrovoľná organizácia a nemá teda čo schvaľovať alebo o niečom rozhodovať. Nezastupuje všetkých dôchodcov. A solidárnu valorizáciu možno charakterizovať takto: „Vy hlupáci, načo ste robili vyše štyridsať rokov, ste na tom dnes rovnako ako darebáci, čo sa ulievali, ulievajú a ulievať budú“.

Ďalšia pozoruhodnosť je likvidácia dôchodcov v dôsledku existencie monopolu Slovenskej pošty. Tá totiž zrušila pošty, ktoré tu boli za Rakúska-Uhorska, Československej republiky i za boľševikov. Teraz funguje na dedinách tzv. mobilná pošta, ktorá nechodí podľa cestovného poriadku, ale tak ako chce. Dôchodcovia, starčekovia a starenky čakajú na priedomí svojich domčekov, v snehu, daždi, nečase, kým príde pani poštárka s vytúženým dôchodkom, alebo keď chcú poslať deťom do sveta list. Samozrejme, že možno prechladnú, dostanú horúčku a vetchý dôchodok s vetchým zdravím predznamená koniec ich žitia i bytia. A ak chcete poslať ceninu, musíte na centrálnu poštu, čo sú zasa peniaze, autobusy chodia tiež v poldňových intervaloch a tak treba čakať v snehu, slote a nečase.

Toto možno pokojne nazvať skrytou eutanáziou zo strany monopolnej Slovenskej pošty, ktorá nemá žiadnu konkurenciu. Boľševické kádre Slovenskej pošty druhej generácie v Banskej Bystrici si rozdeľujú prémie za to ako reštrukturalizovali (rozumej – rozvrátili) slovenskú poštu. Zrejme však po vzore iných krajín EU nakoniec uzákoníme aj eutanáziu.

Zdieranie dôchodcov s úbohými dôchodkami nekončí. Dôchodca – vodič musí k lekárovi na komplexnú prehliadku, za čo musí platiť, potom k očnému a zasa platí. Nehovoriac už o tom, ako dokážu policajti manipulovať s dôchodcami v cestnej premávke. Mal pravdu jeden z vodičov – dôchodcov, ktorý, keď ho zastavili a začali obracať, povedal: „Popravte ma, to bude jednoduchšie!“

Nedávno som bol v Piešťanoch, mám tak asi stredný dôchodok, teda trocha viac ako je priemerný. Prišli tam nemeckí dôchodcovia, rozhadzovali eurá jedna báseň, cítil som sa tam ako úbohý žobrák a možno, ak by som si bol položil klobúk vedľa seba na lavičku, boli by mi tam pár eur aj hodili. A to už nehovorím o zdravotníctve, ak si dá operovať dôchodca šedý zákal, zostane na mizine, et cetera.

A perlička na záver. V uplynulých dňoch tlač zverejnila dokument, kde nám Brusel všeličo vytýka ale „Brusel kvituje zmeny v dôchodkoch na Slovensku.“ Týmto konštatovaním Brusel povedal – šetríte dobre, šetríte na správnych ľuďoch, teda na dôchodcoch, je ich priveľa a dobre by bolo keby ich bolo menej. Len na ilustráciu, tisíce bruselských úradníkov má priemerný mesačný plat vyše l6 tisíc eur, plus tisícka eur na výdavky, platenie školy a podobne, vysokí úradníci majú platy okolo 2O tisíc eur. Za takýto plat by Slovák prekopal aj Kriváň. Ale aspoň vieme na koho šetríme.

Pred poslednými voľbami znel volebný slogan strany Smer: ISTOTY PRE VŠETKÝCH. V tomto slogane nie je povedané o aké istoty ide. Možno teda povedať, že aj SMRTEĽNÉ.

Byť na Slovensku dôchodcom, tak radšej umrieť. Taká je ISTOTA na Slovensku, žiaľ. A to nezmení ani presvedčenie slovenského premiéra, že bude lepšie. Ale kedy, to nevie nikto. Ani sám pán premiér.

Jedna rada za groš: Dôchodcovia, kandidujte za prezidenta, tak ako dôchodca z Vysočiny, pán Miloš Zeman. Dnes je prezidentom Českej republiky (niektorí dôchodcovia už kandidujú aj na Slovensku, ako napríklad J. Čarnogurský a uvažuje aj ďalší dôchodca M. Kňažko). A budete mať vystarané.

Svätoboj Clementis, www.protiprudu.org

O ::prop

Jeden komentár

  1. Béla Moravanský

    Malá aktuálna pripomienka k Jednote dôchodcov, týkajúca sa rekreačných pobytov v kúpeľoch so štátnou dotáciou.
    Je to všetko fajn, len by to nemali organizovať a vyberať záujemcov len „permanentní funkcionári“ z Jednoty dôchodcov. Inak to je všetko o ničom. Kto vyberie z množstva záujemcov tých pravých ? Zasa len tí „vyvolení“ ? A som zvedavý, kto sa môže napríklad podľa predloženej ponuky prihlásiť do Turčianskych Teplíc, keď je možné z okresu vybrať maximálne 6 až 16 ľudí na termín 8. až 15. APRÍLA a pritom ponuku turnusov z kraja dostali funkcionári Jednoty dôchodcov v okresoch v druhej polovici .MÁJA. Nuž, takáto organizácia Jednoty dôchodcov je dôchodcom na figu. Aj tak si každý dôchodca môže vybaviť pobyt po svojej linke . Až na to, že nemusí platiť zbytočných funkcionárov Jednoty dôchodcov. Nie je tak, pán Ing. Lipiansky ? Aká je vlastne úloha Jednoty dôchodcov ? Len odvádzať časť členského pre ústredie ? Nebolo by lepšie premeniť členskú organizáciu na Kluby dôchodcov v jednotlivých obciach a mestách ? Veď vedenie okrem prázdnych slov a pritakávaniu a prisluhovaniu vládnym orgánom nič nerobí. Tak ako za blahej pamäti komunizmu.
    Alebo sa zobuďte, alebo skončite !
    S pozdravom, zatiaľ člen Jednoty dôchodcov, Béla Moravanský.

Leave a Reply