Domov / Spoločný blok / Slovensko čaká vlna zdražovania potravín

Slovensko čaká vlna zdražovania potravín

… už od septembra a až o 10 percent!

Potravinárska komora Slovenska (PKS) upozorňuje verejnosť, že v blízkej budúcnosti možno predpokladať zdražovanie potravín. Dôvody zdražovania vidí komora vo výpadkoch produkcie z dôvodu suchého počasia na celom svete a celkového rastu vstupných nákladov. Podľa štatistík dávame v priemere na potraviny 70 eur mesačne. Zdražovanie by nás tak ročne malo stáť naviac okolo 80 eur.

reakcia: Kedysi letel vtip o nepriateľoch socializmu. Boli nimi Jar, Leto, Jeseň, Zima a Triedny nepriateľ. Je možné, že nastali znovu „zlaté dobré časy“? Aká je to prosím štatistika a kto ju vyrába? Týždeň stravy pre 4-člennú rodinu za 70€?  To je 2,50€ na osobu a deň!!

Rast cien obilnín a olejnín sa prejavil v stúpajúcich nákladoch na kŕmne zmesi. Potravinári očakávajú, že sa tento stav premietne aj do zvýšenia cien potravín živočíšneho pôvodu v obchode. Komora zdôrazňuje, že ceny potravín sú dlhodobo neudržateľné. Inflácia na Slovensku dosiahla podľa PKS za posledných 10 rokov hodnotu 60 % a hrubé mzdy rástli až o 107 %, zatiaľ čo ceny potravín vzrástli len o 32 %.

„Ak vezmeme do úvahy rast cien ďalších vstupov, napríklad pohonných hmôt, ale i vývoj cien potravín a nápojov v okolitých členských štátoch Európskej únie, tak súčasné ceny potravín sú na Slovensku poddimenzované a patria medzi najlacnejšie v eurozóne,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencií prezident PKS Daniel Poturnay. Tento tlak na nízke ceny bude mať podľa Poturnaya za následok len ďalšiu likvidáciu domáceho agropotravinárskeho sektora alebo používanie substitútov, čo sa odrazí v poklese kvality potravín.

reakcia: Takže používanie substitútov sa odrazí na kvalite potravín? Ako chce pán Poturnay zabezpečiť nepoužívanie substitútov mimo Slovenska(ako je na tom asi Poľsko)? Alebo snáď pre pracovné vyťaženie nezistil, že na Slovensku sa okrem repky olejnej(palivo) a fotovoltaiky(elektrina) nepestuje už takmer nič?  Že ešte aj jablká, hrušky alebo slivky sú dovážané napr. z Talianska za 1,70€/kg(tu by som si dovolil pripomenúť 70€ na týždeň)? Problém sa navýšením ceny nevyrieši!!!  Naďalej budeme konzumovať odpad. Len za to zaplatíme viac. Asi ho len treba ľuďom lepšie predseparovať pri rozvozoch do veľkovýkrmní(reťazce).

V podstate sme všetci bezdomovci prehrabujúci sa v potravinovom odpade …

Kapitalizmus(slovenský): Na dve kravy si zoberieš pôžičku z banky a dotáciu s eurofondov vo výške 1,60 mil. €.  Vzápätí banka a európska komisia zistí, že to neboli  kravy zo zlata, ako bolo doložené posudkom súdneho znalca, ale  dve rachitické kozy. Rozdiel zaplatia daňoví poplatníci a súdny znalec  pokračuje vo svojej živnosti bez ujmy na zdraví a majetku. Keď ťa súd očistí, požiadaš  banku o ďalšiu pôžičku. Na Bahamy nemusíš, lebo doma je doma a gorily sú predsa chránené … viac

zdroj: topky.sk

O oliolijanko

Jeden komentár

  1. Tak, tu mame tu slovensku potravinovu „sebestacnost“. Ja nechapem ako sme mohli v minulom rezime vyrobit aj na vyvoz a teraz sme nuteny dovazat.

    Kto Slovakov nuti dovazat potraviny?

Leave a Reply