Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Skupina hackerov žiada IAEA o vyšetrenie izraelského atómového programu

Skupina hackerov žiada IAEA o vyšetrenie izraelského atómového programu

negev_nuclear_research_centerMedzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA), podriadená OSN potvrdila, že jeden z jej serverov bol »hacknutý«. Doteraz neznáma hackerská skupina zverejnila kontaktné informácie o viac ako 100 expertoch, ktorí spolupracujú s IAEA a vyzvala ich, aby začali konať voči izraelskému atómovému programu.

Skupina, ktorá sa označuje ako »Parastoo«, čo v jazyku Farsi znamená »lastovička« a používa sa ako dievčenské meno, zverejnili 25. novembra mená expertov spolu s vyhlásením, že: Parastoo vniklo do počítačových sietí IAEA. V ňom sa hovorí: »Izrael disponuje nukleárnym arzenálom schopným nasadenia, ktorý je úzko spojený s rastúcou vojenskou oblasťou. Izrael nepodpísal žiaden medzinárodne právne záväzný dohovor k atómovým, biochemickým alebo chemickým otázkam.« Skupina vyzýva expertov, aby podpísali petíciu, v ktorej sa požaduje »objektívne vyšetrenie« aktivít v izraelskom atómovom centre v Negevskej púšti neďaleko mesta Dimona, prostredníctvom IAEA.

Platí za všeobecne isté, že Izrael disponuje množstvom atómových zbraní, aj keď to krajina oficiálne nepotvrdila, ale ani nedementovala. Na druhej strane sa Tel Aviv chová extrémne agresívne voči Iránu, ktorému predhadzuje, že vyvíja zbrane hromadného ničenia a označuje Islamskú republiku ako najväčšiu hrozbu Blízkovýchodného regiónu. Teherán tieto obvinenia vždy odmietal a vyhlasuje, že svojím atómovým programom sleduje výlučne mierové účely.

Hovorkyňa IAEA Gill Tudor vyhlásila, že úrad »hlboko ľutuje zverejnenie týchto údajov, ktoré boli odcudzené s jedného starého servera«. Predmetný server bol pred určitou dobou odstavený a odborníci úradu už pred hackerským útokom pracovali na tom, ako vypojiť »každú možnú možnosť útoku«. IAEA podniká »všetko čo je v jej moci, aby zabezpečila, že žiadne ďalšie informácie nebudú môcť byť odcudzené«, napísala hovorkyňa v e-maili, informuje spravodajská agentúra AP.

Preklad Juraj Borský, ::prop

Zdroj: europaeische-aktion.org

O ::prop

Leave a Reply