Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Severné Kosovo by malo byť organizované ako Katalánsko

Severné Kosovo by malo byť organizované ako Katalánsko

ahtisaari_planPrávomoc vo vzdelávaní, zdravotníctve a justícii, aj vlastné médiá.

„Pokiaľ možno široká autonómia“ severu Kosova, za ktorú sa chce Belehrad pri pokračovaní rozhovorov s Prištinou zasadzovať, má byť podobná španielskemu autonómnemu spoločenstvu Katalánsku. Informuje o tom štvrtkový srbský denník „Blic“. Avšak v Katalánsku sa plánuje pre rok 2014 referendum o nezávislosti.

„Spoločenstvo srbských obcí“ (ZSO) bude podľa toho zahrňovať väčšinovo Srbmi obývaný sever, ale aj iné obce Kosova s väčšinovou srbskou populáciou. ZSO bude mať podľa tohto listu právomoci vo vzdelávaní, zdravotníctve a justícii, neskôr v médiách, energetickej oblasti, hospodárstve a telekomunikáciách.

Požadovaná je demilitarizácia Kosova

Lokálne policajné sily budú podliehať lokálnym úradom, avšak budú súčasťou kosovskej polície. Srbsko sa hlasno stavia v tomto pozičnom dokumente pre Kosovo, ktorý ešte nebol prezentovaný verejnosti, aj za demilitarizáciu tohto najmladšieho štátu Európy. Jeho bezpečnosť by mala byť zabezpečovaná jednotkami EU (EUROCORPS), srbskými a albánskymi jednotkami, má byť uvádzané v pozičnom dokumente.

Podľa srbského premiéra Ivicu Dačiča bude tento pozičný dokument obsahovať „úvahy“ Belehradu ku Kosovu. Kosovský premiér Hashim Thaci už odmietol ideu autonómie ako „antieurópsku“. Srbský prezident, Tomislav Nikolič, mal vo štvrtok tento pozičný dokument, ktorý v stredu už prezentoval viacerým veľvyslancom EÚ ako aj ruskému, predstaviť aj šéfom opozičných strán. Až potom by sa mal návrh dostať aj do Parlamentu.

Kosovo je od februára 2008 nezávislým štátom. Nezávislosť bola vyhlásená na základe vypracovaného návrhu statusu sprostredkovateľom OSN Martti Ahtisaariom začiatkom roka 2007. Belehrad Ahtisaariho plán odmietol. Teraz sa v srbských médiách hovorí, že pri tejto najnovšej idei autonómie zo strany štátnych špičiek, by sa malo jednať vlastne o akýsi „Ahtisaariho plán-plus“. (APA, 20.12.2012)

Preklad Juraj Borský, ::prop
Zdoj derstandard.at

O ::prop

Leave a Reply