Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Šesť rokov po proeurópskej revolúcii je Moldavsko „zajatým štátom“

Šesť rokov po proeurópskej revolúcii je Moldavsko „zajatým štátom“

Šesť rokov po takzvanej „Twitterovej revolúcii“, ktorá vypudila vládnuci komunistický režim v Moldavsku a priniesla k moci proeurópanov, a jeden rok od ratifikácie asociačnej dohody krajiny s EÚ, sa krajina ocitla na pokraji zruinovania a v tesnom zovretí oligarchov, tvrdí európsky predstaviteľ.

Šesť rokov proeurópskej vlády v Moldavsku urobilo krajine len málo dobrého. Hoci minulý rok podpísala a ratifikovala asociačnú dohodu s Európskou úniou, „korupcia (v Moldavsku) zostáva zakorenená“ a štát je „stále v rukách oligarchov, kým vyčerpávajúco nízke príjmy vyhnali tisíce ľudí do zahraničia za hľadaním lepšieho života,“ tvrdí Thorbjorn Jagland, bývalý premiér Nórska, ktorý je súčasným generálnym tajomníkom Rady Európy.

„Hodnota moldavskej meny, leu, sa znížila, úrokové sadzby prudko stúpli a črtá sa recesia,“ dodáva vo svojom článku v The New York Times.

Vysoko postavený politik však naznačuje, že náprava je „mimo financovania“.

„Ak autority neurobia, čo je potrebné urobiť na obnovenie vonkajšej podpory – a rýchlo – krajina bude čeliť vážnym ekonomickým nepokojom. Sociálne programy pre chudobných a zraniteľných budú zoškrtané priamo pred drsnými zimnými mesiacmi,“ predpovedá.

„Popri naliehavých opatreniach potrebných na záchranu bánk musí vláda okamžite začať očisťovať verejnoprávne orgány od skorumpovaných úradníkov. Ako začiatok by mali byť desiatky sudcov – niektorí veľmi známi – ktorí boli obvinení z nehorázneho zneužívania svojej moci, vyšetrovaní. Agentúry na vynucovanie zákona tiež musia urobiť všetko čo môžu, aby zatkli jednotlivcov zodpovedných za masívny bankový podvod.“

„Aby sa ľuďom dostalo dôvery, že spravodlivosti bude v týchto prípadoch učinené zadosť, musí byť eliminované pochybné politické zasahovanie do súdneho systému. Legislatíva, ktorá je momentálne pred parlamentom a ktorá by garantovala nestrannosť štátnych prokurátorov, by mala byť bez meškania zavedená. A aby sa dokázalo, že nikto nie je nad zákonom, súčasná všeobecná imunita voči žalobe, ktorej sa tešia členovia parlamentu, by mala byť znížená.“

Uvidíme, aké reformy Moldavsko, ktoré tento politik nazýva „zajatým štátom“, predstaví v najbližšej budúcnosti.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: SputnikNews

O ::prop

Jeden komentár

Leave a Reply