Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Šéf ruských vzdušných síl: odkiaľ má Ukrajina toľko bojových stíhačiek Su-25?

Šéf ruských vzdušných síl: odkiaľ má Ukrajina toľko bojových stíhačiek Su-25?

su25POGONOVO, Oblasť Voronež, 26. júla (RIA Novosti). Šéf ruských vzdušných síl, Viktor Bondarev, sa domnieva, že Ukrajina dostala viaceré bojové stíhačky SU-25 tajne z nejakej tretej krajiny.

„Vychádzajúc z toho, čo v Ukrajine zostalo lietadiel, ktoré ešte nevyčerpali svoje zdroje, by malo byť ešte maximálne 12 až 15 strojov v prevádzke. Je ich ale výrazne viac.“

Generál Bondarev vidí dve varianty pre vysvetlenie tohto stavu. „Buď ide o flagrantné porušenie všetkých predpisov, pri ktorých majú byť nasadené stroje, ktoré vyčerpali svoje možnosti. Alebo existoval niekto, kto tieto stroja tajne dodal.“

Výcvik bojových pilotov v Ukrajine je absolútne nedostatočný, dodal Bondarev. „Piloti majú extrémne málo praxe. Preto neprejde ani deň bez zprávy, že Ľudové milície zostrelili jeden, alebo dva stroje SU-25. To sa stáva následkom úplne mizernej techniky pilotovania.“

Podľa jeho názoru môžu sa skúsení piloti mnohým raketovým útokom vyhnúť šikovným manévrom. „Že sa to ale nedeje, svedčí o ich zlej technickej príprave“, hovorí generál.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: RIA

O ::prop

9 komentárov

 1. Odkial zrazu berie Ukrajina tu nenavist voci ruskym civilistom ? https://www.youtube.com/watch?v=c0nx7xc_lNU

 2. Ja mám takéto vysvetlenie tohto stavu. Niektoré štáty bývalého východného bloku sa potrebujú zbaviť zastaralých zbrani z čias Varšavskej zmluvy a zbrani nekontabilných so západom vojenskou technikou. V poslednej dobe som čítal zopár článkov ako výhodne predali niektoré štáty svoju zastaralú vojenskú techniku. Áno vojna býva pre niektorých aj výhodný biznis. Nechcem obhajovať ani Rusko. Na Internete je dosť článkov o špinavostiach všetkých zoskupení.
  Ak chce vôbec niekto začať riešiť vôbec občiansku vojnu na Ukrajine, tak by mal začať najprv riešiť Studenú vojnu! Áno dá sa vystopovať na Internete, že veľmoci sa na ňu už dávnejšie pripravovali a Ukrajina im poslúžila ako vhodná zámienka, ako presvedčiť svoje obyvateľstvo a zmieriť sa z obnovenou Studenou vojnou. Amíci prehrávali v poslednej dobe súboje o fosilné paliva (napríklad Turkmenistan, Irak a pod. Japonsko aj dnes tvrdí, že muselo isť do 2. svetovej vojny kvôli energiám, na ktoré im dali USA embargo!). Trápi ich 17 biliónovy dlh a slabnúce postavenie $. Narastali obavy zo silnejúceho bloku krajín BRICS. Projekty, ako prieplav v Nikaragui, ktorí bude konkurovať tomu Pananskému. Rozvojová banka BRICS a silnejúce vzťahy Číny a Ruska. Čína skupuje veľké množstvo zlata a chce založiť svoju svetovu menu. A tak vyvolanie nepokojov na Ukrajine im vyhovovalo. Studenou vojnou a embargami donútili pripojiť sa aj EU, Japonsko a Južnú Kóreu k bloku najmä proti Rusku a Číne. Obyčajni Ukrajinci, protestujuci a separatisti si ani neuvedomili, že sa stali obetnými barankami naších veľmocí. Určite konflikt vyhovuje aj zbrojarskej loby (zisky) rôznym tajným službám a armádam (získaju viac právomoci a financii, už bude dôvod.) a podobne.
  Už od začiatku nepokojov na Ukrajine a Majdane som upozorňoval že sa konflikt môže vymknúť spod kontroly a že to bude nakoniec o…Rozdeľ a panuj!… Ukrajina mohla nastúpiť aj inú cestu a to cestu neakej neutrality, tretej cesty, ale ich politici a oligarchovia asi nedospeli, najmä kvôli korupcii.
  V Európe možno nájsť štáty ako Švajčiarsko, ktoré nie sú v EU ani v NATO. Rakúsko je v EU a nie je v NATO. Nórsko je v NATO a nie je v EU a podobne. Ja viem že sa vykrikuje Krym. Ale to tak isto môžu vykrikovať už len vo svojom folklóre aj Srbi, že Kosovo bolo niekedy ich. Možno aj v Iraku budú niekedy vykrikovať, že Kurdinstán bol niekedy ich a podobne.
  Ja vidím za konfliktom na Ukrajine najmä pozadie Studenej vojny. Falošne sú aj tvrdenia politikov Poľska a Maďarska ako aj ich tajných služieb. Z historického hľadiska im šlo veľa krát o územie Ukrajiny napríklad Zakarpatskú Rus. Ak sa to skončí fatálne asi budú znova nárokovať, alebo prinajmenšom profitovať s z rozdelenia Ukrajiny.
  Ak chce vôbec niekto urovnať konflikt na Ukrajine, mal sa zasadiť o to aby sa zastavilo stupňovanie studenej vojny.
  Demilitarizovala Ukrajina s neakým štatútom neutrality. Aj keď niektorým bude pripadať neutralita ako niečo nemožné, upozorňujem, že na neutralitu sa prinajmenšom sťažovať nemusí napríklad Švajčiarsko. Nebola by to prehra ani pre Západ, USA, EU, ani pre Rusko. Nebola by to prehra ani pre susedné štáty Ukrajiny.Nebola by to prehra ani pre samotných Ukrajincov a ich menšiny. Bolo by len na naších veľmociach, ako by zagarantovali neutralitu Ukrajiny.

 3. Neutralitu by malo vyhlasit Slovensko a vytvorit retaz Svajciarsko-Rakusko -Slovensko.(pripadne buduca Ukrajina )

  • Toto je neuskutočniteľné. Pokiaľ viem, neutralita sa nedá vyhlásiť jednostranne. Neutralitu štátu musí aj niekto garantovať – inak by takzvaná neutralita bola iba zdrapom papiera a štát, ktorý by ju vyhlásil, by bol iba bezbrannou obeťou prvého suseda, ktorý by si zmyslel urobiť z neho kolóniu, čo obzvlášť platí v prípade maličkého Slovenska.

   Pokusy o neutralitu Slovenska už boli (Slota). O garanciu neutrality bolo požiadané Rusko a USA. Rusko sa otvorene nevyjadrilo, USA garanciu rovno odmietli.

   Nehovoriac o ďalších problémoch, ako naše členstvo v OSN či NATO. Teda je nutné iné riešenie.

 4. Nie je to až také šialené!
  V Kostarike od roku 1949 ústava zakazuje armádu. Kostarika disponuje iba vnútornými bezpečnostními sbory. Kto napadol Kostariku? Pýtala si na svoju neutralitu povolenie od naších veľmoci?
  Na linku http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_st%C3%A1t%C5%AF_bez_arm%C3%A1dy
  Nájdete aj ďaľšie štáty bez vojska.
  Neznamená to že také neutrálne štáty ako Švajčiarsko, Rakusko nezbroji a nemá armádu.
  Na linku: http://www.sme.sk/c/7310913/merkelova-a-putin-pracuju-na-mierovom-plane-pise-independent.html
  sa uvádza, že neaký štatút neutrality o záväzku nevstupenia Ukrajiny do NATO a priznanie Krymu Rusku už začína navrhovať aj Merkelová. Zatiaľ to nemecká vláda oficiálne nepotvrdila. Nech si idú hrať svoju Studenú vojnu naše veľmoci niekde mimo Európu. Neverím, že sa konflikt na Ukrajine skonči dobre, ak sa veľmoci nedohodnú na neakom štatúte neutrality Ukrajiny. Veď čo robili USA, keď v ich blízkosti vznikla komunistická Kuba? Šli na hranu 3 svetovej vojny! Ukrajinské vojsko aj môže vyhrať, ale konflikt môže ešte veľmi dlho pokračovať, tak ako dlhé roky bojovala IRA v Británii, ETA v Španielsku, v Palestine a podobným štýlom. Tak isto po zosilnených sankciach sa stráca dôvod Ruska a Putina prečo by nemaliaj vojenský zasiahnuť na Ukrajine podobne ako v Gruzinsku. Putinovi to môže byť už jedno. Ak ustúpi strati doma svoju tvár a môže byť rýchlo aj zosadený, podobne ako Chruščov alebo pokus o zosadenie Gorbačova.

  • Samozrejme existuje viac druhov neutrality. Napriek tomu tvrdím, že pokiaľ nie je neutralita zaistená silnými ručiteľmi, nestojí ten papier na ktorom je napísaná ani za to, aby som si ním utrel zadok. A aj pokiaľ je neutralita zaručená silným štátom, neznamená to, že práve ten silný štát nedostane chuť na ten neutrálny – obzvlášť ak sa zistí, že neutrálny štát náhodou leží na nerastných bohatstvách práve tých silných štátov.

   Záver. Neutralita je nezmysel, je to len spôsob, ako sa ukolísať falošným pocitom bezpečia. Iba ak by neutrálny štát mal dostatočné dôvody nebáť sa napadnutia. Dobrým dôvodom na udržanie neutrality by mohlo byť pár jadrových hlavíc vo vlastníctve neutrálneho štátu, napríklad 🙂 Pacifizmus a odzbrojovanie všeobecne, navyše dobrovoľné (ako to urobili v podstate takmer všetky východoeurópske krajiny – s výnimkou snáď iba Poľska), je cesta do pekiel.

   Preto navrhujem: žiadna neutralita, okamžité znovuzavedenie povinnej základnej vojenskej služby, opakované intenzívne cvičenia záložníkov, totálna modernizácia armády s prihliadnutím na možnosti obrany, zavedenie práva a zároveň povinnosti vlastniť zbraň každým obyvateľom, ktorý absolvoval základnú vojenskú službu. Toto je to, čo zastraší každého možného útočníka – hrozba partizánskej vojny zo strany prakticky celého obyvateľstva.

   Toto je z technického hľadiska násobne reálnejšie a realizovateľnejšie ako nejaká neutralita. Ale na druhú stranu – naši politici… Tí dokážu sabotovať doslova všetko. Obzvlášť, ak by hrozilo, že nasratí občania tieto zbrane vytiahnu a pôjdu na parlament…

 5. Tu je pravdepodobne odpoved odkial Ukrajina stale berie vojensky arzenal.Dole v diskusi niekto hovori ze aj od nas z vychodnej hranice odchadzaju kamiony….http://slovak.ruvr.ru/news/2014_07_04/Rogozin-NATO-dodava-Ukrajine-zbrane-z-krajin-Vychodnej-Europy-5805/

Pridaj komentár