Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Salehi: IAEA nemá právo a ani povinnosť navštíviť vojenské stanovištia

Salehi: IAEA nemá právo a ani povinnosť navštíviť vojenské stanovištia

IAEAInšpektori Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) nemajú ani právo, ani povinnosť kontrolovať Iránske vojenské a raketové stanovištia, vyhlásil vysoký Iránsky úradník.

„Inšpektori agentúry nemajú žiadne právo a žiadnu povinnosť to urobiť. Na svete neexistuje autorita zodpovedná za kontrolovanie takýchto miest, a v tomto ohľade neexistuje ani nijaká dohoda,“ povedal v sobotu vedúci Organizácie pre atómovú energiu Iránu (AEOI – Atomic Energy Organization of Iran) Ali Akbar Salehi.

„IAEA nie je v pozícií na vedenie takýchto inšpekcií,“ podčiarkol, čím odmietol správy určitých médií, ktoré ho citovali keď hovoril, že inšpektori agentúry navštívia, pre viac transparentnosti, Iránske priemyselné objekty vyrábajúce bojové rakety.

V novembri sa Irán a IAEA dohodli na pláne cesty, na základe ktorej by Irán dobrovoľne povolil inšpektorom IAEA navštíviť tažkovodný reaktor v meste Arak a uránovú baňu Gachin v Bandar Abbas, na juhu Iránu, napriek faktu, že Teherán to podľa Dohody o zárukách nie je povinný urobiť.

Dobrovoľný krok je gestom dobrej vôle zo strany Iránu, aby ujasnil nejasnosti o mierovej povahe svojho jadrového programu.

Salehi ďalej odmietol obvinenia vznesené určitými Západnými krajinami, ktoré naznačujú odklon v Iránskych civilných atómových prácach.

„Také obvinenia sú neodôvodnené vzhľadom ku široko transparentným krokom a spolupráci medzi inšpekciami IAEA a Iránom,“ povedal šéf AEOI.

Spojené štáty, Izrael a niektorí ich spojenci opakovane obviňujú Irán z realizácie vojenských cieľov v rámci svojho jadrového programu.

Irán odmieta obvinenia a obhajuje sa, že ako signatár Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT) a člen IAEA má právo používať jadrovú energiu na mierové účely.

IAEA vykonala niekoľko inšpekcií Iránskych jadrových zariadení, no nikdy nebol nájdený akýkoľvek dôkaz, ktorý by potvrdzoval odklon Iránskeho civilného jadrového programu smerom k výrobe jadrových zbraní.

Poznámka redakcie:
Je viac než očividné, že inšpekcie a inšpektori nehľadajú dôkazy o výrobe atómových zbraní, ale zámienku na útok…

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

O ::prop

Leave a Reply