Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Rusko zakázalo vozidlám NATO prechod cez svoje územie

Rusko zakázalo vozidlám NATO prechod cez svoje územie

usa-nato-afganistanSťahovanie západných jednotiek z Afghanistanu sa stáva skoro neriešiteľnou úlohou. Od oznámeného úplného stiahnutia všetkých jednotiek USA z Afghanistanu, pokúšajú sa aj zostávajúce štáty NATO svojich vojakov a predovšetkým svoju vojenskú logistiku čo možno najrýchlejšie dostať z nestabilnej krajiny. To sa ale ukazuje ako neriešiteľný problém, predovšetkým pre armádu USA.

Totiž po vyhrážkach Obamovej vlády voči Rusku a kritike jeho úlohy v Ukrajinskom konflikte – hovorilo sa o „vojenskej invázii“ – zakázal ruský prezident Vladimír Putin všetkým vozidlám NATO prekročenie ruského územia. Pentagon už hovorí o logistickej katastrofe, ktorá sa valí na NATO.

Hlavná trasa vedie cez Rusko

Oddávna vedie totiž hlavná trasa pre zásobovanie a odvoz ťažkého vojenského zariadenia do Afghanistanu cez Rusko. Transportné trasy zo severnej Európy, kam prichádzajú dodávky loďou, idú leteckou cestou cez ďaleké časti Ruska, ďalej centrálnou Áziou a nakoniec na sever Afghanistanu. Iné možnosti dostať z krajiny miliardy drahý vojenský materiál štátov NATO a predovšetkým USA, prakticky neexistujú.

Najrýchlejšia a najjednoduchšia trasa z Afghanistanu by bola cez Pakistan k Indickému oceánu do pakistanského prístavného mesta Karači. Avšak vzhľadom na nestabilnú situáciu v Pakistane a výrazné nepriateľstvo obyvateľstva voči Amerike, nepripadá táto trasa do úvahy. NATO jednotky sa taktiež nemôžu pohnúť cez nasledujúceho suseda a úhlavného nepriateľa USA, Irán. Mimo týchto troch trás neexistujú v Afghanistane žiadne cesty, ktoré by uniesli tony ťažkú vojenskú výzbroj.

Odvoz vojenského materiálu leteckou cestou by bola finančná katastrofa

Posledná možnosť by bola, odviezť vojenský náklad z Afghanistanu leteckou cestou. Avšak náklady takejto akcie by išli do astronomických výšok a len prednedávnom sa zrútilo jedno vojenské lietadlo USA krátko po štarte, pretože bolo úplne preťažené a nedokázalo dostať náklad do vzduchu. NATO a USA budú musieť zrejme pre svoju proti-ruskú rétoriku zaplatiť vysokú cenu.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: aikos2309

O ::prop

6 komentárov

  1. „zakázal“ – alebo „môže zakázať“ ?

  2. nech to nechajú afgancom :o))), tí už budú vedieť, čo s tým.

  3. Nedávno Putin povedal, že aby si niekto zo zlosti a nenávisti neodhryzol vlastný nos. Toto by bol vynikajúci príklad. Niektorí Američania totiž majú tie nosiská poriadne veľké.

    • Tetka Bielická Cigereje

      A niektorí ani nemôžu za dažďa peši chodiť po vonku, lebo by im do nosiska napršalo a zadusili by sa – napríklad taký čierny transsexuál BAbrák Obama či tá čierna emancipovaná ťava Riceová

  4. Putin nieje hlupy, jednak im to nedovoli koli obvinovaniu Ruska zo strany USA a proZapadu v otazke Ukrajiny, tak po bezpecnostnej a hlavne strategickej, len tak z nicoho nic by tato armada pri premiestnovani sa(co trva nemenej dni) cirou nahodou zastala pri vychodnych hraniciach Ukrajiny a branila vladu fasistov a pro zapadnych ritolezcov, toto uz nieje sranda, Rusko si nalezite uvedomuje ohrozenie svojich Zapadnych a juhozapadnuch strategickych vojsk a komplexov.

  5. Dúfam, že pohyb vozidiel a inej techniky NATO zakázali oboma smermi 😀

Leave a Reply