Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Rusko vysiela na Ukrajinu konvoj s humanitárnou pomocou

Rusko vysiela na Ukrajinu konvoj s humanitárnou pomocou

humanitarny konvojNa základe dohody medzi Moskvou a Medzinárodným výborom Červeného kríža vyslalo Rusko konvoj s humanitárnou pomocou pre Ukrajinu.

Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie odoslalo dnes (v utorok) asi 300 nákladných vozidiel prepravujúcich viac než 2000 ton humanitárnej pomoci smerom k hraniciam s Ukrajinou, oznámili ruské oficiálne zdroje.

V pondelok oznámil ruský prezident Vladimír Putin predsedovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barrosovi, že Rusko v spolupráci so zástupcami Červeného kríža zasiela na Ukrajinu konvoj s humanitárnou pomocou.

Európska komisia varovala Rusko pred jednostrannými akciami na Ukrajine „pod akoukoľvek zámienkou, vrátane humanitárnej pomoci.“

Moskva naliehala na Kyjev a žiadala povolenie na prepravu humanitárnej pomoci pre obyvateľov východných oblastí Ukrajiny, ale Kyjevská vláda za podpory Západu to odmietla.

Červený kríž tvrdí, že humanitárna situácia na východe Ukrajiny je kritická, pretože správy hovoria o nedostatku vody, výpadkoch elektriny a chýbajúcej lekárskej pomoci v tisíckach domácností.

Ozbrojené sily novej ukrajinskej vlády sa v posledných dňoch blížia k východným proruským opevneniam.

V nedeľu sa východoukrajinské mesto Doneck dostalo pod paľbu, ako pokračovali boje medzi vládnymi jednotkami a proruskými silami.

Ukrajinské východné regióny, hovoriace prevažne rusky, sa stali počas posledných mesiacov svedkami smrteľných stretov medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou, ktorá sa snaží umlčať volanie po pripojení k Moskve.

Podľa Organizácie spojených národov bolo zabitých viac ako 1540 ľudí a takmer 300 tisíc bolo nútených utiecť zo svojich domovov vďaka už štyri mesiace trvajúcim ťažkým bojom na východnej Ukrajine.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

O ::prop

Leave a Reply