Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Rusko vysiela do Bieloruska 9 lietadiel na odrazenie hrozieb NATO

Rusko vysiela do Bieloruska 9 lietadiel na odrazenie hrozieb NATO

Russia sends 9 warplanes to Belarus to fend of NATO threatsNa letisku Bobrujsk v Bielorusku bolo rozmiestnených šesť stíhačiek Suchoj Su-27 a tri transportné lietadlá.

Začiatkom tohto týždňa bieloruský prezident Alexander Lukašenko pozval ruské sily, aby odrazili potenciálne hrozby NATO.

„V prípade pokračujúceho množenia vojenských síl v krajinách hraničiacich s Bieloruskom zaujme krajina adekvátne odvetné opatrenia,“ hovorí sa vo vyhlásení ministerstva obrany v Minsku.

V nadväznosti na krízu na Kryme posiela NATO do Poľska 12 lietadiel F-16 a poľský prezident Bronislaw Komorowski požiadal o ešte väčšiu prítomnosť Spojených štátov. Baltské krajiny si taktiež vyžiadali vojenskú pomoc od NATO.

Tak ako ich náprotivky v NATO sa ruské lietadlá v Bielorusku zúčastnia spoločného cvičenia.

„Spoločný systém vzdušnej obrany (medzi Ruskom a Bieloruskom) je zameraný na zaistenie kolektívne bezpečnosti vo Východnej Európe,“ povedal bieloruský minister obrany.

Náčelník štábu ruskej armády Valerij Gerasimov informoval počas telefonického rozhovoru vo štvrtok večer predsedu vojenského výboru NATO, Knuda Bartelsa, o vývoji.

V súlade s predchádzajúcimi vojenskými dohodami sa ruskí a bieloruskí vojaci môžu naprieč oboma krajinami voľne presúvať, hoci je pre nich nezvyčajné, aby boli umiestnení v zahraničí na akékoľvek predĺžené časové obdobie.

Alexander Lukašenko opakovane vyjadril obavy o expanziu NATO smerom na východ. Od začiatku svojho nástupu do funkcie prezidenta tejto 9 miliónovej krajiny v roku 1994 je jedným z najvernejších spojencov Ruska.

Napriek núdzovej možnosti pripojenia Krymu k Rusku po referende, naplánovaného na 16. marca, sa bieloruský líder vyslovil za „udržanie územnej integrity Ukrajiny.“

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: alalam

O ::prop

3 komentáre

  1. To je clanok Mordechaja Kapustu z Telgartu .

Leave a Reply