Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Rusko umiestňuje vojnové lode pred sýrskym pobrežím

Rusko umiestňuje vojnové lode pred sýrskym pobrežím

bojova_lodRuské vojnové lode by mohli byť nasadené pred sýrskym pobrežím, píšu v utorok noviny „Nezavissimaja Gazeta“. Oznámili to zdroje v ruskom generálnom štábe. „Viaceré lode Severnej a Baltskej flotily boli vyslané do východného Stredomoria, kde sa už nachádza jedna skupina lodí Čiernomorskej flotily“, zaznelo z generálneho štábu.

Ruské lode chcú zakotviť v sýrskom prístave Tartus, pretože je možné, že bude treba evakuovať ruských občanov zo Sýrie, hovorí jeden zdroj.

Možnosť evakuácie ruských občanov zo Sýrie naznačil viceminister zahraničia Michail Bogdanov nedávno na zasadnutí Spoločenskej komory. Tlačový atašé veľvyslanectva v Damašku Sergej Markov však doplnil, že situácia nie je tak zlá, že by bola toho času potrebná okamžitá evakuácia. Ministerstvo zahraničia v Moskve však podľa vlastného vyjadrenia vypracovalo núdzový plán. Veliteľ vzdušných výsadkových síl, generálplukovník Vladimír Šamanov, povedal, že jeho sily sú kedykoľvek pripravené na nasadenie pre pomoc, ak príde zodpovedajúci rozkaz od prezidenta Vladimíra Putina.

Nasadenie vojnových lodí by mohlo prispieť k záchrane ruských občanov na Blízkom Východe. Lode týchto troch ruských flotíl, vytvoria podľa týchto zdrojov len krátky čas toto zoskupenie. Neskôr bude zoskupenie Severnej flotily (protiponorkový krížnik „Severomorsk“, záchranná loď „Altaj“ a tanková loď „Dubna“) preložené Suezským kanálom do Indického oceánu, aby zabezpečovali bezpečnosť v Adenskom zálive. V polovici januára 2013 by mali tieto lode vymeniť jedno zoskupenie Pacifickej flotily (protiponorkový krížnik „Maršal Šapošnikov“, záchrannú loď „Alatau“ a tankovú loď „Irkut“).

S loďmi Baltskej flotily (loď pobrežnej stáže „Jaroslav Múdry“, veľké vyloďovacie plavidlá „Kaliningrad“ a „Alexander Šabalin“, ako aj dve pomocné lode) to je relatívne veľké zoskupenie ruského námorníctva. Je však zrejme skôr nepravdepodobné, že evakuácia ruských občanov je najdôležitejším cieľom lodí na Blízkom Východe.

Jedno vyloďovacie plavidlo môže zobrať na palubu maximálne 300 pasažierov. Počet ruských občanov, ktorí by mali byť evakuovaní, je však ďaleko vyšší. Pre evakuáciu sú civilné lietadlá vhodné omnoho viac. Vojnové lode majú zrejme iné úlohy. Predovšetkým majú pozorovať situáciu v Sýrii. To sa môže niekedy ukázať ako užitočné.

Preklad Juraj Borský, ::prop
Zdroj de.rian.ru

O ::prop

Leave a Reply