Domov / Hlavná strana / Technológie / Rusko požaduje od firiem Apple a SAP spoluprácu pri boji proti špionáži

Rusko požaduje od firiem Apple a SAP spoluprácu pri boji proti špionáži

dmitrymedvedev-stevejobs-2010– Rusko vystríha pred používaním zahraničného hardvéru a softvéru
– Apple a SAP prísne strážia svoj zdrojový kód.
– Rusko – Západné vzťahy sú napäté vďaka Ukrajine.

Moskva 30. júla (Reuters) – Rusko navrhuje, aby Apple Inc a SAP sprístupnili vláde ich zdrojový kód, aby bolo isté, že ich masovo používané výrobky nie sú iba nástrojmi na špehovanie štátnych inštitúcií.

Návrh, že dve z najväčších vlajkových lodí technologických spoločností by mali sprístupniť niektoré zo svojich najprísnejšie strážených obchodných tajomstiev, prichádza po tom, ako USA a EÚ začali diskusiu o sprísnení sankcií proti Rusku za jeho úlohu pri udalostiach na Ukrajine.

V utorok uložili USA nové kolo sankcií, ktoré zasiahli tri ruské banky, vrátane druhej najväčšej v krajine – VTB.

Európska únia dosiahla v utorok dohodu o svojich prvých širokých ekonomických sankciách, značiacich novú etapu pri najväčšej konfrontácii medzi Moskvou a Západom od čias studenej vojny.

Ruský návrh bol vyslovený počas minulého týždňa, keď sa minister komunikácií Nikolaj Nikiforov stretol s generálnym riaditeľom spoločnosti Apple v Rusku – Petrom Engrobom Nielsenom a ruským generálnym riaditeľom SAP-u – Vjačeslavom Orechovom, vyhlásilo Ministerstvo komunikácií.

Vo vyhlásení sa uvádza, že návrh bol koncipovaný tak, aby boli zaistené práva spotrebiteľov a firemných užívateľov na súkromie svojich osobných údajov a zároveň zaistené bezpečnostné záujmy štátu.

Povedané jazykom na ochranu súkromia, akýkoľvek krok smerujúci k núteniu týchto spoločností aby prezradili vnútorné fungovanie ich softvéru, by mohlo predstavovať veľkú hrozbu pre ich životaschopnosť, pokiaľ by stratili kontrolu nad zdrojovým kódom.

„Odhalenia Edwarda Snowdena v roku 2013 a verejné vyhlásenia amerických spravodajských služieb o posilnení dohľadu nad Ruskom v roku 2014 vyvolali vážne otázky o dôveryhodnosti zahraničného hardvéru a softvéru,“ povedal Nikiforov vo svojom vyhlásení vydanom v noci na utorok.

Mal na mysli šokujúce odhalenia bývalého dodávateľa Agentúry pre národnú bezpečnosť USA, ktoré odkryli rozsiahle špehovanie NSA prostredníctvom odpočúvania populárnych technologických produktov a služieb. Od tej doby došli odborníci k záveru, že americké štandardy pre softvérové šifrovanie majú zadné vrátka slúžiace na špehovanie užívateľov.

Rusko nie je osamotené vo svojich výzvach voči technologickým firmám o jasný postoj vo svojich zásadách ochrany osobných údajov.

Vlády od Nemecka, cez Brazíliu, Čínu až po Indiu, vrátane desiatok ďalších krajín, žiadajú o revidovanie technologických postupov s ohľadom na odhalenia v NSA – aj keď väčšina z nich sa zastaví pred požadovaním sprístupnenia zdrojových kódov technologických spoločností.

Korunovačné klenoty

Počítačový zdrojový kód je základná sada inštrukcií, ktoré riadia fungovanie akéhokoľvek softvérového programu a prevádza ho do inštrukcií, ktorým počítač rozumie. Zdrojový kód predstavuje korunovačné klenoty pre všetkých výrobcov softvéru a väčšina hlavných komerčných softvérových spoločností si tento kód žiarlivo stráži ako svoje najcennejšie tajomstvo.

„Je zrejmé, že spoločnosti, ktoré dajú k dispozícii zdrojový kód svojich programov, nič neskrývajú. Ale tí, ktorí nechcú s Ruskom spolupracovať v tejto otázke, môžu mať vo svojich produktoch skryté funkcie,“ povedal Nikiforov.

Ministerstvo uvádza svoju viac ako desať rokov trvajúcu spoluprácu s Microsoftom. Americká firma sa podelila o svoj zdrojový kód operačného systému Windows a ďalších produktov od roku 2003.

Ministerstvo uviedlo, že vyhliadky štátnych firiem, ktoré využívajú hardvér a softvér dodávateľov, ktorí nezdieľajú svoj zdrojový kód s vládou, „zostávajú neisté.“

SAP a Apple odmietli komentovať

Obchodné modely, ktoré vyrástli okolo zdrojového kódu, možno rozdeliť do dvoch základných táborov: proprietárny a open-source. Pri proprietárnom softvéri tvorcovia strážia prísne autorské práva a ich zdrojový kód, aby sa zabránilo súperom kopírovať jeho skryté vlastnosti.

Stále populárnejšou alternatívou je open source softvér, ktorého vývojári poskytujú voľný prístup k zdrojovému kódu a podporujú spolupracovníkov a verejnosť k úpravám a vylepšeniam.

Obvykle tvorcovia open-source softvéru účtujú svojim zákazníkom za služby a iné produkty, nie za samotný softvér.

Apple – svetovo najcennejšia spoločnosť podľa trhovej kapitalizácie – je najviac známy vďaka svojej snahe o odlíšenie sa od konkurencie vo sfére počítačových a telefónnych zariadení vďaka svojmu starostlivo stráženému proprietárnemu softvéru.

SAP je podľa príjmov štvrtý najväčší svetový výrobca podnikového softvéru a najväčšia technologická spoločnosť v Nemecku. Je tvorcom obchodného plánovacieho softvéru, ktorý používa veľa špičkových nadnárodných spoločností na udržanie finančnej kontroly nad svojimi operáciami. Taktiež si starostlivo stráži zdrojový kód svojich výrobkov.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: Maria Kiselyova, Reuters

O ::prop

Leave a Reply