Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Rusko odstavuje stanice GPS na svojom území – „bumerang“ sankcií šokuje kozmonautiku USA

Rusko odstavuje stanice GPS na svojom území – „bumerang“ sankcií šokuje kozmonautiku USA

russland-gps-abgeschaltetPodľa vicepremiéra Dimitrija Rogozina, Rusko prechodne odstaví od 1. júna jedenásť pozemných staníc amerického navigačného systému GPS na svojom území.

„Od 1. júna odstavíme prevádzku staníc GPS u nás“, oznámil Rogozin v utorok. Dôvodom je, že sa USA zdráhajú nechať sprevádzkovať jednu stanicu ruského navigačného systému GLONASS na svojom území. Ak Amerika nesplní dohodu o umiestnení GLONASS-u, budú stanice GPS v Rusku od 1. septembra definitívne postavené mimo prevádzku, hovorí vicepremiér ďalej. Podľa jeho slov USA doposiaľ postupovali ako „nedôveryhodný partner“. Rusko si želá rovnoprávnu spoluprácu. „Roskosmos je pripravený rokovať s USA o rovnoprávnej spolupráci, ako aj o umiestnení staníc GLONASS na ich teritóriu.“

Súkromní užívatelia nie sú ohrození

Rogozin ubezpečil, že ruskí užívatelia GPS odstavením staníc neprídu ku škode. „Kvalita signálu“ nebude narušená.

To potvrdil aj expert Igor Marinin: Pozemné stanice GPS, ktoré sa starajú o presnosť pod jeden meter, potrebuje len armáda, aby precízne navádzala zbrane na ciele. „Tak motoristi, ako aj turisti či súkromní užívatelia to ani nespozorujú“, povedal Marinin, šéfredaktor odborného časopisu „Novosti Kosmonavtiki“. Pre automobilistov stačí presnosť od 20 do 30 metrov. Ani letecká premávka nie je ohrozená. Pretože lietadlá využívajú v prvom rade rádiovú navigáciu, zatiaľ čo satelitná navigácia hrá len vedľajšiu úlohu.

U ruského ministra priemyslu Denisa Manturova narazil Rogozinov návrh na nepochopenie. Odstavenie staníc GPS „je síce technicky možné, ale prečo je to potrebné?“, povedal minister pred novinármi. „GPS-System je praktický nielen pre užívateľov, ale poskytuje aj alternatívu ku GLONASS-u. Ak zlyhá jeden satelit, môže ho zastúpiť GPS.“

Rusko, ktoré zahŕňa jednu devätinu pevninskej plochy zemegule, buduje od 1990-tych rokov svoj navigačný systém GLONASS, ako pendanta amerického GPS. Tento systém slúži k navigácii a určovaniu pozície vo vojenskom aj v civilnom sektore. Podľa údajov ruského vesmírneho úradu Roskosmos bude presnosť GLONASS-u ešte v roku 2014 zvýšená na 1 meter a dosiahne tak vyrovnanie s americkým konkurentom GPS.

russland-gps-abgeschaltet2

GPS+GLONASS = spoločné využitie pre presnejšie stanovenie polohy

Sankčný ”Bumerang” šokuje kozmonautiku USA

Na tlačovej konferencii 13. mája [anglický preklad] ako aj na Tweets – moderné časy … – oznámil ruský vicepremiér, zodpovedný za kozmonautiku, spolu so šéfom Roskosmosu, rôzne protisankcie voči USA (viac, viac, viac, viac, viac, viac, viac, a viac): tak už viac nebudú žiadne hnacie motory pre rakety USA (čo medzi verejnosťou nebolo vôbec známe) a u navigačných satelitov bude zastavená výmena pozemných staníc.

A zo stanice ISS, ktorej prevádzku USA naposledy svojvolne predĺžili do roku 2024, bude zrejme treba v roku 2020 vystúpiť. S určitou pobavenosťou bolo konštatované, že USA pri všetkých protiruských sankciách vždy ISS vynechali, samozrejme z nedostatku vlastných prostriedkov dopravy na ňu.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: pravdatvcom

O ::prop

2 komentáre

 1. Keďže téma tohto článku nokoho nezaujíma (ani mňa), hodím sem niečo zaujímavejšie.

  „Sme“ uverejnilo takýto článok :

  *** Linky na SME nepodporujeme.

  kde je samozrejme dikusia nepovolená :-))

  Viceprezident Svetového židovského kongresu JOSEF ZISSELS, bývalý sovietsky disident,
  v tom článku naivne zavádza, keď tvrdí:

  „Predstavte si tú absurditu, na jednej strane vás obviňujú, že ste fašista, na druhej, že sú za tým židia.“

  A ja mu odpovedám :

  „Milý Jozefko, to vôbec nie je absurdita, predsa najväčší fašisti sú židia.
  A vieš prečo ?
  Fašizmus je slovo pochádzajúce z latinského slova „FASCIO“, čo znamená
  asi toľko, ako zväzok, spolok , atď.,
  teda,
  fašisti sú ľudia, ktorí za určitým cieľom držia spolu v nejakej skupine, či účelovej, etnickej, názorovej, atď.,

  A kto už drží viac spolu, než židia ???????

  Aj PSYCHOPATI si vytvorili svoj spolok- globalizovanú Mafiu Psychopatov,
  aby ovládli svet.

  Takže, je veľmi naivné a smiešne, pod slovom „fašisti“ stále myslieť len Nemecov z minulého storočia, označovaných za „antisemitov“.
  Pravda je taká,
  že oni
  boli podvedení Hitlerom, agentom skutočných fašistov – vlastníkmi anglo-amerického finančného kapitálu.

  Viď.http://pravdatvcom.wordpress.com/2013/01/27/agent-hitler-im-auftrag-der-national-zionisten-grundung-israels-videos/

  Rovnako, ako ako je to dnes v Ukraine. Pravý sektor sú predsa fašisti,
  ale to neznamená, že musia byť antisemiti,
  práve naopak,
  vieš Josef ZISSELS ?

  Jasné, že to vieš, a ako dobre, len si myslíš že sme takí blbí, aby sme ti zožrali
  tvoje demagógie :-))

Leave a Reply