Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Rusko a Čína kooperujú proti „farebným revolúciám“

Rusko a Čína kooperujú proti „farebným revolúciám“

ČR-Slovensko-Polsko-Maďarsko-Německo-školy-historie-Zeman-Albertov-Praha-1989-7Už roky Západ destabilizuje neželané režimy prostredníctvom na diaľku riadených „Farebných revolúcii“ – Rusko a Čína sa bránia.

Po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 vydávali inštitúcie USA, ako International Republican Institute (IRI) Republikánskej strany, National Democratic Institute (NDI) Demokratickej strany, National Endowment of Democracy (NED) a podobné organizácie desiatky miliárd dolárov na financovanie „Farebných revolúcií“ vo Východnej Európe. Pod krycím pláštikom „Sloboda a demokracia“ majú byť všetky vlády, ktoré odporujú záujmom „Západu“, zvrhnuté zmenou režimu – aj keď boli zvolené demokraticky.

Od tej doby boli tieto aktivity rozšírené do celého sveta, tak proti arabským krajinám (Arabská jar), Sýrii, Thajsku, Číne a najnovšie aj Mexiku.

Čína a Rusko túto hru prekukli. Tak vyhlásil ruský minister obrany Šojgu 18. novembra po rozhovore so svojim čínskym kolegom v úrade generálom Chang Wanquanom v Pekingu, obe krajiny by mali proti takýmto „Farebným revolúciám“ ako v Hongkongu a na Ukrajine spolupracovať.

Námestník ruského ministra obrany Anatolij Antonov povedal pre ruskú spravodajskú agentúru TASS, že sa hovorilo o najnovších udalostiach v Hongkongu . Žiadna krajina nie je bezpečná voči takýmto „Farebným revolúciám“. Ono to len vyzerá, že „tieto Farebné revolúcie a experimenty západných tvorcov verejnej mienky sa uskutočňujú ďaleko od Číny, alebo Ruskej federácie… V skutočnosti sa to deje všetko v našej blízkosti. Myslíme si, že Rusko a Čína by mali spolupracovať, aby odolali tejto novej bezpečnostnej výzve pre naše krajiy.“

Príklad Ukrajiny ukazuje problém „Farebných revolúcií“. Na Ukrajine sa „uskutočnil puč; vidíme, aké skúšky musí táto bratská krajina podstúpiť a koľko snáh zo všetkých strán je potrebných, aby sa v tejto krajine nastolil mier, pokoj a poriadok.“

Hrozba Farebných revolúcií bola aj téma zasadnutia rozšírenéj Ruskej bezpečnostnej rady 20. novembra, v rámci debaty o návrhu „Stratégie na boj proti extrémizmu v Ruskej feredácii do roku 2025“. Prezident Putin tam povedal vo svojom vystúpení:

„V modernom svete sa extrémizmus často používa ako geopolitický nástroj na premenu sfér vplyvu. My vidíme tragické dôsledky vlny tzv. Farebných revolúcií, revolty v tých krajinách, ktoré strpeli nezodpovedné experimenty skrytého a sčasti otvoreného vmiešavania sa do ich života. Pre nás je to lekcia a varovanie; musíme urobiť všetko potrebné, aby sa niečo takéhoto v Rusku nestalo.“

Putin rozlišuje legitímne protesty od zvonku riadených operácií na „zmenu režimu“: „Zatiaľ čo my potvrdzujeme našu slobodu voľby a právo uskutočňovať zhromaždenia, demonštrácie a podujatia, nemali by sme zabúdať, že sme zodpovední za naše slová a činy. Musíme vedieť a nespustiť z pozornosti, že podnecovanie konfliktov medzi ľudmi rôzneho etnického pôvodu a náboženstva, propaganda nacionalistických ideológií a predovšetkým výzvy na násilný prevrat existujúcej vlády je priamy výraz anti-národného myslenia a extrémizmu.“

Je pre Maďarsko a Česko plánovaná zmena režimu?

Avšak nielen Rusko a Čína je cielom takejto destabilizácie. Už niekolko týždňov bežia nanovo pokusy zosnovať Farebné revolúcie v Česku a Maďarsku, pretože ich vodcovia trvajú na politickej a hospodárskej spolupráci s Ruskom a odsudzujú Kyjevskú vládu.

Prezident „Úradu USA na zmenu režimov“- National Endowment for Democracy (NED) Carl Gershman sa zacielil v jednom hosťujúcom komentári vo Washington Post 17. novembra proti českému prezidentovi Milošovi Zemanovi. Gershman zúri na Zemana, pretože tento spochybnil, že existujú „jasné dôkazy pre ruskú intervenciu na Ukrajine“ a preto, že nazval povestného ruského oligarchu Michaila Chodorkovského „zlodejom“ a povedal: „Ak existuje niečo, čo sa mi na Putinovom režime nepáči, tak jednoducho to, že neuvrhol do väzenia viacej oligarchov a nie len Chodorkovského.“ (Koľko českých „oligarchov“ uvrhol do väzenia Zeman? – pozn. red.)

Gershman odsúdil aj poslednú návštevu Zemana v Číne, pretože v centre pozornosti stáli obchodné vzťahy a nie ľudské práva a pretože Zeman „ubezpečil Peking, že akceptuje pozíciu Číny voči Tibetu a Taiwanu“.

Len niekoľko hodín od uverejnenia tohto článku bol Zeman demonštrantmi v Prahe ohadzovaný vajciami a inými predmetmi, o čom západné médiá obšírne referovali.

17. novembra sa zhromaždili aj tisíce protestujúcich pred maďarským Parlamentom voči „korupcii“ a vládnej politike a požadovali v sloganoch odstúpenie šéfa vlády Orbána. Orbán uzavrel s Ruskom dohodu o atómovej elektrárni a trvá na výstavbe maďarskej časti plynovodu „South Stream“ na dopravu ruského plynu do južnej Európy.

Orbánova strana Fidesz má absolútnu väčšinu v Parlamente, ale je Európskou úniou neustále ostro kritizovaná pre svoju protekcionistickú politiku – napr. zákaz cudzincom kupovať agrárnu pôdu.

Al-Sisi ukazuje, ako sa možno brániť

Egyptský prezident Abdel Fattah Al-Sisi, ktorý na seba privolal hnev prezidenta Obamu a jeho mužov potom, čo zvrhol predchádzajúceho prezidenta Morsiho z Muslimského bratstva, sa nebojí žiadnej Farebnej revolúcie a demonštruje, ako sa dá proti nej brániť. Pred niekoľkými týždňami menoval Faizu Abul-Naga, ktorá má prezývku „železná lady“, za novú bezpečnostnú poradkyňu. Táto, ako úradníčka prechodnej vlády, po zvrhnutí bývalého prezidenta Mubaraka v roku 2012, postavila pred súd IRI, NDI, NED a Freedom House, pretože títo sa na objednávku Obamovej vlády pokúsili destabilizovať krajinu.

Faiza Abul-Naga vtedy povedala, že fakty dokazujú „Existenciu jasného a rozhodného želania zničiť každú nádej, že by sa Egypt vypracoval ku modernému a demokratickému štátu so silným hospodárstvom, pretože by to bolo veľké nebezpečie pre americké a izraelské záujmy, nielen v Egypte, ale v celom regióne“.

Jeden zo 16 obžalovaných Američanov bol Sam LaHood z IRI, syn vtedajšieho ministra USA pre dopravu Roy LaHooda. Aby unikol zatknutiu, hľadal on a najmenej ešte dvaja Američania útočisko na Ambasáde USA. Všetci 16-ti boli pred procesom odhalení a odsúdení v neprítomnosti.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Neue Solidarität

O ::prop

Leave a Reply