Domov / Hlavná strana / Technológie / Ruskí hackeri infiltrovali životne dôležitý priemyselný softvér

Ruskí hackeri infiltrovali životne dôležitý priemyselný softvér

Russia-hack-USMinisterstvo vnútornej bezpečnosti USA (Department of Homeland Security – DHS) tvrdí vo svojej správe, že ruskí hackeri infiltrovali veľkú časť kritickej infraštruktúry Spojených štátov.

Zdroje z Národnej bezpečnosti povedali pre ABC News, ža hackeri vložili škodlivé programy – nazývané Trójske kone – do softvéru, na ktorom beží kritická infraštruktúra USA. Tento malvér predstavuje vážnu ekonomickú a bezpečnostnú hrozbu.

Zdroje tiež uviedli pre spravodajskú sieť, že za týmto hackerským úsilím je ruská vláda.

Postihnutý softvér ovláda širokú škálu aktivít, vrátane ropovodov a plynovodov, rozvodných sietí, veterných turbín a dokonca ovláda aj niektoré jadrové elektrárne.

Akékoľvek narušenie týchto kritických operácií by mohlo vážne ovplyvniť životy stoviek tisícov Američanov.

DHS minulý týždeň uviedlo, že hackerská kampaň prebieha už od roku 2011, ale doteraz nebol zistený žiadny pokus o „poškodenie, úpravu, alebo iné narušenie“ ohrozených odvetví.

Koncom minulého mesiaca Biely dom potvrdil „trvalý“ kybernetický útok na svoje počítačové siete, ktorý trval takmer dva týždne.

The Washington Post citoval zdroje, ktoré hovoria, že veria spojeniu hackerov s ruskou vládou vo veci kybernetického útoku.

Úsilie hackerov nebolo pôvodne objavené v Bielom dome, oficiálne miesta naň upozornili „spojenci“, píše Post.

Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI), tajná služba a Národná bezpečnostná agentúra (NSA) vyšetrujú celý prienik.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

Poznámka redakcie:
Tým neznámym „spojencom“ bude pravdepodobne Veľká Británia, ktorá monitoruje komunikáciu Európa – USA (viď článok Hromadný dozor v Orwellovskom policajnom štáte). Američania sa tvária, ako keby išlo pri prenikaní do systémov o niečo morálne neprijateľné a neprípustné. Týka sa to však len prenikania do amerických systémov. Americké snahy o prienik do systémov jadrových elektrární v Iráne, Číne či Rusku sú samozrejme morálne v poriadku, veď ide ochranu demokracie. Osobne odporúčam ľuďom, ktorí pracujú v zasiahnutých zariadeniach, aby nepozerali toľko porna. 🙂

O ::prop

3 komentáre

  1. Situace v USA je neudržitelná a je otázka pár let, kdy tam dojde k silnému poklesu životní úrovně, což američané ponesou velmi těžko a svůj vztek se budou snažit obrátit vůči vládě.
    Až nastane situace, že v USA budou problémy s dodávkami vody a energií, vláda skrze nepřímo ovládaná masmédia prostě občanům řekne, že ruští hackeři zaútočili na distribuční systémy a proto to nefunguje. Občané tomu budou muset věřit a nebudou to tedy zazlívat vládě. Pravdu se nedozví, protože internet a energie vůbec pojede jen částečně.
    A vláda se na to nyní připravuje takovými zprávami u hackerech, aby to pak působilo opravdověji.

Pridaj komentár