Domov / Hlavná strana / Ekonomika / Ruská stredná trieda sa od roku 2014 zmenšila o 16%

Ruská stredná trieda sa od roku 2014 zmenšila o 16%

Ruská stredná trieda pociťuje dopad politickej krízy vyvolanej konfliktom na Ukrajine. Sankcie proti Rusku rovnako ako protiopatrenia prispeli ku stresorom a oživenie je pomalé. Ruská prezidentská akadémia národnej ekonomicky a verejnej administratívy, vedená Tatianou Maleva, informovala, že ruské rodiny v súčasnosti siahajú takmer na svoj limit v platení za absolútne základné veci ako jedlo, voda, elektrina a vykurovanie.

Stále pomaly sa rozvíjajúca ruská stredná trieda pociťuje dopad ekonomického stresu, pod ktorý sa Rusko dostalo ako následok začiatku krízy na Ukrajine v roku 2014, prijatie Krymu do Ruskej federácie (alebo nezákonnej anexie, podľa Ukrajiny), následných ekonomických a iných sankcií uvalených na Rusko a čiastočne následkami ruských protiopatrení voči sankciám. Ruská stredná trieda sa od roku 2014 zmenšila o viac než 16 percent, alebo 14 miliónov ľudí.

Prieskum vykonaný Sberbank CIB dospel k záveru, že na jeseň 2014, pred devalváciou rubľa, sa 61 percent Rusov považovalo za členov strednej triedy. Ku októbru 2016 sa toto číslo znížilo na 51 percent. Sberbank poznamenáva, že náklady rastú rýchlejšie než príjmy. Následne, ľudia s najnižšími príjmami musia znížiť spotrebu všetkých okrem najzákladnejších výrobkov a nájsť lacnejšie možnosti pre tovary a služby, ktoré si kupujú. K letu 2016 reálne príjmy klesli o 7 percent rok čo rok, a reálne penzie sa znížili o 4 percentá po úpravách kvôli inflácii.

Ruskú ekonomiku tiež zle ovplyvnili prepadajúce sa ceny ropy a pomalý nárast cien uhľovodíkov môže dať ekonomike veľmi potrebnú pomoc. Hoci sankcie uvalené na Rusko mali pravdepodobne okrajový efekt, je to kumulatívny efekt sankcií a protisankcií, ktoré zaťažili ekonomiku. Ruské sankcie zamerané na potravinárske výrobky z Európy a Ukrajiny mohli poškodiť cieľové ekonomiky, no mali tiež negatívny dopad na ruskú ekonomiku. S priemerne drahšími výrobkami z krajín EÚ sa ceny ruských potravinárskych výrobkov v obchodoch prudko zvýšili, čo viedlo ku všeobecnému nárastu cien dôležitých potravinárskych výrobkov.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: NSNBC

O ::prop

10 komentárov

 1. V jednom odstavci píšete „Stále pomaly sa rozvíjajúca ruská stredná trieda pociťuje dopad ekonomického stresu…“ a v následne o dva riadky ďalej: „Ruská stredná trieda sa od roku 2014 zmenšila o viac než 16 percent, alebo 14 miliónov ľudí.“ Jedno tvrdenie neguje druhé. Buď sa rozvíja, alebo sa zmenšuje, oboje naraz je vylúčené. Mimochodom NBC (zdroj informácie) je jedno z tých médií, ktoré v rámci operácie MockingBird CIA ovládla medzi prvými na šírenie vtedy protisovietskych nálad… Operácia vraj skončila, ale príslušný zákon resp. výnos prezidenta, ktorý by ju zastavil, nikdy vydaný nebol, takže tichúčko beží ďalej… ako by povedali v reklame… aj u vás doma. Vlastne u nás 😉

  • Veci sa môžu rozvíjať aj kvalitatívne, nemusí to byť hneď kvantita. 🙂 Jedná sa o tvrdenie v kontexte, že stredná trieda ešte stále iba vzniká a snaží sa nájsť svoje postavenie – preto výraz rozvíjajúca v zmysle hľadajúca svoje miesto na slnku, alebo ako to správne vyjadriť. Proste ide o „kvalitu“. To, že zároveň jej počet klesol je informácia „kvantitatívna“. Ja v tom žiaden rozpor nevidím, až pokiaľ ste na to neupozornil. A nie je to naše tvrdenie, ale tvrdenie nsnbc. Článok je iba preklad.

   A pozor, nemýľte si nsnbc s MSNBC či NBC. Sú to rozdielne veci.

 2. opomenúc podstatu článku…v jednej pasáži uvádzate pokles o 16%..v nasledujúcej pokles zo 61% na 51% (jasná disproporcia, pričom ide o identické obdobie- podľa článku“)

  • Opäť, neuvádzame to my, ale autor článku. Ale to neznamená, že je logická chyba v texte. 16 % uvádza ruská prezidentská akadémia národnej ekonomicky a verejnej administratívy, Sberbank zasa uvádza zníženie zo 61 na 51 %. Dva rôzne subjekty sa vyjadrili k tej istej téme. To je všetko.

  • Hm, percentá sú vždy mierne dvojznačná vec,
   ale ak klesol počet skupiny zo 61% na 51%, tak je to v podstate presne pokles o 16% SVOJEJ predošlej hodnoty ( 16% zo 61 je 9,76, teda zaokrúhlene tých 61 = 51 – 10 )
   Nie je v tom žiadne disproporcia.

 3. uz pred takmer 20 rokmi som dostal informaciu ze ,,protiprudu.org,, je odchytavac internetovych adries. Len ma skus navstivit ..dostanes ohnostroj.

  • Je škoda, že prídem o nádherný ohňostroj, ale na návštevy do psychiatrických ústavov nechodím… 🙂

  • Christian Freeman

   Peter J..Uz pred takmer 20 rokmi…co, ak dobre pocitam, nas privadza k roku 1996. Velmi pochybujem, ze si vtedy na WWW fical a to, ze protiprudu.org v 1996 existoval, o tom pochybujem este ovela viac 🙂
   Ale takych internetovych klavesnicovych bojovnikov som uz videl…vedel by som historky rozpravat 😀

 4. Mgr. Katarina Malenkova

  Samozrejme, prave stredna trieda ma byt nastrojom na zosadenie Putina, len ich treba trochu vyhladovat. Treba trochu pritvrdit, aby zacali nejake nepokoje navyse, doteraz ti Rusi navonok (na americky vkus) prilis spolu drzia a zo sankcii nesvistli do gati. Maju to ti vymleti americania vymyslene!

Leave a Reply