Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Ruská stratégia na Kryme: „Čo si myslí Západ, je Putinovi jedno“

Ruská stratégia na Kryme: „Čo si myslí Západ, je Putinovi jedno“

Krym, protestMoskva koná na Kryme rýchlo, tvrdo a bez ohľadu na Západ. Putin chce vytvoriť fakty, hovorí Dimitrij Trenin z moskovského Carnegie-Centra. K Ukrajine už nemá Putin žiadnu dôveru a jeho imidž v Európe je mu ľahostajný.

SPIEGEL ONLINE: Obrazy sú dramatické: ozbrojené jednotky obsadili letiská. Vrtuľníky ruskej armády prelietavajú poloostrov, jednotky obsadzujú hraničné posty. Dá sa očakávať odštiepenie Krymu od Ukrajiny?

Trenin: Sme svedkovia vojny nervov. Nemyslím si, že Kremeľ už prijal konečné rozhodnutie o osude Krymu. Avšak Moskva koná tvrdo, rýchlo, bez ohľadov na Západ. Vladimír Putin cíti, že Rusko má len dvoch spojencov, ako za čias Alexandra III.: armádu a flotilu. Iných spojencov v otázke Krymu v súčasnosti skutočne Moskva nemá.

SPIEGEL ONLINE: Je Putin pripravený viesť vojnu pre Krym?

Trenin: Myslím si, že nie. Naopak: verí, že prostredníctvom obmedzeného vojenského nasadenia môže zabrániť neskoršej vojne. Rusko chce zabrániť krviprelievaniu na Kryme, preto má armáda blokovať príjazdové cesty. To má zamedziť, aby jednotky ukrajinskej armády, alebo polície prenikli na Krym, alebo jednotky dobrovoľníkov ukrajinských nacionalistov. Zároveň dostane Krym z Ruska hospodársku pomoc. Uskutočnia sa rozhovory s krymskými Tatármi aby sa zabránilo, že sa konflikt rozšíri. Ale cieľ nie je ešte stanovený.

SPIEGEL ONLINE: Duma v Moskve pripravuje práve zákon, ktorý uľahčuje pristúpenie k Ruskej federácii.

Trenin: To sú zatiaľ len iniciatívy poslancov. Totiž najdôležitejší muž, Vladimír Putin sa však ešte nerozhodol, čo sa má s Krymom stať. Ešte je skoro na rozhodnutie, situácia na Ukrajine sa mení veľmi rýchlo.

SPIEGEL ONLINE: Nie je obsadenie verejných budov v susednej krajine neprimerané?

Trenin: Putin si myslí, že musí konať rýchlo, rozhodne a keď treba, prijme aj rozhodnutia, ktoré môžu byť bolestivé. Demonštruje vojenskú silu: to má Kyjevu vyjasniť, že sa miešanie do zíležitostí na Kryme nevyplatí. Washington si má uvedomiť, že na Kryme sú dotknuté základné záujmy Ruska.

SPIEGEL ONLINE: Existovalo vôbec nebezpečie krvipreliatia? Rusko vyhlásilo 150.000 vojakom na západnej hranici bojovú pohotovosť. Nie je to prehnané?

Trenin: Je to ostrá reakcia a hodí sa k Putinovmu charakteru. Nemá žiadnu dôveru voči Ukrajincom. Medzi tými, ktorí teraz prišli k moci sa nachádzajú aj takí, ktorí dávajú očividne najavo, že sú nepriatelia Ruska. Napríklad Dymitrij Jaroš, šéf „Pravého sektora“. Krym je neuralgickým bodom pre Kyjev a aj v minulosti existovali nástupy ukrajinských nacionalistov na poloostrov.

SPIEGEL ONLINE: Nemáte teda žiadne pochyby, že tí čo obsadili letiská sú ruskí vojaci?

Trenin: O tom nemám vedomosti. Ja sedím tu pri mojom písacom stole v Moskve. Ja len vidím, že títo ľudia postupujú disciplinovane, veľmi cieľavedomo, profesionálne a jasne v záujme Ruska.

krym

Niektorí ozbrojení muži sú vyzbrojení útočnými puškami „Wal“. Tieto zbrane sú vybavené integrovaným tlmičom – a bývajú mimo iné používané špeciálnymi jednotkami ruskej armády.

SPIEGEL ONLINE: Je Kremľu reakcia Západu jedno?

Trenin: Rusko verí, že EÚ vytlačilo ruka v ruke s opozíciou Viktora Janukoviča z úradu. Európa tiež mlčala, keď bola porušená pred týždňom dohoda s prezidentom na nátlak z Majdanu. Áno, rozhorčenie v západnej verejnosti je Kremľu ľahostajné, minimálne aspoň zatiaľ. Putin a Rusko boli v uplynulých mesiacoch na Západe tak dôkladne démonizovaní, že Putin dnes neverí, že by to preň mohlo byť ešte horšie.

SPIEGEL ONLINE: Čo máte na mysli?

Trenin: Putin bol v poslednej dobe už porovnávaný s ľudskými obludami ako Kaddafi, alebo Assad. Ruský imidž je tak zlý, že Kremeľ nemá už čo stratiť. Západ tak stratil možnosti vplyvu. Predtým sa v Moskve pred každým rozhodnutím pýtali, ako to bude prijaté na Západe. Čo povie Berlín? To je preč. Toto zameranie sa ešte zosilnilo počas Olympijských hier. V Rusku sa nadobudol dojem, že západná tlač práve len túži po tom, aby sa v Soči niečo zlého stalo.

SPIEGEL ONLINE: Dúfa Kremeľ na rozštiepenie Ukrajiny?

Trenin: Pre moskovský establishment by to zrejme bolo to najlepšie východisko. Západné územia neboli nikdy skutočne časťou Ruského impéria, neboli rusky socializované. Na juhu a východe, hospodársky silných regiónoch, by mohol vzniknúť Rusku priateľsky naklonený štát. Pravdepodobnejšia je však istá federalizácia. Moskva má silný vplyv na juh a východ, zahraničná a bezpečnostná politika sa však robí v Kyjeve. Takáto Ukrajina by však zrejme nebola členom NATO a tiež nie EÚ.

SPIEGEL ONLINE: Nacionalisti hovoria o „národnej revolúcii“…

Trenin: Majdan bohužiaľ prepásol šancu, premeniť sa na povstanie proti korupcii. Všetci ukrajinskí mocipáni uplynulých rokov boli korupční, aj keď málokedy tak očividne a odporne, ako to bolo u Janukoviča. Boj voči korupčnému systému mohol ľudí zjednotiť na východe a západe, Ale nacionalisti revolúciu ukoristili a ukradli.

SPIEGEL ONLINE: Ako dlho budú trvať vojenské operácie na Kryme?

Trenin: Ja neverím, že budú ešte dlho trvať. Rusko vyslalo jasný signál vedeniu do Kyjeva. Okrem toho začali prípravy na Krymské referendum.

SPIEGEL ONLINE: Prečo poskytlo Rusko Janukovičovi útočište?

Trenin: Janukovič sledoval vždy len svoje vlastné záujmy, Moskva k nemu nemala žiadnu dôveru. Ak by bol teraz v Kyjeve, mohol by Rusko očierňovať, len aby si zachránil svoju kožu. Pre Rusko je lepšie ak ho má pod kontrolou.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Spiegel

O ::prop

10 komentárov

 1. Majdan, ako ho mainstream neukáže:
  http://gloria.tv/?media=577575

  • Tomuto videu moze verit len ten kto v zivote nestal s prazdnymi rukami pred policajnym kordomom mlatiacim hlava nehlava. Vid protest gorila ci Sariske Michalany. Kto tam bol, vie o com hovorim. Zodvihni rit od pocitaca a ked vyjdes do ulic, potom uvidis, ako s tebou zatocia nevinni a nenasilni policajti.

  • Potvrdené. Strelcov, ktorí postrieľali demonštrantov v Kyjeve, si najali šéfovia Majdanu.
   http://hlavnespravy.sk/potvrdene-strelcov-ktori-postrielali-demonstrantov-v-kyjeve-si-najali-sefovia-majdanu/228598

   • Nechápem, ako niekto môže označiť dohady a špekulácie za niečo potvrdené, obzvlášť v tak závažnej veci! Zatiaľ je isté len jedno – výstrely prišli jednoznačne z miest ktoré boli plne pod kontrolou vládnych síl. Nebolo dosť ruskej propagandy od začiatku protestov, ešte túto propagandu treba podporovať vlastnou?

  • No, tak toto video je teda jednoznačne tendenčné. Predovšetkým tam nezaznela najzávažnejšia a najpodstatnejšia informácia, že po hanebnom vraždení demonštrantov 18.2. zo strany Berkutu a titušiek (vládou platených provokatérov) v parku stratili zábrany hádam aj tí poslední umiernení demonštranti a už sa bojovalo dá sa povedať nadoraz. Skrátka sa tam rozpútalo peklo a revolúcia na plný plyn.
   O médiach by sa dalo polemizovať skôr opačným smerom – od začiatku demonštrácií v novembri bola voči demonštrantom najmä zo strany Ruska vedená naozaj nevídaná masívna negatívna kampaň a zahraničné média na toto vôbec nereagovali. Skôr by som povedal že dianie na maidane ignorovali až do chvíle keď začali lietať molotovové koktaily, čo tiež prispelo k negatívnemu vnímaniu revolúcie dokonca aj v západných krajinách – následkom nepochopenia súvislostí. Títo demonštranti ale nezačali hádzať koktejly z ničoho nič, všetko malo svoje dôvody a príčiny. Je pre mňa nepochopiteľné, ako mohli ostať ich snahy v tunajších krajinách takto nepochopené a ako ľahko prijali ľudia v našich krajinách ruskú propagandu.

 2. Vladimír Vladimírovič správne pochopil, že nenažraný Západ vo svojom kolonialistickom snažení kašle na zákony, na medzinárodné právo aj na suverenitu inch štátov a rešpektuje len tvrdú silu.
  Na druhej starne Ukrajinci nepochopili (až na pár výnimiek), že krachujúci zadlžený Západ ich chce len vycicať ako kolóniu a že Rusko im môže a chce naozaj pomôcť.

 3. obama zosalel.Verim prezidentovy RF p.V.Putinovi ,že všetko dobre skončí pre Rusko!

Leave a Reply