Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Ruská armáda rozhodne, či rozmiestni rakety pri hraniciach s NATO

Ruská armáda rozhodne, či rozmiestni rakety pri hraniciach s NATO

iskander-mMOSKVA, 20. december (RIA Novosti) – Rozhodnutie o rozmiestnení taktických balistických rakiet blízko hraníc s krajinami NATO bude učinené iba po tom, čo Ruská armáda posúdi hrozby, povedal v piatok vysoký ruský diplomat.

„Keď bude také rozhodnutie nevyhnutné, bude na armáde, aby sa rozhodla,“ povedal Sergej Lavrov, v rozhovore s RIA Novosti.

Podľa Lavrova môžu iba profesionáli spoľahlivo posúdiť riziká pre Ruskú národnú bezpečnosť, ktoré predstavuje Európsky segment amerického raketového štítu.

„Takto sa hrá táto hra. Nie je v tom, takpovediac, nič osobné,“ povedal ruský minister zahraničia.

Viac krát zopakoval, že rozmiestnenie raketových systémov Iskander-M (na Západe známych ako SS-26 Stone), schopných niesť jadrové hlavice, blízko hraníc s NATO by mohlo byť za určitých okolností jednou z odpovedí Ruska na plány raketovej obrany NATO.

Cez víkend médiá informovali o identifikácií najmenej 10 systémov Iskander na snímkach Ruskej Baltskej exklávy Kaliningrad, a pozdĺž hraníc s Baltskými štátmi a členmi NATO – Estónskom, Lotyšskom a Litvou.

Ruský prezident Vladimír Putin však vo štvrtok poprel údajné rozmiestnenie Iskanderov so slovami, že ruské vedenie ešte také rozhodnutie neučinilo.

Ruský minister obrany v nejednoznačne znejúcom vyhlásení zo začiatku tohto týždňa hovoril o rozmiestnení rakiet Iskander v Západnom Ruskom vojenskom okruhu, ktorý zahŕňa Kaliningrad, rovnako ako veľkú časť európskej časti Ruska.

Predstavitelia niekoľkých štátov NATO po tomto vyhlásení vyjadrili obavy, že ak je informácia o rozmiestnení rakiet pravdivá, tak by tento krok mohol prehĺbiť napätú situáciu s Ruskom, čo by mohlo vyžadovať reakciu NATO. Spojené štáty by považovali takýto krok za destabilizujúci.

Podľa štvrtkového vyhlásenia poľských vládnych predstaviteľov, poľská armáda rozmiestnenie Iskanderov nepotvrdila.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: RIA

O ::prop

Leave a Reply