Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Rusi čoraz viac podporujú myšlienku na Leninov pohreb

Rusi čoraz viac podporujú myšlienku na Leninov pohreb

leninĽudia po celom Rusku oslavovali 143. narodeniny sovietskeho vodcu Vladimíra Iľjiča Lenina. Dvaja uličníci v dedine na severe Ruska však zašli priďaleko a oslavu ukončili sťatím hlavy sochy vodcu boľševickej revolúcie.

Páchatelia potom rozpačito doniesli odťatú hlavu sochy na miestnu policajnú stanicu.

Vidiečania sú ako mnohí v Rusku dnešných dní – stále vidia pozitívne Leninovu úlohu v dejinách. Najnovší prieskum verejnej mienky ukazuje, že 57 % Rusov vidí Lenina v dobrom svetle. Viac ako polovica ho považuje ho za dobrého človeka a až dve tretiny respondentov súdi, že jeho narodeniny (22. apríla) stoja za pripomenutie.

Viac ako 60 % Rusov by chcelo vidieť Leninovo telo riadne pochované. V súčasnej dobe je stále k videniu v mauzóleu na Červenom námestí. Avšak až štvrtina si myslí, že by telo nemalo byť presunuté. Prieskum ukazuje nárast príklonu k pochovaniu ostatkov oproti prieskumu spred roka.

Výskumníci sa tiež pýtali, aký je postoj ľudí k premenovaniu druhého najväčšieho mesta Ruska z Leningradu (ako sa nazývalo v rokoch 1924 – 1991) na Petrohrad. Iba 30 % opýtaných uviedlo, že zmenu podporuje.

Problematika pochovania Leninovho tela je jedným z najstarších sporov v ruskej politike a diskusia sa zvyčajne rozprúdi najmä počas sovietskych sviatkov a výročí. Pohreb je podporovaný najmä nacionalistami a náboženskými skupinami blízkymi ruskej pravoslávnej cirkvi. Komunisti vždy označujú takéto pokusy za provokáciu.

Avšak, bol to práve prezident Putin, ktorý oponoval zmene v prejave pred svojimi stúpencami v decembri 2012. „Hovoria, že mauzóleum je proti našim tradíciám. Prečo? Môžeme vidieť ostatky svätých v Kyjeve v kláštore Pechora a aj na ďalších miestach,“ povedal Putin, čím naznačil, že Lenin ešte zostane vystavený vo svojej sklenenej rakve aspoň po nejakú dobu.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: RT

O ::prop

Leave a Reply