Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Rúháni: Vláda nemôže byť zosadená podporovaním teroristov

Rúháni: Vláda nemôže byť zosadená podporovaním teroristov

hassan_rouhaniPodľa iránskeho prezidenta Hassána Rúhániho je úplne chybné myslieť si, že vláda môže byť zvrhnutá podporovaním teroristov.

„Ak si vláda myslí, že môže zvrhnúť inú vládu v oblasti a zvýšiť (svoj) vplyv a moc prostredníctvom podporovania teroristov, je to na 100% chybné,“ povedal v piatok prezident Rúháni v prejave na 27. Konferencii medzinárodnej islamskej jednoty v Teheráne.

Sýria sa zmieta v smrtiacom konflikte od roku 2011. Podľa správ podporujú Západné mocnosti a ich regionálni spojenci – hlavne Katar, Saudská Arábia a Turecko – militantov operujúcich v Sýrii.

Rúháni tvrdí, že nepriatelia islamu a moslimov sa vždy usilovali o dva zlé ciele: vytvoriť a prehĺbiť rozpory medzi moslimami.

„Veľké a Západné mocnosti, ktorým ide o svoje vlastné záujmy v oblasti a ktoré sa usilujú o uchmatnutie zdrojov moslimských krajín do svojich pazúrov, hlavne v ropných a plynových sektoroch, vždy sledovali dva zlovestné ciele, menovite, prehĺbiť rozdiely a rozšíriť islamofóbiu do verejnej mienky sveta,“ vyhlásil iránsky prezident.

Rúháni varoval, že nepriatelia majú zámer „ospravedlniť svoju vojenskú prítomnosť a politickú a kultúrnu dominanciu na regiónom a aby okupanti, agresori a sionisti premohli náš región.“

S odkazom na neúspešný pokus USA zahájiť vojnu proti Sýrii, sa podľa Rúhániho nepriatelia snažia vyvolať novú vojnu v oblasti a to s cieľom získať si verejnú mienku pre obhajobu novej okupácie, vojny a krviprelievania, aby podporili izraelský režim.

Iránska vláda udržiavala úzke kontakty a spojila sily s krajinami odporujúcimi novej vojne v oblasti, a podarilo sa im odvrátiť nový konflikt, podčiarkol prezident.

„V spolupráci s regionálnymi, mimoregionálnymi a určitými inými mocnosťami sa Iránu podarilo splniť túto veľkú úlohu. Keby Rusko a Sýria nespolupracovali, tento cieľ by sa nepodarilo dosiahnuť,“ povedal iránsky prezident.

Rúháni zdôraznil dôležitosť zlepšenia „dialógu a vzájomnej spolupráce“ v moslimskom svete, konkrétne v Sýrii, Libanone, Egypte, Iraku, Afganistane, Bahrajne a Líbyi.

Šéf iránskej delegácie tiež poukázal na nedávnu jadrovú dohodu medzi Iránom a šiestimi veľkými svetovými mocnosťami v Ženeve.

„Dnes je svetu jasné, že Islamská republika Irán sa neusiluje o jadrové zbrane a zbrane hromadného ničenia a neurobíme tak ani nikdy v budúcnosti … tento národ a krajina boli obeťami zbraní hromadného ničenia v minulých rokoch,“ vyhlásil Rúháni.

27. Konferencia medzinárodnej islamskej jednoty bola otvorená v piatok v Teheráne, a zúčastnili sa jej miestni i medzinárodní úradníci, intelektuáli a odborníci.

Účastníci trojdňovej konferencie majú na pláne diskutovať o širokej škále záležitostí, vrátane moslimskej jednoty a pokračujúcich zmien v moslimskom svete.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

O ::prop

Leave a Reply