Domov / Hlavná strana / Rozhovor / Rozštiepená krajina:“Ukrajina je históriou“

Rozštiepená krajina:“Ukrajina je históriou“

Rusko - SojguUkrajina stojí pred kolapsom, hovorí ruský zahraničnopolitický expert Fjodor Lukjanov. Jeho rada: Len špinavá zákulisná dohoda može rozpad zastaviť. Fjodor Lukjanov, 45, patrí k vedúcim zahraničnopolitickým expertom Ruska. Je šéfredaktorom odborného časopisu „Russia in Global Affairs“.

SPIEGEL ONLINE: Pán Lukjanov, Vy predpovedáte rozpad Ukrajinského štátu. Čo Vás robí takým pesimistickým?
Lukjanov: Ukrajina je históriou, minimálne v tej forme, v akej po konci Sovietskeho zväzu vznikla. Od nezávislosti je Ukrajina ovládaná oligarchami. Ale ani elity nedokázali vytvoriť systém so stabilným vývojom.

SPIEGEL ONLINE: Čo tým myslíte?
Lukjanov: Ukrajina žila len z podstaty, ktorú zdedila od Sovietskeho zväzu: fabriky, ale aj systém tranzitu plynu, ktorý garantoval príjmy. Tento systém sám nič nevytvoril, mimo krádeží a korupcie. Skôr či neskôr sa musel tento model vyčerpať.

SPIEGEL ONLINE: Akú úlohu hrajú rozličné časti krajiny na Východe a Západe?
Lukjanov: Centrom samostatnej identity je predovšetkým Západ. Centrum hospodárskeho potenciálu je ale Východ. Obe sa doplňovali, ale nevytvorila sa žiadna rovnováha. Chudobný, ale temperamentný Západ sa pokúša vnútiť svoj model viac vyvinutému, ale zotrvačnému Východu.

SPIEGEL ONLINE: Na Západe sa hovorí po Ukrajinsky, na Východe existuje mnoho rusky hovoriacich ľudí. Je aj to, časťou problému?
Lukjanov: Najdôležitejšia deliaca čiara nie je reč, ale história – predovšetkým z pohľadu Druhej svetovej vojny. Západ krajiny považuje víťazstvo Červenej armády nad Nemeckom za začiatok ruského okupačného režimu. Východ vidí, rovnako ako aj Rusko, vo víťazstve z roku 1945 jadro vlastnej identity.

SPIEGEL ONLINE: Čo držalo doteraz krajinu pohromade?
Lukjanov: Záujmy oligarchov. Títo hrali kľúčové úlohy a vedeli svoje konflikty taktickými dohodami urovnať. Od Oranžovej revolúcie sa ale vyváženosť dostala do nerovnováhy. Od tej doby sa pokúša jedna časť krajiny celému štátu dominovať a nevytvárať už žiadne koalície. Tak to bolo za prozápadného prezidenta Viktora Juščenka. Tak to bolo aj – len s opačným znamienkom – za Viktora Janukoviča.

SPIEGEL ONLINE: Ako môže Ukrajina v budúcnosti vyzerať?
Lukjanov: Extrémnou variantou by bolo rozštiepenie krajiny. Existoval by Východ, tento by zrejme nebol formálne časťou Ruska, bol by ale od Moskvy závislý. A existoval by zvyšok Ukrajiny, silne nacionálne formovaný a protežovaný Západom.

SPIEGEL ONLINE: A ako vyzerá pravdepodobný scenár?
Lukjanov: Pravdepodobnejšie sa javí akýsi druh neo-feudálneho spolkového štátu. Tento bude pozostávať z rozličných teritórií, každá oblasť bude spadať pod jedného neoficiálneho vlastníka, určitý druh vojvodu. Títo vládcovia vyjednajú medzi sebou práva a povinnosti, ktoré si podelia s Kyjevom. Znie to paradoxne: demokratická revolúcia môže viesť k feudálno-oligarchickému systému. To by ale nebola najhoršia varianta pre súčasnú Ukrajinu.

SPIEGEL ONLINE: Chce Rusko skutočne federalizáciu, alebo plánuje Kremeľ vpochodovať na Ukrajinu?
Lukjanov: Moskva chce skutočne federalizáciu. Kremeľ vie: ak by prebral zodpovednosť za Juh a Východ, bude to mať politicky nedozierne následky a hospodársky to bude extrémne drahé. Anexia, ako pri Kryme, nie je preto cieľom. To však neznamená, ža napriek tomu nemôže dôjsť k intervencii.

SPIEGEL ONLINE: Je Moskva pripravená, ísť tak ďaleko?
Lukjanov: Áno. Ale Rusko to nechce. Ak sa však situácia naďalej bude tak razantne zhoršovať, bude Moskva zvažovať všetky možné varianty.

SPIEGEL ONLINE: Ani v jedinom výskume verejnej mienky sa nanachádza väčšina pre odštiepenie od Kyjeva. Ako hodnotí Kremeľ náladu občanov?
Lukjanov: Nositelia rozhodnutí vedia, že situácia je výrazne iná, ako bola na Kryme. Môže však prísť k situácii, v ktorej to nebude hrať žiadnu úlohu.

SPIEGEL ONLINE: Za akých okolností Rusko vojensky zasiahne?
Lukjanov: Ak sa Kyjev masívnym násilím pokúsi „samoobranné sily“ na východnej Ukrajine zničiť. To by bolo pre Rusko neakceptovatelné.

SPIEGEL ONLINE: Existujú ešte cesty, ako situáciu na Ukrajine uvoľniť?
Lukjanov: Ja neviem. Problémom je, že obe strany vidia tento konflikt nielen ako hru na nulové sumy. Ide o otázku, kto je šéfom v ringu. Nešťastná Ukrajina je dejiskom tejto bitky.

SPIEGEL ONLINE: Čo to značí pre prezidentské voľby 25. mája?
Lukjanov: Ja sa bojím, že prezidentské voľby v tejto situácii sú veľmi nebezpečné. Podľa všetkého nebudú voľby všade uskutočnené. Víťaz nebude tak uznaný v celej krajine. To môže rozpad krajiny urýchliť.

SPIEGEL ONLINE: Čo by bolo východiskom?
Lukjanov: Ukrajinské elity sa musia zhodnúť: kto má mať spolurozhodovanie pri jednaní o budúcnosti krajiny? Kto sú tie skupiny, od ktorých závisí stabilita štátu? Potom by mali medzi sebou dohodnúť základné línie nového poriadku, či to bude verejne, alebo pre mňa za mňa, aj v tajnosti!

SPIEGEL ONLINE: To vyzerá na takú kabinetnú kliku oligarchov, voči ktorej sa postavili ľudia na Majdane.
Lukjanov: Samozrejme. Ale k akým výsledkom viedla verejná politika, práve vidíme. Ja si myslím, že je lepšie vrátiť sa k tomuto starému modelu, ako naďalej uskutočnovať pustošenie ukrajinského štátu.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Benjamin Bidder, Spiegel, Moskva

Poznámka redakcie:
Lukjanov celkom presne popisuje situáciu na Ukrajine ako vzájomný boj rôznych skupín oligarchov. Každá z týchto skupín sa utieka o pomoc k inému „sponzorovi“ a dúfa, že keď sa všetko prevalí, budú to práve oni, koho nechajú zahraniční „sponzori“ vládnuť. Aj keď dobre vedia, že nič nie je zadarmo. To im však nevadí – veď sú to správni obchodníci na oboch stranách. A záujem občana? Ten je niekde na poslednom mieste. Ako vždy.

O ::prop

31 komentárov

 1. Ukrajina je umela krajina. Staci sa pozriet na ten jej vystizny nazov U(mela)-krajina .Tato krajina uz mala byt davno rozdelena. Neviem naco je dobre umelo udrziavat sice velku, ale kvoli obrovskym rozdielom, stale nefunkcnu krajinu, kde sa neustale medzi sebou hasteri zapad s vychodom, kvoli comu tam potom nic poriadne nefunguje. Ja sa cudujem tym vymetencom na zapade Ukrajiny, ze si toto este nevsimli. Myslim, ze nie je otazka ci sa Ukrajina rozdeli, ale otazka je, kedy k tomuto rozdeleniu pride + ci sa rozdelia dobrovolne, alebo sa este medzitym pozabijaju. Zial, vyzera to na tu smutnu druhu moznost. 🙁 Ale v kazdom pripade, Slovensko by malo obnovit povinnu vojensku sluzbu, odist z NATO a zmodernizovat armadu, pretoze nie je nic horsie ako mat 2 fasistickych susedov. Doteraz sme mali jedneho, a teraz k nemu pribudla este aj Ukrajina.

  • Čím chceš podložiť tvoje tvrdenie, že Ukrajina je fašistická krajina?

   • Napriklad tym, ze ti podla teba asi demokrati na Ukrajine zmlatia cloveka kvoli tomu, ze si dovoli mat pripnutu oranzovo-ciernu stuzku Svateho Juraja, ktora je symbolom pamiatky zabitych ruskych vojakov pocas II. Svetovej vojny. Dalej…pochodmi na oslavu SSakov (ktory sa len nedavno udial v Lvove), dalej masakrom v Odese, ked fasisti z Praveho sektoru nahnali ludi do Domu odborov, ktory potom podpalili, pricom kazdeho kto chcel ujst zacali mlatit bejzbalkami + dalsi fasisti hadzali z vedlajsej budovy na tychto ludi molotovove koktejly,… . Takze? Kolko dokazov este potrebujes aby si uz konecne POCHOPIL, ZE UKRAJINA JE FASISTICKA KRAJINA?! Co sa liniek na spominane udalosti tyka, vygugli si ich, ja nebudem zabijat svoj drahy cas na hladanie liniek pre nejakeho plateneho trolla, ktory vsade bol, vsetko videl, ale HOVNO vie.

    • . Nepodceňoval by som ma na tvojom mieste, s Googlom nemám žiadne problémy a dovolím si tvrdiť, že mám ďaleko väčší prehľald o dianí na Ukrajine, než ktokoľvek tu na stránke. Na to nemusím byť Truhlík, jednoducho sa dianiu tam venujem.
     Radil by som ti pozrieť sa lepšie na tie svoje „mierumilovné“ pruhované oranžovo-čierne „mandolinky“ a veľmi dobre sa pozeraj, potom už nebudeš súdiť proukrajinských tak prísne:

     27.2.2014 Kerč – len taká rozcvička na proukrajinských:
     https://www.youtube.com/watch?v=JMQnDQj4zkI

     1.3. 2014 Charkov – niekoľko ťažko ranených proukrajinských:
     https://www.youtube.com/watch?v=Ld9STrA5vt0

     13.3. 2014 Doneck – viacero ťažko ranených a dvaja z nich zavraždení:
     https://www.youtube.com/watch?v=iNqcwSwnybU

     13.3.2014 Charkov – viacero ťažko ranených proukrajinských:
     https://www.youtube.com/watch?v=n0KfeKVSUSk#t=75

     Ja som videl priame prenosy, ale použil som tentokrát google, pre tú srandu…
     Neviem ako by sa podľa teba mali správať väčšinoví Ukrajinci, keď im tam proruskí vykrikujú Rosia, Rosia, chcú si z časti Ukrajiny spraviť Rusko a sústavne bezdôvodne bijú proukrajinských na ich vlastných mítingoch? Pritom som videl desiatky mítingov a ani jednú bitku nezačali proukrajinskí. K smole pruruských – niektoré posledné stĺkanice od slávnej vajíčkovej ohadzovačky už vyhrali proukrajinskí a tak im trocha stúplo sebavedomie.

     Myslíš pochod vo Ľvove, ktorý sa udial bez súhlasu vedenia mesta a ktorému zakázali pozostalí obetí z majdanu rozvinúť transparent na počesť nebeskej stotni?
     http://ukrnews24.net/vo-lvove-proshel-marsh-v-chest-ss-galichina/
     Pre malú časť ukrajincov je Bandera a Galičina symbolom odporu proti Sovietskému zväzu, len minimálna časť z nich má nacistické či fašistické zmýšľanie. Sám Bandera je kontroverzná osoba ukrajinských dejín a Galičina ešte kontroverznejšia. Nijaký fašizmus tam nehrozí, hoci sa spoločnosť pri tlaku z Ruska samozrejme ďaleko viac radikalizuje.

     K tragédii v Odese by som mal toho veľa čo povedať, ale v skratke asi toto:
     Proruskí sa na sociálnych sieťach zháňali, aby v piatok vyprášili míting za jednotnú Ukrajinu a tak boli proukrajinský na útok dobre pripravený. Proruskí robili bordel po meste a došli až k mítingu za jednotnú Ukrajinu. Od začiatku boli z nejakého dôvodu proruskí zorganizovaní s políciou a okamžite začali rovno pri policajtoch strieľať. Strhla sa niekoľkohodinová vojna ktorú proukrajinskí skrátka nechceli prehrať, obzvlášť keď bol hneď na začiatku prvý zastrelený. Postupne boli zastrelení ďalší traja a hnev proukrajinských bol skrátka obrovský. Kým sa proukrajinskí dostali počas prenasledovania proruských k domu odborov, mali už vo svojich radoch šesť mŕtvych. Zvyšok bol už vecou súhier náhod a okolností. Nikto proruských do budovy nenahnal, oni sami sa tam zabarikádovali. Koktaily lietali z oboch strán a taktiež sa z oboch strán strieľalo. Zatiaľ sa nevie čo spôsobilo taký drastický požiar a prečo bol dym taký smrtiaci. V každom prípade na okolí nie je absolútne žiadna ďalšia budova, koktaily zo strechy hádzali proruskí a hádzali ich na proukrajinských. Aby som trocha podpichol hoci o tom ako vravíš ho..o viem, mal by viac používať google a ušetrili by sme si čas obaja.

     • maršal Žukov

      a ty si nevedel, že tí proruskí aktivisti, ktorí mlátia Ukrajincov, sú platení provokatéri západu? Tak to sa tou Ukrajinou až tak veľmi nezaoberáš…

     • Tak čo sa potom tak zastávaš provokatérov? V tom prípade totiž zhoreli v Odese len ukrajinskí fašisti – provokatéri. Teda žiadna škoda, alebo sa mýlim?

     • Pre „Jozef“ Vsak ja som nikde nepisal, ze nevies narabat s Googlom, ale nechcelo sa mi hladat tie linky. Dobre…tak aj proruski aktivisti nalozili prokyjevskym (ak to neboli provokateri ako pisal Zukov), ale musis uznat, ze na to mali dovod. Tito ludia su synovia, dcery, vnuci a vnucky, tych, ktori bojovali proti fasistom, a teraz ked je samozvana vlada v Kyjeve zjavne fasisticka (k comu sa dostanem neskor), tak tam zacne nejaky prokyjevsky tajtrlik nieco dristat. Jednoducho niet divu, ze tymto ludom praskli nervy. Co sa tyka tvrdenia, ze Ukrajina je fasisticka, nemenim na tom nic. Dalsie moje argumenty su: Kto bol hlavnou hybnou silou Majdanu? Bol to fasisticky Pravy sektor. Jaros (vodca Praveho sektoru) v jednom rozhovore sam priznal, ze spolupracuje s poslancami parlamentu. V dalsom (poslednom interview tu na Prope) sa chvali, ze ozbrojena zlozka Praveho sektoru bola legalizovana a sformovala sa z nej Narodna garda (ano, ta Narodna garda, ktoru Kyjev posiela na vychod!). Dalej, Jaros si presunul sidlo jeho fasistickeho Praveho sektoru do vychodoukrajinskeho Dnepropetrovska, kde zacal robit nabor. Jaros sa v dalsom interview pochvalil, ze Pravy sektor koordinuje utoky na vychode s armadou a Narodnou gardou (cize s oficialnymi ozbrojenymi zlozkami. Cize tieto spolupracuju s fasistami). Tak, co sa Odesy tyka – cital som rozhovor s dievcatom, co to cele prezila – hovorila, ze vsetci, ktori prisli o zivot (a vsetci uvazneni v Dome odborov) boli Ukrajinci (dokonca z Odesy). Podla jej vyjadrenia ich napadli fasisti, a oni sa pred nimi ukryli do spominanej budovy. Hadzali na nich molotovove koktejly tiez fasisti. A zaujimave, ze hasicom trvalo celu vecnost, kym prisli, hoci maju stanicu 700 metrov od spominanej budovy! Takze to tiez o niecom svedci. Co sa tyka toho nezmyslu, co si pisal, ze tie koktejly hadzali proruski privrzenci z Domu odborov, tak je to nezmysel! Pozri si este raz to video. Keby ich hadzali oni, tak asi ich nebudu hadzat na tu budovu + nie su idioti aby pobehovali po okraji strechy, ked z pred budovy na nich striela nejaky fasisticky zmrd. Interview s touto svedkynou je na stanici RT. A ked sme pri tom…vsetko toto len podporuje to, cim som zacinal moj 1. komentar k tomuto clanku – Ukrajina sa ma rozdelit, nech maju pokoj aj jedni aj druhi.

     • Rebel: tvoje morálne postoje sú veľmi pochybné. Ja som si nevšimol, že by Jozef schvaľoval násilie na jednej alebo druhej strane. Čo ale v podstate tvrdí je to, že násilie sa deje na oboch stranách a žiaden nevinný v tomto konflikte nie je. Na rozdiel od teba, keď ospravedlňuješ násilie z ruskej strany so slovami „musis uznat, ze na to mali dovod“. Teda ak aj mne zabijú niekoho z rodiny, mám právo ísť a zabíjať aj ja? To je starozákonné oko za oko – vieme, kto sa toho drží. Nemajú právo zabíjať ani jedni, ani druhí. A keď to robia, treba odsúdiť obe strany. To, kto má na násilí väčší podiel a aké majú byť za to tresty, to majú určiť súdy a nie rozbúrená lúza na ulici.

      Ďalší bod. V tvojom texte stále chýba definícia fašizmu. Koho vlastne považuješ za fašistov? Pretože to, ako tu opakuješ fašisti, fašisti, nemá s definíciou fašizmu vôbec nič spoločného. Vyzerá to tak, ako by fašistom bol pre teba každý antikomunista, alebo každý, koho označíš. Typický boľševický prístup – naposledy takto označila Monika Beňová Oskara Dobrovodského, keď žiadal riešenie svojho problému s asociálnymi susedmi – cigánmi. Aj ty patríš do tejto skupiny židovských nálepkovačov? Láskavo si prečítaj aspoň definíciu fašizmu pred tým, ako týmto pojmom začneš hádzať na všetky strany. Toto sú typické spôsoby neomarxistov z Frankfurtskej školy. Musím doplniť – veľmi často používané „slovenskými“ masmédiami a bezmyšlienkovite preberané ovčanmi.

     • Fašizmus = antikomunizmus JE definícia fašizmu podľa Stalinovej Komunistickej internacionály – Kominterny (III. socialistická internacionála).

    • Toto sú podľa teba znaky fašizmu? 🙂 Nedaj sa vysmiať. Navyše príslušníci jednotiek SS neboli ani náhodou fašisti a teda ani pamätné pochody neboli ani náhodou fašistické. A tieto pochody sa konajú omnoho častejšie ako na Ukrajine aj v iných, tzv. „demokratických krajinách“, ako Lotyšsko, ale aj Dánsko a pod. Sú to preto fašistické krajiny?

     Ďalej tie tvoje nepodložené tvrdenia (teda bez dôkazov) kto a kedy hádzal čo na koho, to je až neuveriteľné podliehanie manipulácii. Nepochybujem, že niekto hádzal na niekoho Molotovy, ale že tak presne vieš, kto ku komu patril, keď to nevedia ani mnohí zúčastnení, to je pre mňa smiešne. Ale jasne, istotne to boli „fašisti“ ( 😀 😀 ) z PS, veď kto iný by také zverstvá robil… 😀 A kruh je uzavretý, kauza vyriešená.

   • Jozef tu je dôkaz Ivano Frankivs Pamätník SS divízii Haličina. Takýto pamätník nikde okrem myslím Estónska po vojne nepostavili. V tomto obdoby sa na západnej Ukrajine húfne organizujú zbierky na postavenie ďalších takýchto pamätníkov ma ich biť okolo 20. Pamätník národnému ´´hrdinovi´´ Benderovi je postavený Ivano Frankivsk, Lviv, Chust a v ďalších asi 10 väčších či menších mestách na západnej Ukrajine. V Dubne ľudia zbúrali pamätník Benderovi. Osobne som vydeľ fakľové pochody na Ukrajine vo Lvive a Frankivsku.

    • Nemýľ si Ostapa Bendera so Stepanom Banderom 🙂
     Nech si stavajú pomníky aké chcú a pochodujú ako chcú.
     Predali svoju vlasť a likvidujú tých čo sa proti tomu postavili. A priamo tá kyjevská junta už po druhý krát (po oranžovej revolúcii) ničí slovenské hospodárstvo. A ešte ich máme podporovať ?

    • Prepáč ale podľa tvojej logiky dokazovania v štýle meraj národ podľa pamätníkov sú potom Ukrajinci komunisti a nie fašisti.

     • Logiku to ozaj nemá.
      Ukrajinci búrajú pomníky Vladimíra Iľjiča „Lenina“ Ujľanova (Blank). Tým vlastne búrajú sochy zakladateľa ukrajinského štátu. Totiž okrem Záporožskej Seči, ktorá požiadala ruského cára o pripojenie, Petľurovej chvíľkovej vlády a Donecko-Krivorožskej sovietskej republiky tam nikdy nič samostatné nebolo. Anarchistu baťku Machna nepočítam. Ináč to bolo okupované Tatármi, Zlatou Hordou – Mongolmi, cármi, Poliakmi, Rakúsko-Uhorskom.
      Kyjevská Rus ako základ Ruského impéria mala územie zhodné s dnešnou Ukrajinou iba čiastočne.
      Až Lenin a neskôr Stalin a Chruščov vytvorili Ukrajinskú sovietsku socialistickú republiku. Dnes už ale opäť bez Krymu.

     • No vieš Fozifku nebavíme sa čo bolo, ale čo je a aké sú fakty. Ja som reagoval na tvoju otázku: Čím chceš podložiť tvoje tvrdenie, že Ukrajina je fašistická krajina. Inač netvrdí tu nikto že Ukrajina fašistická píšeme tu o tom že terajšia vláda je fašistická a fašisticky je zmýšľajúca časť Haliče. Zároveň si dovolím tvrdiť že Halič nie je Ukrajina je to všetko možne len nie Ukrajina. Terajšia Ukrajina a jej hranice stoja na základoch Jaltskej konferencie. Takže historické územie dnešnej Haliče patrilo Poľsku, Rumunsku, Rakúsko Uhorsku neskôr Československu. Takže fašisti musia velebiť Komunistov že im založili štát o ktorí sa tak hrdo bijú. Dnešný Haličsky fašisti musia len ďakovať Boľševikovi za záchranu svojej Haličskej identity lebo ako možno vieš tak v 1918 roku územie Haliča bolo rozdelene medzi Poľsko, Československo a Rumunsko.

     • Tak keď ti už tak ide o fakty, tak nejakého fajného nacistu by som v Ukrajine určite našiel aj tam, kde by si ho nečakal. Napríklad ozdobeného stužkou sv. Juraja a to priamo na poste guvernátora Doneckej republiky, za ktorého sa demokraticky sám vyhlásil:

      http://www.google.sk/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fstd3.ru%2F6d%2F32%2F1398344378-6d3204e7a08aa26aa67a836d82d43f94.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fmy_ukraine.d3.ru%2Fcomments%2F552076&h=331&w=604&tbnid=HhQHBl0SPNJ50M%3A&zoom=1&docid=uYLtCu1I3NZkFM&ei=VnNrU4nPJe-y7Abt5IHQBQ&tbm=isch&client=firefox-a&ved=0CFcQMygCMAI&iact=rc&uact=3&dur=1630&page=1&start=0&ndsp=22

     • Klobúk dole s tým Gubarevom.

  • Hrdinovia, osobnosti Ukrajiny boli vyvraždení v 2 vojne. To bolo elita národa. Táto vtedajšia Ukrajina mala civilizačnú úroveň. Ako sú dnes mnohí prekvapení, čím ďalej ,tým viacej sa však presviedčame, že to , čo ostalo z ľudského spoločenstva na Ukrajine po vojne je z veľkej väčšiny guláš nesúrodých etník a v západnej časti zväčša spoločenstvá fašistickej provience. Nikde z porobených národov fašistického Nemecka sa počas 2.svet.vojn , sa tak surovo nevraždili židovské rodiny ( s lynčovaním na námestiach miest,Dvorov dedínských domov 2.svet.vojny tak, ako to bolo robené ukrajinskými susedmii židov.Veď napríklad z 3000 ozbrojencov vraždiacich kyjevské židovské rodiny v rokline Babyj Jar bolo len 800 nemeckých vojakov Eiszatz gruppen Ostatní 2200 VOJAKOV( ktorí vlastne zabíjali. Pochádzali z rôznych ukrajinkých fašistických skupín , bola to splodina Ukrajiny, ktorá s gulometmi vraždila desatisíce židovských mužov , žien detí ,tak ako ich zo svojich domovov uprostred noci vytiahli. Potom položivých i mŕtvych, zranených ich zahrabávali do velkých jám za srdcervúcich nárekov obetí vychádzajúce spod zeme .Títo a podobní vrahovia prežili. A prostredníctvom nich ich genofond prežil a prenáša sa do ďalších pokolení obdobne vybavených súčasných ľudí. V Rusku asi nebola ďalej síl všade a vyrovnať s fašizmom. Z genofondu takýchto zverov sa nato vyprofilovali aj dnešní prevratoví majdanisti , fašistické bojúvky neštítiaci zabíjania ľudí s iným názorom, pachájúce masové vraždy na vlastnom obyvateľstve, inej rasy iného názoru iného presvedčeni ,inej etnickej skupiny Veď to čo dnes robí ukrajnský parlament, vláda to sú fašistcké metódy.(zbit poslanca zastreliť ho pre jeho názory )neslobodné hlasovanie ,vydieranie vyhrážkami smrťou rodine a pod.A inak ak fašistický štát sa nedá nazvať

 2. Pravý sektor zohral úlohu užitočných idiotov pre židovských oligarchov. Postrieľali si vlastných na Majkdane, v Odese podpálili Rusov za živa a nič nevyriešili ba ešte zhoršili.
  Je tu na PROPe aj rozhovor s Jarošom a proti čomu oni bojujú. A presne vstup do EÚ im to zavedie čo nechcú. Ten Jaroš a spol je buď s vymytým mozgom alebo platený židmi. Alebo obidvoje.
  Ešte k tomu aj diskreditujú nacionalizmus a pravicu.
  Tak či onak, Ukrajina prehrala. Ostatne ako Slovensko.

 3. re: maršal Žukov 8. máj 2014 at 18:48

  Prirýchlo súdiš, vojevůdče. Neviem ako to myslíš že tí čo mlátili proukrajinských boli platení provokatéri západu, pretože podobných teórií som počul viacero. Myslíš tú teóriu s tým, že provokatéri mali červenú pásku na rukách?. Tá teória je absurdná.

  • Jozefko, nerob sa smiešnym, „the game is over“ !!!

   Už priemrný Homo Sapiens pochopil nechutnú hru neanderálskych psychopatických IDIOTOV !!!

   Jéžiš, čo to hovorím za blbosti, už to pochopil dokonca aj Dežo s Araňou :-))

   Ak sa nechceš dostať pod ich úroveň, odpáľ, choď k seberovným psychopatickým IDIOTOM !!!

   A odkážnim od Homo Sapiensov, že sa na nich nehneváme, ani ich ne-nenávidíme, ako oni nás,
   skôr ich ľutujeme a v zmysle učenia Ježiša Krista, ale čo to horím znovu za blbosti,
   v zmysle nášho ZDRAVÉHO rozumu,ktorý nám hovorí, že za to nemôžu,
   im odpúšťame !

   Ale to neznamená, že sa necháme od nich ďalej OBLBOVAŤ !

   A vieš prečo ?

   Pretože to by bola urážka ZDRAVÉHO ROZUMU Homo Sapiensa !

  • Jozef nepredávaj sa tie zelene papieriky ktoré ti platia ti budú tak akurát súce ako toaleťak. Zbytočne tu robíš pro USA a EU agendu už aj politici na západe priznávajú a odsudzujú účasť Pravého sektora na udalostiach v Odese a iných miestach Ukrajiny vrátané Majdanu.

   • RE: STOPA 9. máj 2014 at 11:17
    —————————————————————–

    No, možné je aj, že ho nemusia ani platiť, že sám verí tomu čo vypisuje.

    Prečo by veril takým nezmyslom ?

    No, „oni “ si „svojich“ úmyselne klamú a oblbujú.

    Myslia totiž (krátkozrako), že je to v ich prospech a dosahujú pri tom pravý opak.
    Neuvedomujú si, že nie len, že žijeme v dobe internetu,
    ale
    že človek sa vyvíja, je stále múdrejší, chápavejší .

    Nuž veru, to nechápu tí, ktorí mentálne zaviazli niekde v stredoveku !!!

    Je len otázkou inteligencie toho, ktorého jedinca, či to zožerie,
    alebo
    sa proti EVIDENTNÝM klamstvám a zavádzaniam vzbúri, ako napr. Gilad Atzmon,
    a
    určite aj mnoho iných, ktorých mená nepoznáme.

    Viď: http://www.youtube.com/watch?v=lB-WcNVE4KU

    Bohužiaľ, neviem to nájsť so slovenskými, alebo českými titulkami.

 4. Ale, dúfam že viete,
  že
  Chazarov, ktorí otravovali svet svojimi agresívnymi nájazdmi v stredoveku,
  porazilo na hlavu
  !!! KIJEVSKÉ !!! knieža Svjatoslav v 10.stor. a síce tak dôkladne , že ich ríša zanikla.

  Rovnako dopadli aj tatarsko-turecké kmene Osmanskej ríše, ktoré 300 rokov otravovali svojimi
  zverskými rabovacími nájazdmi štáty kresťanskej Europy.
  Tých zase porazili na hlavu poľsko-rakúsko-nemecké sily (Svätá liga) na čele s poľským kráľom Jánom III. Sobieskim

  Ako z histórie vidíme, divé, psychopatické kmene Nenadertálcov,
  zjavne
  potrebujú dostať dobrú po držke, inej reči nerozumejú !!!
  Tak
  vtedy, ako aj dnes !

  Lenže od koho , keď udatné kniežatá dnes už neexistujú ?!

 5. re: REBEL 9. máj 2014 at 1:27

  Ja absolútne nechápem, ako si niekto môže utvárať názor na základe ruských médií, kde už slovo propaganda dosiahlo status iniciátora a živného média diagnóz typu F.

  1. – Ukrajinská dočasná vláda je riadne zvolenou vládou, volila ju vrcholná rada presne ako mala, v súlade s ústavou. Aj stará vláda bola odvolaná v súlade s ústavou a takisto aj zastúpujúci prezindent Turčynov sa stal zastúpujúcim prezidentom presne v súlade s ukrajinskou ústavou.

  Tu je napr.dôkaz, že bol Turčynov zvolený legitímne, vľavo hore je aj znenie ústavy a na tejto stránke sú k dohľadaniu aj všetky oficiálne kroky vlády, prezidenta a parlamentu. Nie je treba žiadnych ruských ani ukrajinských ani iných médií ako sprostredkovateľov informácií:

  http://www.prezident.gov.ua/news/30130.html

  Tu sú jednotlivé kroky vrcholnej rady pekne krásne krok za krokom, môžeš si čokoľvek vyhľadať:

  http://iportal.rada.gov.ua/news/Novyny/Povidomlennya/page/60

  Ukrajinská vláda nie je v žiadnom prípade fašistická, bola riadne zvolená a jej ministrami sú nominanti politických strán účastných v parlamente už za Janukovyča. Koná v rámci svojich dosť úbohých možností naozaj zodpovedne, za všetko stačí ako príklad použiť napríklad ruskou propagandou toľko omieľané zrušenie pripravovaného jazykového zákona. Ruská propaganda manipuluje ľudí tvrdeniami o tom, že Ukrajinská vláda chce hneď od začiatku zakázať ruský jazyk, preto aj rovno pridávam link dokladujúci to, že nová vláda sa v skutočnosti naopak snaží už od 27.2.2014 vytvoriť vzorec jazykového zákona ideálny pre všetky menšiny a to za účasti vedcov z oblasti filológie, lingvistiky a odborníkov zo sfér sociálnych otázok. Bárz by všetky štáty pristupovali k jazykovým zákonom rovnako zodpovedne ako Ukrajina:

  http://iportal.rada.gov.ua/news/Novyny/Povidomlennya/88685.html

  Na konaní ukrajinskej vlády nie je nič fašistické, žiadne jej rozhodnutie nemalo ani prvky fašizmu a ani prvky nacizmu. AK niekto tvrdí opak, nech predloží dôkazy alebo nech mlčí, lebo v opačnom prípade iba šíri či už vedome alebo nevedome klamstvo a zlo.

  2. – Pravý sektor nebol nikdy hybnou silou majdanu, to je kolonálna ruská lož. Pre istotu to zopakujem ešte raz – Pravý sektor nebol NIKDY hybnou silou majdanu. Pravý sektor nemal hybnú účasť ani len na vedení majdanu a dokonca mal pomerne dosť iné ciele ako vedenie majdanu. Pravý sektor patril k obrane majdanu, pričom mu patrila iba 23. sotňa z dobrých 50. Dobre počuješ – Pravému sektoru patrila iba jediná sotňa, dobré nie? Do samoobrany majdanu boli zapojené kadejaké občianske združenia, Pravý sektor bol len jednoducho jedným z nich. Prečo si ho vybrala ruská propaganda ako hlavného strašiaka majdanu je myslím jasné – nič čím by sa dalo lepšie strašiť na majdane nebolo.

  Pravý sektor mi je v podstate u prdele, čo k nemu môžem povedať je to, že sám sa označuje za nacionalistickú organizáciu a zatiaľ navonok nepreukazuje nejaké iné ciele, ani fašistické. Nedá sa nazvať dokonca ani nacistický, pretože je v ňom aktívnych aj dosť členov rôznych národností, dokonca aj židia. V každom prípade má minimálnu podporu spoločnosti a môže poďakovať ruskej propagande za to, že je o ňom stále počuť. Pritom na majdane bola jedna nemenovaná sotňa ktorá bola nedisciplínovaná a občas robila obrovské problémy, tú si ale z nejakého dôvodu ruské média nevšímali. Zaujímavé, ktovie prečo.

  Rozhovor s jedným z velenia samoobrany majdana, ktorý priznáva že u nich je sotňa pravého sektora:
  http://obkom.net.ua/articles/2014-02/12.1040.shtml

  Sotne obrany majdanu:
  http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D0%B9%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%83

  Oficiálny program Pravého sektoru:
  http://pravyysektor.info/articles/prohrama-politychnoji-partiji-pravyj-sektor-realizatsiji-ukrajinskoji-natsionalnoji-ideji-u-protsesi-derzhavotvorennya/

  Jeden z vodcov Pravého sektoru Jaroš kandiduje na prezidenta, tak len pre tú srandu aby sme sa zasmiali, akú že to má Jaroš na Ukrajine podporu:

  http://www.blitz.if.ua/?q=news&id=14220

  3. – Národná garda je reakciou vlády na vyhlásenie vojny zo strany Ruska a je úplne v poriadku. Vstúpiť do nej môže hocikto, teda aj stúpenci či i aktívni členovia Pravého sektora, alebo hoci aj Majka z Gurunu ak je občiankou Ukrajiny a príjmu ju do gardy. Pravý sektor ako som už povedal nevykazuje oficálne žiadne znaky fašizmu, nemá ani taký program, nedá sa preto nazývať fašistickou organizáciou. Ani len to, že Pravý sektor nechcel zložiť zbrane po odchode Janukovyča sa nedá nazvať fašizmom. Navyše to netolerovala to ani dočasná vláda a podnikala kroky k odzbrojeniu PS. Treba nazývať veci tak ako sú a nerobiť z komára somára.

  4. – Nepredložil si link, takže absolútne neviem o aký rozhovor akej dievčiny išlo. Čo ale viem je to, že všetky ženy hovoriace v ruských médiách strhujúce príbehy a ktoré som videl ja boli najaté herečky. Okrem toho, vysvetli mi logicky, ako je možné vedieť o niekom, kto ma napadol že je fašista, pokiaľ na sebe nemá nejaké rozpoznateľné znaky fašizmu? Ako môže niekto vedieť že ten a ten je z pravého sektoru, keď nemá rozpoznateľné znaky. Ako? Má to napísané na čele? Dodaj mi linky na rozhovor a potom sa môžme baviť o niečom konkrétnom.

  5. – Chlape, ty mi skutočne ideš hovoriť, aby som znovu pozrel na nejaké video?

  Tu máš priamo pani čo na streche bola, ktorá je proruská a rozpráva že boli na streche oni. Mimochodom, nezaznie tam ani jediné slovo o fašistoch na strane proukrajinských:

  https://www.youtube.com/watch?v=xpZDDOVJiF4

  Tu je krátke zostrihané proruské video bez zvuku, no aj tak na ňom vidieť že zabarikádovaní sú proruskí (stany logicky zapaľujú proukrajinskí). Za zmienku tam stoja aj dva momenty kde sa ľudia rozutekajú (zaujímal by ma dôvod, žeby niekto po nich strieľal?) a tiež vznietenie požiaru na treťom poschodí za nerozbitým oknom:

  https://www.youtube.com/watch?v=s9AMjLBIliw

  Tiež začiatok pred domom odborov, pričom okolo 0:41 vidno v pravom hornom rohu dymovú stopu za niečim (neviem čím) letiacim zo strechy a o 1:33 a 2:18 vidno, že zo strechy letia horiace koktaily:

  https://www.youtube.com/watch?v=CB6axlE-sRQ

  V žiadnom prípade neuznám, že by mal mať niekto dôvod mlátiť ľudí ktorí majú iný názor a neprezentujú ho násilne. Toto ti ja nikdy neuznám. A už vôbec nie v prípade rusky hovoriacich Ukrajincov, ktorí na to mlátenie západných Ukrajincov nemajú najmenší dôvod. Proruskí sa nechali úplne opantať štvavou mnohomesačnou ruskou propagandou voči západným Ukrajincom a majdanu, no a toto všetko teraz je výsledok toho, čo u nich ruská propaganda na čele s Kremľom a Putinom zasiala.

 6. re: REBEL 9. máj 2014 at 1:27 – časť 1.

  Ja absolútne nechápem, ako si niekto môže utvárať názor na základe ruských médií, kde už slovo propaganda dosiahlo status iniciátora a živného média diagnóz typu F.

  1. – Ukrajinská dočasná vláda je riadne zvolenou vládou, volila ju vrcholná rada presne ako mala, v súlade s ústavou. Aj stará vláda bola odvolaná v súlade s ústavou a takisto aj zastupujúci prezident Turčynov sa stal zastupujúcim prezidentom presne v súlade s ukrajinskou ústavou.

  Tu je napr.dôkaz, že bol Turčynov zvolený legitímne, vľavo hore je aj znenie ústavy a na tejto stránke sú k dohľadaniu aj všetky oficiálne kroky vlády, prezidenta a parlamentu. Nie je treba žiadnych ruských ani ukrajinských ani iných médií ako sprostredkovateľov informácií:

  http://www.prezident.gov.ua/news/30130.html

  Tu sú jednotlivé kroky vrcholnej rady pekne krásne krok za krokom, môžeš si čokoľvek vyhľadať:

  http://iportal.rada.gov.ua/news/Novyny/Povidomlennya/page/60

  Ukrajinská vláda nie je v žiadnom prípade fašistická, bola riadne zvolená a jej ministrami sú nominanti politických strán účastných v parlamente už za Janukovyča. Koná v rámci svojich dosť úbohých možností naozaj zodpovedne, za všetko stačí ako príklad použiť napríklad ruskou propagandou toľko omieľané zrušenie pripravovaného jazykového zákona. Ruská propaganda manipuluje ľudí tvrdeniami o tom, že Ukrajinská vláda chce hneď od začiatku zakázať ruský jazyk, preto aj rovno pridávam link dokladujúci to, že nová vláda sa v skutočnosti naopak snaží už od 27.2.2014 vytvoriť vzorec jazykového zákona ideálny pre všetky menšiny a to za účasti vedcov z oblasti filológie, lingvistiky a odborníkov zo sfér sociálnych otázok. Bárz by všetky štáty pristupovali k jazykovým zákonom rovnako zodpovedne ako Ukrajina:

  http://iportal.rada.gov.ua/news/Novyny/Povidomlennya/88685.html

  Na konaní ukrajinskej vlády nie je nič fašistické, žiadne jej rozhodnutie nemalo ani prvky fašizmu a ani prvky nacizmu. AK niekto tvrdí opak, nech predloží dôkazy alebo nech mlčí, lebo v opačnom prípade iba šíri či už vedome alebo nevedome klamstvo a zlo.

  2. – Pravý sektor nebol nikdy hybnou silou majdanu, to je kolonálna ruská lož. Pre istotu to zopakujem ešte raz – Pravý sektor nebol NIKDY hybnou silou majdanu. Pravý sektor nemal hybnú účasť ani len na vedení majdanu a dokonca mal pomerne dosť iné ciele ako vedenie majdanu. Pravý sektor patril k obrane majdanu, pričom mu patrila iba 23. sotňa z dobrých 50. Dobre počuješ – Pravému sektoru patrila iba jediná sotňa, dobré nie? Do samoobrany majdanu boli zapojené kadejaké občianske združenia, Pravý sektor bol len jednoducho jedným z nich. Prečo si ho vybrala ruská propaganda ako hlavného strašiaka majdanu je myslím jasné – nič čím by sa dalo lepšie strašiť na majdane nebolo.

  Pravý sektor mi je v podstate u prdele, čo k nemu môžem povedať je to, že sám sa označuje za nacionalistickú organizáciu a zatiaľ navonok nepreukazuje nejaké iné ciele, ani fašistické. Nedá sa nazvať dokonca ani nacistický, pretože je v ňom aktívnych aj dosť členov rôznych národností, dokonca aj židia. V každom prípade má minimálnu podporu spoločnosti a môže poďakovať ruskej propagande za to, že je o ňom stále počuť. Pritom na majdane bola jedna nemenovaná sotňa ktorá bola nedisciplínovaná a občas robila obrovské problémy, tú si ale z nejakého dôvodu ruské média nevšímali. Zaujímavé, ktovie prečo.

  Rozhovor s jedným z velenia samoobrany majdanu, ktorý priznáva že u nich je sotňa pravého sektora:
  http://obkom.net.ua/articles/2014-02/12.1040.shtml

  Sotne obrany majdanu:
  http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D0%B9%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%83

  Oficiálny program Pravého sektoru:
  http://pravyysektor.info/articles/prohrama-politychnoji-partiji-pravyj-sektor-realizatsiji-ukrajinskoji-natsionalnoji-ideji-u-protsesi-derzhavotvorennya/

  Jeden z vodcov Pravého sektoru Jaroš kandiduje na prezidenta, tak len pre tú srandu aby sme sa zasmiali, akú že to má Jaroš na Ukrajine podporu:

  http://www.blitz.if.ua/?q=news&id=14220

 7. re: REBEL 9. máj 2014 at 1:27 – časť 1.

  Ja absolútne nechápem, ako si niekto môže utvárať názor na základe ruských médií, kde už slovo propaganda dosiahlo status iniciátora a živného média diagnóz typu F.

  1. – Ukrajinská dočasná vláda je riadne zvolenou vládou, volila ju vrcholná rada presne ako mala, v súlade s ústavou. Aj stará vláda bola odvolaná v súlade s ústavou a takisto aj zastupujúci prezident Turčynov sa stal zastupujúcim prezidentom presne v súlade s ukrajinskou ústavou.

  Tu je napr.dôkaz, že bol Turčynov zvolený legitímne, vľavo hore je aj znenie ústavy a na tejto stránke sú k dohľadaniu aj všetky oficiálne kroky vlády, prezidenta a parlamentu. Nie je treba žiadnych ruských ani ukrajinských ani iných médií ako sprostredkovateľov informácií:

  http://www.prezident.gov.ua/news/30130.html

  Tu sú jednotlivé kroky vrcholnej rady pekne krásne krok za krokom, môžeš si čokoľvek vyhľadať:

  http://iportal.rada.gov.ua/news/Novyny/Povidomlennya/page/60

  Ukrajinská vláda nie je v žiadnom prípade fašistická, bola riadne zvolená a jej ministrami sú nominanti politických strán účastných v parlamente už za Janukovyča. Koná v rámci svojich dosť úbohých možností naozaj zodpovedne, za všetko stačí ako príklad použiť napríklad ruskou propagandou toľko omieľané zrušenie pripravovaného jazykového zákona. Ruská propaganda manipuluje ľudí tvrdeniami o tom, že Ukrajinská vláda chce hneď od začiatku zakázať ruský jazyk, preto aj rovno pridávam link dokladujúci to, že nová vláda sa v skutočnosti naopak snaží už od 27.2.2014 vytvoriť vzorec jazykového zákona ideálny pre všetky menšiny a to za účasti vedcov z oblasti filológie, lingvistiky a odborníkov zo sfér sociálnych otázok. Bárz by všetky štáty pristupovali k jazykovým zákonom rovnako zodpovedne ako Ukrajina:

  http://iportal.rada.gov.ua/news/Novyny/Povidomlennya/88685.html

  Na konaní ukrajinskej vlády nie je nič fašistické, žiadne jej rozhodnutie nemalo ani prvky fašizmu a ani prvky nacizmu. Ak niekto tvrdí opak, nech predloží dôkazy alebo nech mlčí, lebo v opačnom prípade iba šíri či už vedome alebo nevedome klamstvo a zlo.

  • Tomu, že súčasná Ukrajinská vláda bola zvolená legitímnym spôsobom, o tom sa dajú ťažko viesť diskusie – to je fakt. Či táto vláda zastupuje skutočne záujmy svojich občanov – to je vec úplne iná. O nasledujúcej Ukrajinskej vláde (ak nejaká ešte vôbec bude) ale nemá čo rozhodovať ako EÚ a USA, tak ani Rusko. O nej musia rozhodnúť jednoznačne a jedine iba občania Ukrajiny. Z pohľadu volieb teda bolo odtrhnutie Krymu (a toto už bolo nelegitímne) s veľkou Ruskou menšinou pre Rusko dosť kontraproduktívne – iba ak by malo Rusko s Ukrajinou ešte nejaké iné zámery, ktoré budú uskutočnené bez ohľadu na výsledky volieb.

   Čo sa týka nálepkovania Ukrajinskej vlády ako fašisti a nacisti, to je samozrejme totálny blud pre ovce – jednoznačná nálepka, ktorá symbolizuje zlo. Aha, to sú fašisti – a v ovciach sa zobúdza dlhodobo pestovaný reflex – to sú tí zlí. Preto aj v tomto s Jozefom súhlasím. V čom ale nesúhlasím, to je zodpovednosť konania. V koho prospech koná zodpovedne? V prospech občanov Ukrajiny asi veľmi nie. Táto vláda je vláda oligarchov (rovnako ako predošlá), ktorá aj koná najmä v ich prospech. Títo sú horší ako fašisti či nacisti, to si už láskavo všetci uvedomte. Či v Taliansku po nástupe fašizmu, alebo Nemecku pri nástupe nacizmu – národ a štát ako taký začal nebývale prosperovať. Po nástupe týchto staronových lotrov sa začala Ukrajina iba rýchlejšie rútiť do priepasti.

   A jazykový zákon – to bola iba zámienka na zasahovanie do vnútorných vecí Ukrajiny. Nech by bol akýkoľvek, výsledok by bol rovnaký.

   A opäť s posledným odstavcom súhlasím bez výhrad, aj keď Jozef to asi myslel inak. Samozrejme, že tam niet ani stopy po fašizme a nacizme. Zato tam nájdeme stopy kapitalizmu najhrubšieho razenia s postupmi liberálnej demokracie a „tureckým“ hospodárením bez akýchkoľvek príkras – čo je len ďalším znakom, že tento systém je totálne vyprázdnený a už nemá čo ľuďom ponúknuť.

   Vôbec sa nedivím tým ľuďom, že vyšli do ulíc. Ak by vám zobral systém prvé aj posledné, možno aj u nás by sme sa snáď dočkali nielen protestov od klávesníc, ale aj zástupov poriadne nasrdených občanov s molotovmi pred parlamentom.

   • V podstate s tebou súhlasím, len doplním dve veci. Väčšina neduhov spoločnosti ktoré si naznačil sú v Ukrajine zakorenené až do morku kostí a krajina je týmto totálne zhuntovaná na všetkých frontoch od bezuzdného úplatkárstva až po krajnú neprofesionalitu. V podstate sa dá bez väčšieho preháňania povedať, že napriek rozvinutej infraštruktúre pripomína Ukrajina v mnohých faktoroch krajiny tretieho sveta. Treba ju preto brať takou aká je a z tohoto východzieho bodu je dočasná vláda obrovským závanom sviežeho vzduchu. Taktiež chcem povedať to, že (po)revolučnej spoločnosti pri takýchto tlakoch z Ruska neostávalo nič iné ako vsadiť na vybraných oligarchov, bez ich podpory by už progres nemal absolútne žiadnu šancu.

 8. Páni, oceňujem, že sa o toto dianie tak zaujímate. Je to obdivuhodné. No na jednej strane vylúčiť informácie všetkých ruských médií a na druhej strane podkladať svoje tvrdenia linkami oficiálnych ukrajinských miest, nepovažujem za objektívne. Ale každý má svoj názor a vidí pravdu niekde inde.

  Slovensko takisto pripomína v niektorých oblastiach krajiny tretieho sveta, korupcia alebo vymožiteľnosť práva. Tlaky z Ruska, Putinova informačná vojna, Rusi v Karlových Varoch, treba sa ponúknuť NATO….Spiegel napísal pred pár dňami, že na Ukrajine operuje Academy a rôzne iné špeciálne zložky, doteraz to bola ruská propaganda. Teraz je to už pravda. Zaujímavé. Link sa mi nechce hľadať, sú toho plné aj naše médiá a Schutz hromží, aké rúhanie.
  Akoby dopadla Ukrajinská revolúcia bez finančnej podpory, to je jedno koho? Tak ako každá revolúcia, pretože ľudia na tom neboli tak, že nemajú čo žrať. Celá plejáda západných politikov tam nechodí len tak, zo srdca.
  http://www.2b1stconsulting.com/shell-to-break-gazprom-gas-monopoly-in-ukraine/
  https://www.youtube.com/watch?v=9eUSg6ebcQ4 (Napoviem, na pozadí)
  https://www.youtube.com/watch?v=q9AEGxlGydU
  http://burisma.com/hunter-biden-joins-the-team-of-burisma-holdings/

  Nehovoriac o zbrojárenskom biznise, ktorý sa nabalí, pretože máme aj tu ľudí, ktorí urobia paniku s imperiálnymi chúťkami Putina, samozrejme to je pi čovina, pretože Putin nie je samovrah. Budú sa stavať NATO základne po celej východnej Európe, vynovovať armády. Veď sledujte trochu, čo sa píše. Bolo stretnutie členom zahr. výborov V4, také celebrity ako Šebej a Schwarzenberg, dvaja naj šíritelia rusofóbie v regióne a už tlačia na vládu zvýšovať výdavky na zbrojenie. Rusko tiež cíti „hrozbu“ a tiež kupuje. Biznis ide, úvery na zbrojenie sa berú, verejné financie sa za jebú ešte viac, ovce, teda aj vy Jozef a Osmoza to budú aj s vašimi deťmi splácať. Takže spojeniam, ako svieži závan a ešte k tomu v ukrajinskej politike, ani pod ťažkými antidepresívami nie sú priechodné. Radšej sa pozrite, ktorý politik, kričiaci po pomoci NATO, má spojenie s ako firmou.

  Odesa – len krátko. Videl som mnoho videí. Videl som policajtov, ktorí kryli maskovaných ľudí s oranžovo-čiernymi páskami, ktorí strielali do ľudí. Potom tí istí policajti sa len prizerali a jeden dokonca strielal po ľuďoch v dome odborov. Napr.:
  https://www.youtube.com/watch?v=Ja4c8sHHhSE

  Tu je dôkaz o neexistencii a nevinnosti Pravého sektoru:
  https://www.youtube.com/watch?v=5SBo0akeDMY
  https://www.youtube.com/watch?v=fWkfpGCAAuw také zhrnutie, celkom zaujímavé
  https://www.youtube.com/watch?v=43i1FRDZSmg

  To, že ich nikto neuznáva je síce fajne, ale sú ich tisíce a teraz dostali ešte aj oficiálne zbrane do rúk a poslaní na východ a juh, spolu s oficiálnou armádou. Alebo aj ukrajinská armáda na východe je fake?
  Slováci tiež môžu byť nasratí na Maďarov. Pošleme tam všetkých neonacisticky zmýšľajúcich Slovákov a začleníme ich do bezpečnostných síl. Chcem vidieť ako by sa Orbán len prizeral.

  Ľuďom na Ukrajine umožnili, aby sa stali zvermi. A je to súčasná „duly elected government“ ako povedal Obama. Keby som bol Ukrajinec na východe Ukrajiny, tiež by som chcel referendum a nebyť súčasťou toho zverstva. A reakcia je logická, robia sa zverstvá aj na druhej strane.

  Pomáhanie Ukrajine spôsobom – postavme všade okolo Ruska základne NATO, alebo uvaľme sankcie na Rusko a jednostranné drísty o Ruskom tlaku. Rovnako na to zarobil aj Putin, hlavne politicky, teší sa takej podpore doma, ako snáď nikdy. Prerobí chudobná Európa, hlavne my, ekonomicky a morálne.

Leave a Reply