Domov / Hlavná strana / Spoločnosť / Rozprávky „Tom a Jerry“ sú podľa Amazonu rasistické

Rozprávky „Tom a Jerry“ sú podľa Amazonu rasistické

Tom-JerryS divákmi Toma a Jerryho môže trocha trhnúť, keď nešťastná sivá mačacia hlava narazí už po x-tý krát do zatvoreného okna. Skutočným nebezpečenstvom pre súčasných divákov týchto klasických rozprávok je však podľa Amazonu ich rasistický podtón.

Ľudia sú pri sťahovaní týchto 70 rokov starých kreslených rozprávok pomocou streamovacej služby Amazonu, predtým známej ako Lovefilm, konfrontovaní s upozornením, že tieto rozprávky obsahujú „etnické a rasové predsudky, ktoré boli kedysi bežné v americkej spoločnosti.“

Tento oznam sa pravdepodobne vzťahuje na zobrazenie čiernej slúžky známej ako mamka Dve Topánky (Two Shoes). Podsaditá černoška stredného veku, ktorej tvár je zobrazená iba raz – táto postava je všeobecne prijímaná ako rasistický stereotyp slúžky bieleho úradníka. „Takéto zobrazenie bolo zlé vtedy a je zlé aj dnes,“ dodáva varovanie Amazonu.

Pôvodné série krátkych filmov Tom a Jerry boli produkované filmovým štúdiom MGM od roku 1940 až do roku 1957. Režiséri Williama Hanna a Joseph Barbera vytvorili viac ako 100 animácií a získali sedem cien Akadémie.

Sociálny komentátor a bývalý profesor sociológie na University of Kent Tom Fured označil tieto varovania za „hlúpe“, „falošné svätuškárstvo“ a za časť nového typu cenzúry, ktorá „zametie kultúrny život“.

tom-jerry-racist„Pozeráme sa späť do histórie a súdime ľudí z minulosti našimi hodnotami,“ povedal Fured pre BBC. „Tieto výstrahy karikujú a prekrúcajú to, čo rozprávky 40 rokov hlásali. Varovania Amazonu sú v skutočnosti iba prejavom falošného svätuškárstva. Ich cieľom je ukázať, že Amazon je ‚uvedomelý‘ a berie vážne svoju zodpovednosť. Namiesto toho, aby sa venoval morálnym dilemám súčasnosti, radšej moralizuje o postojoch vyjadrovaných Tomom a Jerrym.“

Cathal Gaffney, generálny riaditeľ cenami ovenčeného animačného štúdia Brown Bag Films dodal, že rozhodnutie Amazonu bolo „šialenstvom politickej korektnosti.“ Ale Dr. Birgitta Hosea [CORR], riaditeľka štúdia Central Saint Martins na Univerzite umení v Londýne, spoločnosť bránila a povedala, že je dôležité „zasadiť“ rozprávky do ich historického kontextu.

„Už dávno je známe, že postava mamky Dve Topánky je urážlivým stereotypom. Je zobrazená ako slúžka, trocha nechápavá, s jedinou povinnosťou – postarať sa o domácnosť. Snímky ako tieto už viac nie sú v poriadku. To nie je cenzúra – je to len spôsob, ako povedať ľuďom, ktorí zmýšľajú podobným spôsobom, že časy sa zmenili.

„V stávke sú deti. Učia sa o tom, kto sú a ako pochopiť okolitý svet aj prostredníctvom populárnej kultúry. Preto je dôležité, aby dostávali pozitívne obrazy ľudí a nie iba negatívne stereotypy čiernych žien typu mamka Dve Topánky.“

Nie je to po prvý krát, čo sa spochybňuje vhodnosť Toma a Jerryho pre moderné publikum. V roku 2006 sa britský detský TV kanál Boomerang rozhodol pristúpiť k úpravám scén s fajčiacimi postavami po vyšetrovaní Ofcom-u (britský regulátor vysielania).

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: The Independent

O ::prop

Jeden komentár

  1. Jediné, čo je na Tomovi a Džerym nevhodné pre deti, je ich násilnosť dovedená do absurdna, pričom im chýba nejaký vyšší zmysel, ako napríklad boj dobra proti zlu. Aj keď o pojmoch „dobro“ a „zlo“ by sa tiež mohlo dlho filozofovať, čo je pre jedného dobro, to je pre iného zlo. S malou myškou sympatizujeme len do chvíle, kým nám neohryzie a neokaká koláče v špajzi.

Leave a Reply