Domov / Hlavná strana / História / Reportáž psaná na oprátce – mýtus o Fučíkovi

Reportáž psaná na oprátce – mýtus o Fučíkovi

V apríli 1942 bol zatknutý komunistický novinár Július Fučík, ktorý sa v 2. ilegálnom Ústrednom výbore staral o vydávanie straníckej tlače. Krátko po svojom zatknutí spísal Fučík pre Gestapo šesťdesiat stranovú správu, v ktorej popísal systém podzemnej organizácie KSČ a uviedol mnoho mien. Potom Fučík pomáhal členovi protikomunistického oddelenia pražského Gestapa Böhmovi pri odhaľovaní ďalších členov komunistického podzemia. Keď bola jeho použiteľnosť v tejto záležitosti vyčerpaná, Gestapo ho nechalo popraviť.

Gestapák Böhm bol po vojne zatknutý v americkej okupačnej zóne Nemecka a odovzdaný československej bezpečnosti v Plzni, kde ho okamžite vypočul dr. Meiner, vtedajší policajný riaditeľ.

Akonáhle sa však Noskove Ministerstvo vnútra dozvedelo, že Böhm je v Plzni, okamžite tam vyslalo majora Bedřicha Pokorného (bol to okrajový dôstojník Moravcovej spravodajskej služby na Morave, ktorý zostal v Protektoráte a počas vojny sa stal úradníkom hospodárskej kontroly. Následne skončil ako väzeň v Leopoldove, ale čoskoro bol prepustený. V roku 1968 sa záhadne obesil v predvečer dňa, keď mal vypovedať ako svedok k prípadu Jana Masaryka), ktorý z moci úradnej zabavil protokoly o vypočúvaní Böhma a samotného gestapáka odviezol do Prahy. A Böhm už v Plzni vypovedal o Fučíkovi. [1]

Fučík sa razom stal objektom komunistickej propagandy a KSČ ho okamžite pasovala na „národného hrdinu“ a vydala knihu „Reportáž psaná na oprátce“, ktorú mal Fučík údajne napísať vo väzení a dozorca Kolínský ju mal po častiach vyniesť a uschovať. Väzenský dozorca Kolínský bol súdený retribučným súdom (!) a po vojne bol predaný do Východného Nemecka. [2] Dr. Johanis, ktorý za okupácie varoval priateľov pred Fučíkom a informoval ich o jeho spolupráci s Gestapom, spáchal záhadnú samovraždu. [3] Príslušník Gestapa Josef Böhm bol 30. apríla 1947 popravený.

Originál Fučíkovej knihy nedala KSČ nikdy nikde vystaviť, nikdy nedala faksimile, neexistuje ani v Památníku národního písemnictví. [4]

Gusta Fučíková, vdova po národnom hrdinovi, patrila v Ravensbrücku k tým komunistkám, ktoré pomáhali zabiť Milenu Jesenskú (spolu s ďalšími komunistkami jej odnímali potravu ako trest za „nesprávne názory na ZSSR“), ako dosvedčuje Margaret Buber-Neumannová, nemecká komunistka odovzdaná Gestapu NKVD a poľská spisovateľka Zofia Romanowski žijúca v Paríži, počas vojny boli obe väzenkyne v tomto koncentračnom tábore a kamarátky Jesenskej.

Okolo roku 1957 vytiahla československá kontrarozviedka z väzenia bývalého príslušníka SD Johana Sieberta, ktorý si odpykával doživotný žalár. Za prísľub slobody súhlasil so spoluprácou s MV pri odhaľovaní bývalých sietí Gestapa a SD v Československu. [5]

Siebert vypovedal, že Július Fučík bol skutočne spolupracovníkom Gestapa od roku 1942 (teda od uväznenia), spolupracoval s komisárom Gestapa Josefom Böhmom a zrádzal svojich priateľov z komunistického odboja aj priateľov z intelektuálnych kruhov. Okolo roku 1960 sa na rozviedke objavili správy vysvetľujúce záhadu rukopisu „Oprátky“. Príslušníkov informoval vedúci rozviedky Jaroslav Miller, ktorý za autora rukopisu označil Ladislava Štolla.

Celé Fučíkovo národné hrdinstvo vypreparované po vojne KSČ a jeho údajná „Reportáž psaná na oprátce“ boli teda vedomým podvodom komunistov na národe už od roku 1945.[6]

Zdroje:
[1] Josef Korbel: The Communist Subversion of Czechoslovakia 1938-1948, str. 64.
[2] Tamtiež
[3] Tamtiež
[4] Černý: Pláč Koruny české, str. 322-331
[5] O Siebertovi pozri Frolík: Špión vypovídá, str. 60-64, 66-67
[6] Činnosť Júliusa Fučíka spochybňuje Černý: Pláč Koruny české, str. 322-331

Spracoval: ::prop, www.protiprudu.org

O ::prop

24 komentárov

 1. Už len treba zistiť, ako to bolo s tým pristátim Homo-USA na mesiaci.

 2. Spochybniť sa dá všetko. Dnes už nikoho neprekvapí, že ČA v 1945 v Berlíne vôbec nebola.

 3. Nie som upätý človek, ale čo mne na Fučikovi vadí najviac, je jeho štýl života. Stačí povedať ako žil. Promiskuitne, v podstate to bol úplne zvrátený človek, skrz naskrz prehnitý. Aj s tým manželstvom s Gustou to bolo všelijaké. Poviem to rovno, ten jeho idealizovaný portrét ceruzkou, ktorý nám oplieskavali o uši od Iskričky, mi vždy vŕtal v hlave. Ako chlapcovi mi pripadal čudný. Až ako dospelý muž , ked som si prečital jeho skutocný život, som pochopil prečo. Je to tvár , vyžitého, zvráteného pederasta. Predčasne zostarnutého hedonizmom. Povedané slušne a zdržanlivo.

  • Mne je to jasné. Vám nevadí, že Fučík bol komunista, ale to, že bol zlý komunista.

   • ? To nemyslite vážne ? Alebo áno ? Ak áno, som vskutku prekvapený . Neviem ako ste na toto prišli. Jasne píšem o paralele medzi vtedajším komunizmom a dnešnymi neolieberalmi, čo sú komunisti dneška. Iste aj vtedy aj dnes existovali fanatici ako Husák. ktori uprimne verili v nové nábozenstvo v komunizmus a úprimne chceli vybudovať novú lepšie spoločnost. Áno Ti su tzv. ospravedlneni z viery. Ak viete čo myslim. Nevedeli čo činili. kdezto Fučik bol oportunista. a takych je väčsina. Oportunisti vždy zvíťazia. Uprimní su vzdy zozrati revoluciou. To je jej zákon. Preto som proti komunistom. Vsetkým. Ale aj v tom je rebríček. Nakoniec ten sa utvorí vždy. Podĺa miery. A miera rozhoduje. Toto platí vzdy a všade. Aj v matematike. Aj v zivote. Fučik sa prostituoval za svoj pozivacný zivot. To robi aj kavarienská lúza dnes.

 4. Pochopiť Július Fučíka je strašne ľahké. Netreba na to dokonca ani vzdelanie. Stačí sledovať život okolo seba. Dnes . Dnes je takých Fučikov tisíce. Sú to kavarenskí povaľači, ktorí sa búria ale iba na oko. V skutocnosti sú to profesionalny buriči, ktorí žijú zo svojej vzbury. Cestujú do USA na kurzy, kde ich “ vzdeĺavajú“ a platia. Hrajú sa na šíriteĺov pravdy a humanizmu. Bohužial pre Fučíka sa vsetko skoncilo v roku 1939. Zrazu to už nebola operetná 1.ČSR ale BuM . A bylo po žížalkách. Úz to nebolo len divadlo, bolo to naozaj. Neobviňujem Júlia Fučíka z kolaborácie. Ani z udaváčstva. Nikto,nevie ako by sa zachoval on sám. Gestapo bolo profi, nie opereta či hra .Zrazu sa lev salónov a kaviarenský povalač, hecíŕ, štváč, ktorý šmahom pera, odsúdil s ľahkostou kulakov v ZSSR na „zaslúzenú a spravodlivú“ smrť, zrazu sa on sám ocitol v rovnakých podmienkach. Teda v base, mučiarni a nakoniec na popravisku. V tomto zmysle sa udiala dejiná spravodlivosť.
  Je to podobné ako keby sa dnes zmenili podmienky a taký Pavol Demeš, by sa ocitol na území kde doteraz robil rozvrat, rovnako profesionálny revolucionár, ktorý žije z prevratov. Ako by sa asi tváril, keby ho na Ukrajine chytili po páde Porosenkovej proUSA vlády. Bol by aj potom taký hrdina ?? Hmm, pochybujem. To jeho hrdinstvo je veĺmi lacné. Ja to nazývam malá čivava, ktorej za chrbtom stojí svorka pittbullov ? Bude tá čivava taká agresívna a zlostná, aj vtedy keď jej za chbtom nič nestojí?? Fučík nám už odpoveď dal. V jeho dobe ich volali agitpropčík , to znamená agitator a propagandista. Dnes sú to snowflakes. U nás známy ako slniečkári. Ale ich podstata je rovnaká vtedy, dnes aj pred 2000 rokmi.

  • Tu ani tak nejde o posúdenie života samého Fučíka, jedného zmrda z mnohých iných rovnako fatálne skončených..
   Zaujímavý je len tým Príbehom, tým mýtom, ktorý o ňom bol vytvorený. Je to tá mechanika ovplyvňovania davov, ktorá je zaujímavá hlavne svojou nehanebnosťou a jednoduchosťou.
   Pripomína to tak veľmi iné príbehy, všetky sú podľa tej istej mustry, až je to odporné. Nezaujímavý pako sa po smrti mení na skvelého človeka. Teda napríklad Anna Frank, alebo teraz na Slovensku ten Kuciak a jeho družka. Neviem, ako to mám vyjadriť, sú to proste odporné lži.

   • Možno, som to nepovedal dosť jasne. Ide o to, že Fučík je uplne rovnaký oportunista ako slniečkári dnes. On bol Sorošovec pred 80 timi rokmi. Bol platený za agitáciu a propagáciu komunizmu v 1. CsR úplne rovnako ako sú aj dnes platení Sorošovci. Dokonca ked sa pozriéme na jeho život bližsie vidíme rovnaké paralely so zivotom Sorošovych agentov dneška. A to je dôlezíté. Aby sa v tom ľudia vedeli orientovat a vedeli rozlišovat. Systém vypúšta priveľa dezinformacii a väčšina ludi stráca orientáciu. Hoci je to jednoduché ak poznajú mechanizmy. OSTATNE SÚ OMÁČKY.

    • Ešte raz – nejde o Fučíkov skutočný život, ten je nepodstatný, podstatný je ten jeho mýtus.

     A ani ten nie je zaujímavý v podrobnostiach, ale proste to, že čiernosatanisti majú sakrálnu obeť,zabitú, ktorú môžu ospevovať a nad ktorou môžu skuvíňať. To je stále tá istá metodika:
     Kuciak, Šmíd, Horáková, Fučík, Holokaust … Kristus.

     Je to úplne jednoduché.

     • Ešte raz, práveže je podstatný. Vždy je život každého človeka podstatný. Práve na tom predsa záleží najviac. Ty vysvetluješ mechanizmus moci áno to ľudia chápu . Lenže tým, že zarovnáš vsetko, robiš zásadnú chybu. Je veĺký rozdiel ci zomrie spravodlivý alebo skrivodlivý. Či je obeťou vlastných zločinou , spôsobu života alebo je to nevinná obet. V tom je tá podstata. Pretože od toho sa odvíja všetko odstatné. A že si do toho vložil Krista ? To už nie je ani nihilizmus ale cynizmus. Pretože zmysel Kristovej smrti nespočíval len v nespravodlivosti. To sa muselo stať, v tom bol Boží plán. Bez tej smrti by nemohol vstať zmŕtvych. To bol ten dôkaz. Aby sme my ( kresťania) mohli skuvíňať :((. Nuž tak skuvíňame. Bez toho dôkazu zmrtvýstania by to bol iba ďaĺší Fučík.

     • Nechcem ti brať ilúzie, Svarga, ale na svete už žili miliardy ľudí a život takmar každého je stratený v nenávratne. Prach si a na prach sa obrátiš – neviem už, kto to povedal, ale ľudia tomu neceria.

      Čo sa týka nutnej kristovej smrti a zmrtvych stania – veď Boh je všemocný, takže nič nie je nutné a nič nemožné. Načo by Boh potreboval nejaké cirkusy? Kristus je dielo ľudské, podobne ako Kuciak, Fučík, Horáková, a tisíce a tisíce iných, vrátane holokaustu.

     • Norman, nejak unikáš. ?Vrátme sa k podstate. Nehodnotíme tu tok večnosti. Hovorime o význame a zhodnotení človeka pri tvorbe mýtov. A ako do toho zapada Kristus a ten jeho cirkus? Nu veĺmí trefne. Ten cirkus bol potrebný nie pre Boha alebo Krista. Ten cirkus bol nevyhnutný pre ľudi. Vzdy musíiš rozprávať jazykom ktorym rozumejú ostatní, Tým ktorym sa prihováraš. Inak je to zbytocné. Ak je cirkus nutný, nuž musíš to ludstvu dať. to nie je naivita ani ilúzia. TO JE TLMOČENIE.

     • Nechcel som sa baviť o teológii, i keď som tam neodolal nepridať toho Krista, toho som si vedomý 🙂

      Vieš, toto, čo hovoríš, je v určitom zmysle pravda, A nechcem ťa nejako vyklať, alebo ti niečo vysvetlovať, ale ak by to nniekoho zaujímalo, vysvetlím to, pretože túto otázku večná filozofia vyriešila už pred tisícročiami.
      Ergo, vyjadrím to v abstraktnejších pojmoch: Absolútno, aby mohla hovoriť k relatívno, musí použiť relatívnu reč, relatívne symboly. Áno, ale tak dokáže sprostredkovať len relatívne pravdy. Aby človek spoznal absolútne pravdy, nesmie zostať na relatívnych symboloch. ale porozumieť reči absolútna.

      Absolútno sa síce nesnaží, aby mu relatívna rozumeli, nesnaží sa vlastne o nič, nie je voči relatívam dobré ani zlé, je v určitom zmysle dobré voči svojmu absolútnu, ale kedže sme všetci jeho súčasť, dokážeme mu porozumieť. To je veľmi dobrá správa.

      No, toľko výnimočne z mystiky, konieckoncov, vždy lepšie ako politika. Konieckoncov, eu-angelium treba šíriť, prečo nie.
      🙂

 5. V prípade Fučíka sú dve základné roviny. Základná je osobnosť človeka (Fučíka napriklad) a druhá je mechanizmus vytvorenia mýtu. A tá základná rovina ukazuje, že je určujúca. Určujúca pre to, či ten mýtus prežije. Pokiaĺ je podstata zlá, či inak nekvalitná, mýtus neprežije, bez ohľadu na mnozstvo peňazí ktore použijú na budovanie mýtu a bez ohľadu na násilie pri presadzovanie mýtu. Presne túto slabinu vidíme v systéme aj dnes. Najvačší mýtus dnešnej doby je budovaný aj násilím aj zákonmi aj propagandou v dejinách ľudstva nevídanou a predsa …. sa sype ako domček z karát. A keď zastane teror propagandy a útlaku zo strany budovateľov mýtu, vyparí sa ako para nad hrncom.
  A to nám dáva nádej.

  • Svarga, naozaj ti nechcem brať nádej, naopak, ja hovorím, že nádej naozaj máme, ba máme priam istotu, tá je na našej spoločnej strane.
   Ale naozaj nechápem, ani psychologicky, prečo tvrdíš, že podstatná je realita a nie mýtus. To je asi fakt z tvojej strany len tvrdohlavosť trvať za každú cenu na tvojom prvom nejakom názore. Pritom ja nehovorím, že relaita života Fučíka nemá v nejakých prípadoch zmysel. Ale takých ľudí ako on bola kopa – ale mýtov, aký má či mal on, tých nie je až tak veľa a tie sú dôležité.

   Mýty sú tvorené a ich úspech je daný bez ohľadu na realitu, konieckoncov, mnohé sú celkom bez akéhokoľvek reálneho jadra. Mnohé mýty sú celkom absurdné. Ale napriek tomu prežijú a sú úspešné..
   Úspech mýtov je daný ako mediálnou podporou, tak aj psychologickým mechanizmom napojenia na nositeľa, tým, ako si obete mýtov želajú, ako im vyhovuje, aby boli mýty pravdivé.

   Ľudská myseľ samozrejme verí na zmysel (svojej) existencie a potrebuje naratív, teda mýtus, ktorý jej toto dá, vysvetlí, dokáže. Každá jedna myseľ to potrebuje a je určitou vecou náhody, kde v priebehu svojho života toto nájde. No a potom si to samozrejme nechce dať zobrať.

   • Nemám ilúzie ani sa nechcem slovíckariť. Skúsim Ti vysvetliť jasne a jadrne, ten základný rozpor medzi nami. Tak ako to tobís Ty sám. Ja tvrdím, z hovna bič neupletieš ! A Ty tvrdíš: To nie je podstatné, že neupletieš, dolezite je aby ľudia uverili v ten mýtus biča z exkrementov. Jasne ? A v tom máme akosi iný náhlad.

    • To je zásadný bod. Zrejme sa v tom s tebou líšim, ale budem to všetkým opakovať znova a znova. Aby to bolo ešte viac jasné, a zapamätateľné (nie pre teba, ty si to určite už pochopil, ale tak pre ľudí):

     Človek je programovateľný prepisovateľný systém a funguje presne podla toho, aký systém má v hlave. Dnes, v čase počítačov a smartfónov, je každému jasné, čo myslím.

     Treba len pripomenúť, že smartfony nie sú až tak smart, ako to majú v mene. Sú to len hlúpe čierne krabičky ktoré robia presne to, čo ktosi do nich naláduje (downloaduje).
     U „homo sapiens“, ako sa sám neskromne nazýva, čo ako každý vie, znamená „smart man“, paltí to isté. Je to tiež len čierna krabica, v ktorej chrchlú nejaké aplikácie. To sapiens je proste prehnaná nepravdivá reklama.

     Tým nepopieram nesmrteľnosť duše. Skôr naopak – tie programy sú vlastne nesmrteľné, ak ich niekto všetky nezničí, majú tendenciu sa replikovať a žiť večne.
     🙂

     • Správne, v tomto sa líšime. Ty si to trochu rozšíril. Ja to doplním. Ja verím na božskú podstatu duše človeka. A Ty tvrdíš, že bohužiaĺ je to tak.? len ten download je ľudský.
      Nevadí. Dôležité je , že nám je obom jasné náš pohlad na tento jav.

     • Aj vyššie som napísal:
      Relatívno je súčasťou Absolútna.
      A Absolútno je podstatou Relatívna – preto ho môžeme poznať introspekciou.

      Ale každý máme trocha iný, relatívne odlišný slovník.

  • Svarga, toto čo ste tu napísali, je síce pekné, ale žial nie je to pravda. Problém spočíva v tom, že mýtus vzniká pre potreby rozprávača a nie pre potreby mýtického hrdinu (ten to už má väčšinou za sebou, viď súčastnosť). Pravdivosť mýtu je záležitosť maximálne pofidérna, ale určite sa dá s istotou povedať, že čím je mýtický hrdina ľudskejší a realistickejší, tým je mýtus silnejší, (exponovanie slabosti ako kompenzácie za heroický výkon – Petrovo trojnásobné zapretie Krista, Kristove náreky: Bože môj bože môj prečo si ma opustil, Herkulova vražda učiteľa hry na lýru, šialenstvo, v ktorom pobil svoje deti…. a keďže v antike zelená knižka nebola, tak sa Achilleus vyhýbal „hrdinsky“ povolávaniu Agamemnonom pred vojnou schovávaním v háreme žien; Odysseus predstieral šialenstvo a Odyseova cca minimálne 8, ale skôr 9-10 ročná záhaľka s nyfou Kalypso, tak isto jeho P.R. image manžela túžiaceho sa vrátiť domov velmi nenaštrbila) – však ak Vám robí P.R. niekto, kto si založil kariéru na veršovanom spise ospravedlňujúcom preventívnu vojnu, niet sa čo diviť.

   • Milý Jánosz, neviem či uniklo niečo mne, alebo Vám. Ale si protirečíte, či skôr potvrdzujete , čo som povedal ja. Tak si ujasnite, čo vlastne chcete povedať. Pretože ja som jasne povedal, to čo tvrdíte Vy „, ale určite sa dá s istotou povedať, že čím je mýtický hrdina ľudskejší a realistickejší, tým je mýtus silnejší“. Takže ?

 6. Niečo na odľahčenie a pobavenie. Keď sa odohravala vypätá hystéria demonštrácii po smrti Kuciaka debatovali „zapálený‘ liberáli na smetiach a už si velice chutili ako zničili ficaka.? Jeden hysterik sa zarazil a použil starého dobrého Fučika s istou dávkou „nadhľadu ponad protiklady“ ( prepáč Norman, tj. Kúzlo nechceného , tak sa neuraz, prosto život?) LIDÉ BĎETE !!
  Tak toto ma skutočne ale skutočne pobavilo. Vrcholom v tej debate a zároveň absolútnym hyenizmom ( tu má však Norman suchú až mrazivú pravdu) bolo ďalšie heslo #AllForJan !! Skuvíňať “ Vsetko pre Jána“, ktorý bol 20 dní mŕtvý ! bolo skutočne absurdné. Naozaj som nepočul za posledných skoro 30 rokov od Novembra’89 väčšiu absurditu ako toto heslo. „VpN“ ( Verejnosť proti Násiliu) dnes premenovaná na ZSS( Za Slušné Slovensko).
  Žiaden z diskutujúcich hysterikov si neuvedomil komičnosť a hyenizmus toho čo vraví. Takzvaní, či lepšie samozvaní Slušní ľudia, vrieskajú chceme Slušné Slovensko a zároveň Všetko pre mŕtveho a Lidé bďete. To chce medailu a korunu ? . Nakoniec zničenie Ficiaka sa odkladá a tým aj sen o Slušnom Slovensku. Nateraz sa zdá , že za boj slušnosť a mŕtveho prerušuje, ale sú bdelí na stráži socializmu, to už som doplnil za nich. Keby to nebolo tak tragické a u nás, skvele by som sa zabával. Kam až dokáže slušnosť a demokracia zájsť ruka v ruke.

  • Kuciak kontra Ficiak.
   Nechcem nejako cynicky žartovať, ale Fico je na tom lepšie:)
   (tento vtip ale na Zomri.sk nedajú, že, moc tvrdé)

   Sen Za Poslušné Slovensko sa … odkladá či neodkladá … veď sa oň stále snažia. Všetci sú takí dobrí, slušní a poslušní. To len my, slobodní ľudia, sme tí zlí 😀

   Je to odporná prízemná spodina..Ono ani našinec to nemal vždy jednoduché, nie vždy je ľahké udržať si úroveň – ale duchovne je tamto na námestiach tá najprimitívnejšia živočíšna subtrieda, nie?

Leave a Reply