Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Rebeli kšeftujú s ropou za dumpingové ceny

Rebeli kšeftujú s ropou za dumpingové ceny

SYRIA-OILMnohé ropné polia na východe Sýrie sú v rukách rebelov, povstalci predávajú ropu za babku tureckým kšeftárom. Tým podkopávajú svojej Národnej rade najdôležitejší zdroj peňazí – a zosilňujú chaos na oslobodených územiach.

To, čo sa deje v súčasnosti na sýrskom ropnom poli al-Thaura má s modernou ťažobnou technikou veľmi málo spoločného: desiati muži, ktorí práve plnia nákladnú cisternu so surovou ropou, túto prácu zrejme nerobili často. Zložito plnia z jednej vrtnej jamy stúpajúcu ropu do otvorených sudov, informuje spolupracovník SPIEGEL-ONLINE. Z týchto sa zasa táto čierna brečka – nespracovaná, ako prichádza z hlbín – pumpuje do pojazdných cisterien.

Na každý sud idú iste litre mimo, pôda okolo čakajúcich vozidiel je už teraz ťažko znečistená. Aj uniformy bojovníkov pridelených k ropným prácam utrpeli: maskovacie fľaky sú sfarbené na tmavo.

Od februára je ropné pole al-Thaura ležiace v sýrskej provincii Rakka v rukách rebelov, pod kontrolou skupiny Liwa al-Islam. Tento islamský batalión je jedným z islamistických oddielov rebelov, ktorí operujú v neúrodnej púšti na severovýchode Sýrie. Jeho muži zároveň rivalizujú s inými rebelskými skupinami o nadvládu. Pritom ide o správnu ideológiu a stupeň religiozity, predovšetkým ale o peniaze: pretože len jednotky, ktoré vedia získať zbrane, muníciu a potraviny, majú v treťom roku vojny proti režimu Bašára al-Assada šancu.

Hotové peniaze sú na chudobnom východe Sýrie nedostatkovým tovarom, ropy naproti tomu je dostatok. Preto sa rebeli, krátko po dobití viacerých rafinérií, zamerali na to, ako túto cennú surovinu speňažiť.

Surovú ropu predávajú za dumpingové ceny čiastočne odberateľom do sýrskej susednej provincie Aleppo, čiastočne kšeftárom do Turecka. Cisternové nákladiaky, ktoré sú tento aprílový deň plnené, majú turecké poznávacie značky: po naplnení ich sýrski vodiči dopravia do Tell Abiadu, najbližšiemu hraničnému prechodu do Turecka.

A man works at a makeshift oil refinery site in al-Mansoura village in Raqqa

13 dolárov za sud ropy pre rebelov

Zhruba predávajú rebeli v al-Thaura desať nákladných cisterien za deň, informuje spolupracovník SPIEGEL-ONLINE. Zarobia si tým pekné peniaze: muži berú v prepočte cca 13 dolárov za sud. Na svetovom trhu je obchodovaný sud surovej nafty síce za sto dolárov, ale to tuná nikoho nezaujíma. „My sa snažíme o to najlepšie, ropu vypumpujeme a predávame na lokálnom a medzinárodnom trhu. Tým sa pokúšame ľudom pomôcť, teraz keď už neexistuje žiadna vláda“, hovorí Abu Hamid, jeden z miestnych vodcov Liwa al-Islamu.

Avšak je to paradoxne Abu Hamidov obchod so surovou ropou na čiernom trhu, ktorý prispieva k tomu, že v Rakka a iných povstaleckých provinciách Sýrie neexistuje právo a poriadok: v exile operujúca Sýrska národná rada naznačila, podobne ako vtedy v Líbyi, že chce v Sýrii zriadiť v oslobodených zónach akési štátne teleso. Avšak k tomu by potrebovalo politické vedenie peniaze – peniaze, ktoré by vlastne chcelo získať predajom surovín.

Boj o ropu bude trvať roky

Aby sa toto umožnilo, zrušila EÚ koncom apríla ropné embargo voči Sýrii. Opozícii sa mala dať možnosť nahospodáriť si príjem. Experti odhadujú, že rebeli by pri dobrej organizácii mohli ťažiť až ku 30.000 barelov surovej ropy denne. Štátna produkcia leží pri 150.000 barelov denne, polovica predvojnovej produkcie. V najlepšom prípade, ak rebeli predajú ropu za priaznivé ceny 60-70 dolárov za sud, môžu zarobiť za mesiac cca 20 miliónov dolárov.

Problémom však je, že tak Národná rada, ako aj Najvyššia vojenská rada – centrálne organizácie povstalcov, nemajú dosah na oslobodené ropné polia. Naproti tomu považujú jednotky a kmene, ktoré ropné pole dobili pre seba, tieto za svoje vlastníctvo.

Šéf armády, generál Selim Idriss, žiadal najnovšie, že Západ by mal financovať armádu 30 tisíc mužov, aby sa ropné polia úplne dostali do rúk armády. Len tak môžu byť suroviny chránené od ilegálnej ťažby.

Pozorovatelia sa obávajú, že boj o ropu po zmene režimu v Damašku môže trvať ešte dlho. Ropná mafia si svoj obchod nenechá vziať, tiež nie od vedenia rebelov, hovoria západní diplomati. Obchodníci sú medzitým výborne organizovaní. V Deir al-Sor používajú bohatí priekupníci mobilné rafinérie, aby surovú ropu spracovali hneď na mieste, aby museli transportovať len hotový produkt, informuje spravodajská agentúra Reuters. Mobilné, na nákladnom aute inštalované zariadenie stojí cca 230.000 dolárov a môže rafinovať až 200 barelov za deň.

Aj v Thaure sa už vyskytli hádky okolo čierneho zlata, v tomto prípade medzi rivalizujúcimi rebelskými skupinami. 7. apríla žiadal miestny vodca Faruckých brigád podiel na rope predanej Islamským batalionom. Tí sa však nechceli so ziskom deliť, došlo k prestrelkám. Dvaja muži z Liwa al-Islam padli – dali svoju krv za ropu.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Der Spiegel

O ::prop

3 komentáre

 1. Ake „oslobodene uzemia“
  co to pisete za propagandu?

 2. http://www.protiprudu.org/izraelske-specialne-jednotky-prenikli-do-syrie/

  Stačí, že ?

  Dnes už ani veľa slov netreba na to, aby bola zodpovedaná otázka „QUI BONO“.

 3. http://www.politaia.org/israel/israels-generalstabschef-droht-syrien/

  „Die zionistischen Psychopathen und Kriegshetzer geben keine Ruhe:
  (Sionistickí PSYCHOPATI a vojnoví štváči nedajú pokoj)

  Israels Generalstabschef droht Syrien nach Zwischenfall auf Golan-Höhen “
  (Po incidente na Golánskych Výšinách šéf generálneho štábu Izraela sa vyhráža Sýrii)
  ___________________________________________________________________
  Incident na Golánskych Výšinách: Sýrska armáda zničila izraelské vojenské vozidlo
  Viď:http://de.rian.ru/security_and_military/20130521/266159616.html

Leave a Reply