Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Pútnický tábor pre 30 tisíc židov v centrálnej Ukrajine napadnutý – „kolektívne rozhodnutie obyvateľov“

Pútnický tábor pre 30 tisíc židov v centrálnej Ukrajine napadnutý – „kolektívne rozhodnutie obyvateľov“

V stredoukrajinskom meste Uman napadlo 30 zamaskovaných mužov pútnický tábor pre 30 tisíc ortodoxných chasidských židov kladivami a páčidlami a čiastočne ho zničili. Podľa tvrdenia útočníkov obyvatelia toto rozhodnutie „prijali kolektívne“. Starosta mesta bol dosadený pravicovo-radikálnou stranou Sloboda. Prítomná polícia nezasiahla. Od doby puču na Majdane opustilo Ukrajinu 7 tisíc židov, najvyššia miera vysťahovalectva židov na celom svete.

Tento útok, ktorý podľa údajov organizátorov pútnického tábora spôsobil vecné škody vo výške 500.000 dolárov, bol uskutočnený „v našom najsvätejšom momente, na poludnie na sabat.“ Skupina „atleticky vyzerajúcich mladých mužov“ zničili za výstražných volaní, že sa vrátia späť, „s kladivami a páčidlami“ ochranný plot tábora, osvetľovacie zariadenie a sledovacie kamery.

Eliezer Kirschboim, predsedajúci židovskej obce v Umane, povedal po útoku pre novinárov:

„Nachádzame sa tu v úplnej anarchii. Takzvaní aktivisti prenasledujú a ohrozujú židov, aby získali politické body u lokálneho obyvateľstva. Každý, kto chasidov čo najviac urazí, má lepšie šance pri nastávajúcich voľbách v októbri.“

Kirschboim naviac poukázal na to, že aktuálny starosta Umanu bol menovaný členmi pravicovo-radikálnej strany Sloboda.

Vodcovia útočníkov sa vyjadrili pre ukrajinský spravodajský vysielač TSN.ua, že rozhodnutie k útoku na pútnický tábor sa uskutočnilo „na kolektívnej báze“. Trestné stíhanie za tento útok ešte doteraz nie je.

Podľa údajov Joela Rubinfelda z belgickej Ligy proti antisemitizmu, je útok v Umane len ten posledný v celom rade anti-semitských násilností na Ukrajine, ktoré vedú k exodu ukrajinských židov. Pre RT hovorí:

„Nie je to žiadna náhoda, že v poslednom roku predovšetkým židia, ktorí opustili svoje krajiny, predstavujú najvyšší nárast z Ukrajiny. Len v roku 2014 opustilo svoju krajinu 6.900 ukrajinských židov. Táto situácia vzbudzuje veľké obavy a je nebezpečím nielen pre židov, ale aj pre Ukrajinu ako slobodnú spoločnosť celkove.“

http://twitter.com/ioshig/status/641688577370423297/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw

Po tomto incidente patrolujú teraz celodenne ozbrojení ukrajinskí policajti, ako aj 15 členov izraelských bezpečnostných síl okolo tábora pútnikov.

Celkove sa v Umane očakáva 30.000 ortodoxných židov z celého sveta, aby v deň sviatku židovského Nového roku, Roš Hašanah, ktorý tento rok padne na 15. september, putovali k hrobu pred 200 rokmi zomretého legendárneho chasidského rabína Nachmana.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: RT

O ::prop

6 komentárov

  1. Tak by mohli Židia z vlády USA a „filantropovia“ ako George Soros, Petro Porošenko (Waltzman), Kolomonovsky a spol. prestať financovať a vyzbrojovať fašistov na Ukrajine. Či na vraždenie ruskojazyčného obyvateľstva Ukrajiny sú im dobrí?

  2. Pútnický tábor pre 30 tisíc židov v centrálnej Ukrajine?????, a prečo si ho nepostavia doma v okupovanej Palestíne, napríklad v Telavive ?????,…..okupovanom Francúzsku napríklad v Paríži, či okupovanom Nemecku napríklad v Berlíne?????, prečo sa potrebujú zviditeľniť na práve okupovanom území Ukrajiny?????

  3. kdo seje vítr sklízí bouři

  4. židia putujú k hrobu Nachmana, moslimovia k hrobu Mohameda, aký je medzi nimi rozdiel?, fanatik ako fanatik, teda žiadny rozdiel.

Leave a Reply