Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Putin sa stretol s Abbásom: Rusko chce ťažiť palestínsky plyn

Putin sa stretol s Abbásom: Rusko chce ťažiť palestínsky plyn

Benjamin-NetanjahuFoto: Zrejme žiadne nadšenie: Benjamin Netanjahu

27. január 2014 – Ruský prezident Putin sa minulý týždeň stretol s palestínskym prezidentom Abbásom. Pri stretnutí bola podľa správ údajne podpísaná dohoda, podľa ktorej sa Rusko vyjadrilo, že je pripravené ťažiť palestínske zásoby plynu v Stredozemnom mori.

Palestínsky prezident Mahmud Abbás sa stretol 23. januára s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Ako hlásia libanonské noviny Al Monitor , témou stretnutia bolo podpísanie dohody medzi Palestínou a Ruskom o ťažbe plynu v Stredozemnom mori.

Podľa odhadov by sa mohlo v tejto oblasti tažiť do 30 miliárd kubických metrov plynu. Náklady na túto ťažbu by v trvaní troch, až štyroch rokov predstavovali cca 1 miliardu dolárov a mohli by generovať 6 až 7 miliárd dolárov príjmov. Abbás privítal tento krok Ruska a označil túto krajinu nádejne ako budúcu „vplyvnú veľmoc na Blízkom Východe“.

Už bývalý palestínsky prezident Arafat uzatvoril v roku 1999 zmluvy na ťažbu plynu s britským koncernom BG (British Gas). Izrael podozrieval financovanie terorizmu z týchto príjmov a úspešne sa postavil proti ťažbe zásob týmto koncernom. Rusko uznalo 18. novembra 1988 Palestínu ako nezávislý štát.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: gegenfrage.com

O ::prop

Leave a Reply