Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Putin: Pri Kórejskom nukleárnom konflikte bude Černobyľ vyzerať ako „rozprávka“

Putin: Pri Kórejskom nukleárnom konflikte bude Černobyľ vyzerať ako „rozprávka“

korea-fourth-nuclear-testAk na Kórejskom polostrove vypukne nukleárny konflikt, Černobyľ bude pri ňom vyzerať ako „detská rozprávka“, povedal ruský prezident. Napätie počas minulého týždňa rýchlo eskalovalo s pribúdajúcimi protichodnými správami o severokórejských jadrových aktivitách.

Vo svojom prejave na výročnom priemyselnom veľtrhu v Hannoveri Vladimír Putin prirovnal možný jadrový konflikt medzi Soulom a Pchjongjangom s najhoršou jadrovou katastrofou v histórii – výbuchom v černobyľskej jadrovej elektrárni.

Podľa Putina by následky jadrového konfliktu na Kórejskom polostrove ďaleko presiahli priemyselnú katastrofu v Černobyle.

Situácia na polostrove zostáva veľmi nestabilná. V pondelok Južná Kórea odmietla možnosť bezprostrednej hrozby nového jadrového testu Severom. Toto vyhlásenie však prišlo krátko po tom, čo Soul obvinil Pchjongjang z prípravy štvrtého jadrového testu.

Juhokórejská tlačová agentúra Yonhap taktiež v pondelok oznámila, že Severná Kórea stiahla svojich zamestnancov zo spoločnej priemyselnej zóny Keasong.

Predtým juhokórejský vládny zdroj povedal v rozhovore pre miestne Joongang Daily, že Pchjongjang pravdepodobne pripravuje ďalší podzemný jadrový test v Punggye-ri, kde sa konal aj posledný test.

„Zistili sme zvýšenú pracovnú aktivitu pri južnom tuneli testovacej oblasti Punggye-ri, kde režim pracoval na údržbe zariadenia od tretieho jadrového testu vo februári“ povedal jeden z popredných vládnych úradníkov Južnej Kóreje. Dodal, že „aktivita bola podobná tej, ktorá predchádzala tretiemu testu, preto bolo zariadenie bedlivo sledované.“

Ďalej pokračoval, že juhokórejská vláda „si myslí, že Pchjongjang by mohol čoskoro vykonať ďalší nukleárny test … ale stále analyzujeme, či je to skutočne príprava na ďalšie skúšky, alebo je to len vyvíjanie tlaku na Soul a Washington.“

Hlavný poradca pre národnú bezpečnosť Južnej Kóreje prezident Park Geun-Hye povedal, že zatiaľ nie je jasné, či k spusteniu testu dôjde pred alebo až po strede 10. apríla, čo je dátum, do ktorého odporučila Severná Kórea zahraničným diplomatom opustiť jej územie.

south_korea_army

Zahraničné vlády však esšte neplánujú stiahnutie personálu ambasád zo Severnej Kóreje. Minister zahraničných vecí Nemecka odmietol akýkoľvek náznak toho, že Pchjongjang by nedokázal zaručiť bezpečnosť zahraničného personálu na jeho území. „Žiaden konečný termín, po ktorom Severná Kórea nedokáze zaistiť bezpečnosť veľvyslanectva je neprijateľný“ povedal nemecký minister zahraničných vecí.

Britský minister zahraničia William Hague taktiež patrí medzi tých, ktorí nepovažujú za nutné stiahnutie oficiálneho diplomatického zastúpenia zo Severnej Kóreje.

Existujú však špekulácie o možnej provokácii zo strany Pchjongjangu po naložení rakiet stredného doletu na mobilné nosiče a ich presun z dosahu zvedavých očí v zariadeniach na východnom pobreží. Poradca pre národnú bezpečnosť Kim Jan-Soo povedal „nie sú žiadne známky prípravy na totálnu vojnu, ale Sever sa bude musieť pripraviť na odvetu v prípade miestnej vojny.“

Čínsky prezident Xi Jinping v nedeľu povedal, že je neprijateľné, aby ktorákoľvek krajina zvyšovala napätie, ktoré by mohlo následne ohroziť celý svet. Aj keď je Čína hlavný spojenec Severnej Kóreje, je stále viac asertívna s vyjadreniami na medzinárodnej scéne. Čínsky minister zahraničia uviedol vo vyhlásení pre generálneho tajomníka OSN Pan Ki-Moona, že nebude tolerovať žiadne „problémy na prahu svojich dverí.“

V ten istý deň Japonská spravodajská agentúra Jiji, že minister obrany môže dať príkaz na zostrelenie každej rakety, ktorá bude mieriť do ich vzdušného priestoru.

Mnohí sa obávajú, že posledný vývoj by mohol viesť k nedorozumeniam, ktoré by mohli mať za následok totálnu vojnu. To viedlo ministra obrany USA Chucka Hagela k odkladu testu striel „Minuteman 3“ z obavy, že táto akcia by mohla byť chybne vyložená ako úmyselné zhoršenie súčasnej krízy so Severnou Kóreou.

Podobne sa rozhodli Soul a Washington odložiť svoje vzájomné rozhovory, údajne z dôvodu, že by sa Pchjongjang mohol rozhodnúť eskalovať napätie práve v dobe, keď by bolo soulské vedenie preč.

V snahe o zníženie napätia navštívi John Kerry na budúci týždeň Soul, Peking a Tokio. Dúfa, že tým umožní Pchjongjangu krízu dôstojným spôsobom.

Sever v súčasnej dobe zmobilizoval svoje rakety Musudan s dostrelom 3 tisíc kilometrov, ktoré by teoreticky mohli mať po vylepšeniach dolet až 4 tisíc kilometrov. To znamená, že možnými cieľmi by mohli byť Japonsko, Južná Kórea a vojenská základňa USA v Guame.

korea-missile-launch-imminent

Napätie je teraz vyššie, ako bolo kedykoľvek počas poslednej eskalácie napätia, ktoré nasledovalo po Pchjongjangskom treťom teste rakiet stredného doletu vo februári, čo vyprovokovalo medzinárodné odsúdenie a čerstvé kolo sankcií Bezpečnostnej Rady OSN, na ktoré Pchjongjang zasa odpovedal hrozbou jadrového úderu na USA.

Minulý týždeň Pchjongjang vyhlásil, že vstúpil do vojnového stavu so svojím južným susedom, po predošlom rozhodnutí o odstúpení od 60 ročného prímeria, ktoré prerušilo Kórejskú vojnu. Severná Kórea sa už predtým vyhrážala stiahnutím prímeria z roku 1953 ak Juh nezastaví spoločné výročné vojenské cvičenie s USA.

Väčšina severokórejských vyhlásení je podmienečných, skôr hovoria o odvetných úderoch ako o útokoch, povedal Tim Beal, Ázijský expert so zameraním na Severnú Kóreu pre RT.

„Ak na nás zaútočíte konvenčnými zbraňami, tak pretože sme slabí, jediná vec, ktorú môžeme urobiť, je útok s nukleárnymi zbraňami,“ vysvetlil postoj Pchjongjangu.

Beal povedal, že Severná Kórea je skutočne znepokojená americkými vojenskými cvičeniami v regióne a obáva sa agresie. „V Pchjongjangu existuje reálna obava, že v jeden deň k tomu dôjde [útoku na Severnú Kóreu]. Sú tu vojenské cvičenia, pretože majú svoj účel.“

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: rt.com

O ::prop

Pridaj komentár