Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Putin: pokus o demonštráciu sily

Putin: pokus o demonštráciu sily

putin-tlacovkaViac politického boja v Rusku a tvrdé slová proti USA: vo svojej prvej veľkej tlačovej konferencii po takmer piatich rokoch nešetril prezident Vladimír Putin svojich protivníkov. Šéf Kremľa odporučil svojim protivníkom, po mesiace trvajúcich špekuláciách o jeho zdravotnom stave, aby nečakali na jeho koniec.

Reči o jeho zdraví sú pokusy spochybniť stav moci, povedal Putin vo štvrtok. „Vôbec na to ani nečakajte“, povedal ruský prezident. Úžitok mali politickí protivníci, ktorí sa pokúšajú, spochybňovať legitimitu a výkonnosť moci, povedal Putin. Pochyby o zdravotnom stave nakoniec živili špekulácie, že Putin už nesedí tak pevne v sedle ako doteraz.

Ostrá kritika opozície

Ruská opozícia je zainteresovaná len na tom, ako zničiť jestvujúci systém, povedal Putin pred viacej ako 1.200 novinármi vo štvrtok v Moskve. Po masívnych prtestoch odporcov Kremľa ráta Putin pre budúcnosť so zosilneným politickým bojom. Dôležitá je „legálna“ diskusia o názoroch, ako možno riešiť problémy krajiny.

Śéf štátu vyzval opozíciu, aby robila konštruktívne návrhy a nie borila panujúci poriadok. Vyčítal prominentným protivníkom vlády, ako ex-podpredsedovi vlády Borisovi Nemcovovi, alebo ex-predsedovi vlády Michailovi Kasjanovovi, že počas svojho úradovania v 1990-tych rokoch vohnali krajinu do chaosu.

Zmena ústavy „by bola ľahká“

Putin obhajoval svoju dlhoročnú politiku. Po 13 rokoch pri moci nevidí žiadne väčšie chyby, ktoré by rád korigoval, povedal. „Nevidím žiadne veľké systémové chyby, ktoré by som rád vrátil späť, alebo korigoval“, povedal Putin, ktorý sa stal v roku 1999 predsedom vlády a o rok neskôr prevzal prezidentský úrad na 8 rokov. V roku 2008 bol znova predsedom vlády, potom čo po dvoch po sebe nasledujúcich obdobiach v úrade nemohol zasa znovu nastúpiť ako prezident. V tomto roku sa opäť stal šéfom štátu.

Putin vyhlásil, že nemôže súhlasiť s tvrdeniami, že ruský systém je autoritársky. „Najlepším dôkazom je moje rozhodnutie, opustiť môj post po dvoch funkčných obdobiach.“ Ak by bol volil autoritársku cestu, bol by zmenil ústavu. „To by bolo bývalo ľahké“, povedal Putin.

„Osobný strážca pre každého novinára“ nie je možný

Hneď viackrát novinári kládli otázky týkajúce sa väčšej bezpečnosti v novinárskom povolaní. Štát robí všetko preto, aby chránil reportérov, potvrdil Putin. „Avšak nie je možné ku každému postaviť osobného strážcu.“ V Rusku je množstvo vrážd investigatívnych novinárov nevyjasnených, ako napr. Kremľu kritická reportérka Anna Politkovskaja. Početné vraždy investigatívnych novinárov neodradia reportérov od daľších rešerší. Mnoho novinárov si je vedomých nebezpečia svojho povolania, myslí si Putin.

Obraňoval rozsudok nad Chodorkovským

Naviac znovu obraňoval medzinárodne spochybňovaný trest väzenia pre svojho najostrejšieho kritika Michaila Chodorkovského.“Ja som činnosť právnych orgánov vôbec neovplyvňoval“, povedal bývalý šéf tajnej služby. Všetko prebehlo v súlade so zákonmi. Jeden moskovský súd znížil toho istého dňa trest pre Chodorkovského a jeho ex-obchodného partnera Platona Lebedeva prekvapivo o dva na jedenásť rokov. Putin označil bývalého šéfa medzitým rozbitého ropného koncernu Yukos opätovne ako „zlodeja“.

Ostré slová proti USA

Plánovaný zákaz adopcie ruských detí rodinami v USA, ktorý prijala Štátna duma deň predtým v druhom čítaní, obhajoval Putin proti masívnej kritike. Reakcia je emotívna, ale primeraná. Týranie nie je v USA stíhané, preto je zákon správny. Povedal Putin.

V protiútoku kritizoval, že americký „Magnitsky Act“, ktorý trestá ruských úradníkov pre porušovanie ľudských práv, otravuje vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom. USA žijú v minulosti, ak jeden protiruský zákon vymenia za iný. Aj USA porušujú ľudské práva, napríklad na Kube v tábore Guantanamo. Výhrady, že ruský politický systém je autoritársky Putin vehementne odmietol.

Postoj ku Sýrii nezmenený

V Sýrskom konflikte potvrdil Putin znovu ruský postoj, že sýrsky ľud musí osvojom osude rozhodnúť sám. Zároveň varoval pred vítazstvom opozície. Je úplne nejasné, čo by sa v takomto prípade stalo, povedal Putin.
Kritizoval, že najprv sa všeko zničí a až potom sa bude uvažovať ako ďalej. „My nechceme, aby dnešná opozícia ak sa dostane k moci, pokračovala bojom s dnešnou vládou a tak to bude pokračovať do nekonečna.“ Rusko má starosť predovšetkým o osud Sýrie a menej o osud prezidenta Bassar al-Assada.

Schröder, Depardieu a zánik sveta

Ku všetkým ostatným témam sa vyjadril Putin čiastočne v uvoľnenom tóne: rozprával o svojom priateľovi, nemeckom ex-kancelárovi Gerhardovi Schröderovi, o jeho adopcii dvoch detí z Ruska o svojom prieteľovi, hercovi Gerardovi Depardieu, ktorý prekonáva tvrdé časy, ale vždy je v Moskve vítaný a v prípade, že by to chcel, môže dostať aj ruský pas.

Potom ubezpečil svojich krajanov, že svet v piatok nezanikne: „Ja viem, kedy príde koniec sveta“, povedal Putin a pokračoval po krátkej pauze: „Stane sa to po približne asi po 4,5 miliarde rokov. Pokiaľ sa pamätám, súvisí to s funkciou systému nášho Slnka.“

Naposledy sa Putin postavil pred svetovú tlač 14.februára 2008, krátko pred koncom svojho druhého funkčného obdobia. Vtedajší rekord v dĺžke štyri hodiny a 40 minút premeškal teraz o desať minút.

Preklad Juraj Borský, ::prop
Zdroj news.orf.at

O ::prop

Leave a Reply