Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Prvá ruská vojenská základňa v štáte EÚ v blízkosti radarov S.I.G.I.N.T. a NSA

Prvá ruská vojenská základňa v štáte EÚ v blízkosti radarov S.I.G.I.N.T. a NSA

zypernNATO bude explodovať. Do pekla s ním… Rusi a Francúzi na jednej vojenskej základni na Cypre.

Ak budú v najbližšom čase hlásené správy z Cypru, ako sociálne nepokoje, vládne krízy, mysteriózne úmrtia členov vlády, korupčné škandály, bankové krízy, atentáty, nešťastia v priemyselných podnikoch, nemalo by to byť divné.

Ruská a cyperská vláda sa dohodli. Ruská armáda získa prístup k leteckej základni na juhozápadnom pobreží s pripojenými prístavnými zariadeniami. Ide tu o Andreas Papandreou Air Base spolu s medzinárodným letiskom v Paphose.

A táto poloha je plná brizancie. Výbušnejšie to už nejde, základňa leží cca 50 km od exteritoriálnej britskej enklávy “Akrotiri”, jednej z dvoch Sovereign Base Areas (SBA) na Cypre. Na britskom výsostnom území jej Majestátu s veľkosťou 123 štvorcových kilometrov sa nachádzajú dve vojenské základne britskej Royal Air Force. Obe základne patria k colnému územiu Európskej únie.

akrotiriUž desaťročia sú na území Akrotiri inštalované výkonné radarové základne tajných služieb na získavanie informácií elektronickým prieskumom, známe pod pojmom “Signals Intelligence” (S.I.G.I.N.T.). Nadhorizontný radar PLUTO s vysielacím výkonom až do jedného megawatu slúži k dozoru nad vzdušným priestorom s dosahom až do Afganistanu, Kazachstanu a Ruska. Anténna konštrukcia s plochou 100 m x 200 m leží na soľnom jazere.

25. februára 2015 bude prezident Nikos Anastasiadis cestovať do Ruska, aby podpísal zodpovedajúce zmluvy pre bilaterálnu dohodu, ktorú pripravil ruský veľvyslanec Stanislav Osadčij pri svojej návšteve koncom januára 2015 v Moskve, v spolupráci s Ministerstvom zahraničia.

“Existuje stará dohoda o obrane, ktorá by mala byť znovu prijatá tak, ako bola. Zároveň budú niektoré dodatočné výkony rovnakým spôsobom dané k dispozícii tak, ako ich máme dohodnuté s inými krajinami ako Francúzsko a Nemecko,” povedal Anastaziadis.

Francúzske vojenské letectvo patrí k jednej z takýchto dohôd. V októbri 2014 dal cyperský minister obrany Christoforos Fokaides Francúzsku túto základňu pre “podporný” boj proti “Islamskému štátu” k dispozícii s obmedzením nelietať na bombardovacie útoky.

Od konca januára uplynulého roku bolo už Rusku ministerstvom obrany povolené úplné používanie tejto základne cyperského vojnového letectva a hlavného prístavu v Limassole pre prípady potrebnej “pomoci pri katastrofách”.

Povolenie pre využitie tohto vojenského oporného bodu na najjužnejšom pobreží bolo dohodnuté za podmienky, že tieto budú Rusmi prevádzkované pre “núdzovú pomoc pri katastrofách a účasti na humanitárnych misiách”. Teda neexistuje dôvod pre verejné rozhorčenie zo strany Transatlantického paktu, členských štátov EÚ a vlády vo Washingtone. Francúzsko uzavrelo dohody za podobných podmienok.

Existuje tu len jeden rozdiel v politických cieľoch štartujúcich stíhacích bombardérov zo štartovacích dráh toho istého štartovacieho miesta, ktorý je tu je manifestovaný hrôzostrašným spôsobom: jedny sú vo vzduchu kvôli pádu, druhé pre obranu sýrskej vlády. Bláznivejšie to snáď nejde v tejto nekonečnej vojne.

So slovosledom “Humanitárna pomoc pri katastrofách” sa vždy operuje, keď sa štátne organizácie a úrady spájajú navzájom voči doterajším zákonom policajno – štátnymi manierami, budovať nové štruktúry, umiestňovať vojenské oporné body po celom svete v iných krajinách, uskutočnovať spoločné vojenské cvičenia a zbrojárske tovary posielať do nestabilných regiónov. To sú chlácholivé tlačové texty pre verejnosť.

Rusko bude takto disponovať ďalším oporným bodom v Stredozemnom mori, vedľa námorného prístavu na sýrskom pobreží v prístave v Tartus.

Stratégia napätia sa zvyšuje. Ešte pred piatimi až desiatimi rokmi za prozápadne orientovaného prezidenta Medvedeva neexistovala žiadna, prinajmenej zjavná ambícia, postaviť sa proti vojenským vyzbrojovaniam.

Zbabraný vpád gruzínskej armády do Južného Osetska v 2008 viedol k bodu zvratu. Moskva odvtedy rokuje otvorene o prístupe k vlastným vojenským oporným bodom, napr. vo Venezuele. V posledných mesiacoch nasledovali rozhovory s Kubou, Nikaraguou a na Cypre – krajine Európskej únie.

Zbrojenie bez konca. Prečo jednoducho N.A.T.O. nezrušiť? Úlohou NATO je:

“držať Rusov vonku, Američanov dnu a Nemcov držať dolu.”

autor výroku: lord Ismay, prvý generálny tajomník NATO (1952 až 1957).

Články k téme:
08.04.2014 EURO-KAPITALISMUS, Zypern: Das Bankenopfer
08.04.2013 EURO-KAPITALISMUS, Zypern: Der Bundesnachrichtendienst und die “reichen Russen”

Zdroje:
http://famagusta-gazette.com/russia-continue-to-seek-cyprus-military-base-p27381-69.htm
http://cyprusrussianbusiness.com/news/society/politics/voennaya-baza-dlya-rossiyskikh-voennykh-na-kipre/
http://lenta.ru/news/2015/02/08/cyprus/
http://cyprus-mail.com/2014/10/03/paphos-base-to-be-used-to-support-french-sorties/

Obrazový materiál:
Mapa Stredozemného mora (výrez) podľa Lizenz Gemeinfrei
Mapa Akrotiri podľa public domain, C.I.A.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Radio-Utopie

O ::prop

Leave a Reply