Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Protisýrska aliancia v rozpade

Protisýrska aliancia v rozpade

syria_isisZatiaľ čo prípravy na mierovú konferenciu o Sýrii bežia na plné obrátky, ukazuje sa za kulisami nezvyčajná aliancia: západné tajné služby sa podľa „Wall Street Journal“ (WSJ) a BBC viackrát stretli so zástupcami prezidenta Baššára al-Asada.

Diplomatické zdroje zdôrazňujú, že sa rozhovory obmedzovali len na výmenu informácií o európskych džihádistoch, ktorí sú nasadení v Sýrii. Stretnutia vraj nemajú byť žiadnym znakom toho, že Západ zásadne mení svoju pozíciu v sýrskom konflikte, cituje WSJ nemenovaných diplomatov. Európske vlády sa obávajú, že islamistickí bojovníci po svojom návrate do Európy môžu predstavovať nebezpečenstvo pre vnútornú bezpečnosť.

Politickí protivníci Asada sú podľa vlastného vyjadrenia naproti tomu veľmi znepokojení, že táto kooperácia tajných služieb môže mať ďalekosiahle následky, čím je myslené: výmena informácií je znakom, že Západ začína akceptovať možnosť zotrvania Assadovho režimu pri moci v strednodobom horizonte.

Opozícia: „Skutočná dilema“

To a spolupráca pri ničení sýrskeho arzenálu chemických zbraní by mohlo viesť k tomu, čoho sa opozícia obáva – širšej kooperácii Západu s Asadovým režimom v boji proti islamistickým teroristickým skupinám v Sýrii. To by zasa posilnilo hlavný argument Asada, že len on vie úspešne bojovať proti Al-Káide. Skupiny blízke Al-Káide zaznamenali v posledných týždňoch v Sýrii väčšie územné zisky.

Podľa mediálnych správ hrozili vlády v Londýne a Washingtone sýrskej opozícii zastavením svojej podpory, ak sa nezúčastnia mierovej konferencie v Ženeve.

Hovorca Sýrskej národnej koalície Chaled Saleh sa vyjadril pre BBC, že opozícia má „skutočný problém“ so správami o týchto kontaktoch. Ak by skutočne mali takéto kontakty existovať, „bolo by to jasné protirečenie medzi slovami a konaním skupiny Priateľov Sýrie“. Predsa len členské krajiny tejto skupiny „identifikovali Asadov režim jednoznačne ako zdroj teroru v regióne“.

Podľa WSJ bol istý penzionovaný spolupracovník zahraničnej britskej tajnej služby MI 6 prvým, kto v lete cestoval do Damasku, aby začal zodpovedajúce rozhovory. Zástupcovia nemeckej, francúzskej a španielskej tajnej služby nasledovali v novembri. Zástupcovia tajnej služby USA nie sú podľa všetkého zapojení. Oficiálne sa v USA tiež nevie nič o týchto rozhovoroch.

Damask: stále viac otázok

Režim v Damasku nechcel rozhovory voči „WSJ“ komentovať. Pre BBC potvrdil viceminister zahraničia Faisal al-Mikdad len kontakty. Hovoril o „štiepení“ medzi zástupcami tajných služieb na jednej strane a západnými politikmi, požadujúcimi odstúpenie Asada, na strane druhej.

Len prednedávnom interpretoval Mikdad v jednom interview pre BBC vývoj tak, že Západ konečne pochopil, že neexistuje žiadna alternatíva voči Asadovi. Tak Mikdad tvrdil, že v poslednej dobe existuje viacej dopytov západných štátov, ktoré chcú opäť vyslať svojich diplomatov do Damasku: „Áno, mnoho krajín sa na nás obracia. Samozrejme niektoré čakajú na Ženevu (mierová konferencia, pozn.), niektorí hovoria, skúmame situáciu, iní hovoria, že chcú kooperovať v bezpečnostných otázkach, pretože teroristi, ktorí prichádzajú zo západnej Európy do Turecka a do Sýrie, sa pre nich stávajú skutočnou hrozbou.“

Školenie v teroristickom boji

Sýrska opozícia je vnútorne celkom rozdrobená a dramatický vzostup Al-Káide blízkych teroristov radikálnej islamistickej skupiny Islamský štát v Iraku a Sýrii (ISIS) robí Západu starosti. Mnoho európskych džihádistov, ktorí odišli do Sýrie, sa podľa WSJ pripojilo k ISIS. Tam sú nielen ďalej radikalizovaní, ale sú prostredníctvom občianskej vojny aj školení v teroristickom boji. Britská vláda preto v decembri odňala už 20 občanom s dvojitým štátnym občianstvom britský pas, pretože bojovali v Sýrii pre niektorú radikálnu skupinu.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: ORF

O ::prop

Leave a Reply