Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Propagandistická vojna na Ukrajine: Kremeľ si vedie lepšie

Propagandistická vojna na Ukrajine: Kremeľ si vedie lepšie

ukrajina separatistaWashington a Kyjev to s faktami neberú až tak vážne: jeden údajný „ruský agent“ mal poslúžiť ako dôkaz pre inváziu, ale ukázal sa ako fanatický dobrovoľník. Aj Kremeľ pracuje s propagandou – ale šikovnejšie.

Washingtonské údajné dôkazy pre účasť ruských jednotiek na východnej Ukrajine nie sú hodné papiera, na ktorom Biely dom tieto fotografie vytlačil. Zábery boli uverejnené v utorok a mali dokazovať, že uniformovaní muži vo východnej Ukrajine „sú skutočne ruskí vojaci a sily tajnej služby“, tak informuje „New York Times“. Washington sa cítil utvrdený vo svojom názore, že Rusko povstanie riadi, povedala hovorkyňa Jenifer Psaki.

ukrajina-tajne_sluzby

Tento muž mal byť údajne časťou ruských špeciálnych jednotiek a mal byť v Gruzínsku 2008 a teraz nasadený v Kramatorsku a Slovjansku. Nosili by skutočne elitní vojaci takúto, skôr odpudivú bradu?

To je pozícia ktorú Washington a Kyjev už týždne zastupujú: Podľa toho operujú vo východnej Ukrajine jednotky ruskej armády a Putinova tajná služba. To zároveň sugeruje, že separatisti nemajú žiadnu oporu v obyvateľstve a len Rusko podnecuje povstanie. Ide o skrytú inváziu moskovských jednotiek – podobne, ako predtým na Kryme.

Pravda je komplikovanejšia. Na rozdiel od extrémne málovravnej ruskej námornej pechoty na Kryme, ukázal sa Washingtonom údajne odhalený ruský agent vyslovene výrečným. Tím US-magazínu „Time“ ho našiel v obliehanom meste Slovjansk. Identifikovať ho nerobilo zrejme žiadne veľké ťažkosti: tento muž nosí – pre ruského tajného agenta skôr nezvyklú – dlhú bradu na odiv, preto ho priatelia a nepriatelia v Slovjansku označujú len ako „ten bradatý“.

Ukrajina Slaviansk separatista

„Ten bradatý“: Ešte nikdy nebol v Gruzínsku (REUTERS)

Tento muž sa volá Mošájev a reportérom ochotne porozprával svoj príbeh. Novinári ho konfrontovali s fotografiami zo State Departmentu, jedna mala vzniknúť pri údajnom nasadení Mošájeva v Gruzínskej vojne 2008, ukazuje muža s podobnou otrhanou bradou. Mošájev povedal, že tieto fotky mu lichotia, ale on ešte nebol nikdy v Gruzínsku, on je Rus, ale prihlásil sa dobrovoľne, spolu s inými Kozákmi z južného Ruska, militantnými nacionalistami.

„Ani jeden vojak Ruskej federácie sa nezdržuje na teritóriu Slovjanska“, tvrdí vodca separatistov, a samo menovaný „ľudový starosta“ Vjačeslav Ponomarjov.

To nemusí byť pravda, v skutočnosti by bolo prekvapujúce, ak by ruská tajná služba v Donbase nemala nasadených žiadnych agentov. Mnohé hovorí aj za to, že Moskva nepokoje skutočne podporuje. Minimálne nerobí Kremeľ nič, aby zastavil príliv k boju pripravených dobrovoľníkov ako je Mošájev. Avšak dôkazy pre ruský vplyv na konflikt doteraz stačia nanajvýš na proces indícií, dôkazy to nie sú.

Už začiatkom apríla obvinil nový šéf tajnej služby SBU a nový minister vnútra ruskú tajnú službu FSB, že je zodpovedná za smrteľné výstrely na Majdane. Jediný dôkaz pre túto tézu bolo prezencia jednej FSB delegácie na jednom opornom bode ukrajinskej tajnej služby v tom čase.

S faktami to Kyjev neberie tak vážne

Minister vnútra Arsen Avakov obvinil prorusky zmýšľajúceho starostu Charkova, Gennadija Kernesa, že huckal na prívržencov opozície bandy násilníkov. Na otázku jedného novinára, či môže tieto obvinenia podložiť tvrdými dôkazmi, ako napr. odpočutými telefonátmi, minister uhol. Spomenutý starosta a vodca násilníkov sú očividne už roky medzi sebou známi, verejnosť musí z toho „jednoducho len vyvodiť správne závery“.

S faktami to medzitým Kyjev neberie celkom presne. Keď jeden ukrajinský novinár zverejnil snímky jednej jednotky ukrajinskej armády, ktorá spolu aj s obrnencami prebehla k rebelom, dementovala to vláda okamžite: ide v skutočnosti o „vojenskú lesť“. Jednotka mala pod ruskou vlajkou zaútočiť a separatistov potom premôcť.

Keď z toho nič nebolo, označil Kyjev zábery ukrajinských obrnencov s ruskou trikolórou za fotomontáž. Neskôr potom obiehala správa, že jednotka bola porazená proruskými silami. V skutočnosti sa Kyjevské protiteroristické sily dobrovoľne vzdali.

Aj Kremeľ sa zaoberá propagandou

Fotograf Maxim Dondjuk bol dlhú dobu jeden z mála ukrajinských korešpondentov na mieste. Informoval zavčasu, že v Slovjansku nevelia žiadne ruské jednotky, ale miestni povstalci a dobrovoľníci z Ruska. „Ja som chcel skoncovať s legendou, že tu operujú ruské špeciálne jednotky“, hovorí Dondjuk. „Bohužiaľ ukrajinské médiá všetko prekrútili.“

Ukrajina Slaviansk

Tento snímok bol urobený 13. apríla vo východo-ukrajinskom meste Kramatorsk. Tento nemaskovaný muž bol vidieť aj na iných snímkoch Ministerstva zahraničia USA.

Dondjuk uverejnil na Internete fotografie bojovníkov, jeden mal charakteristickú poľnú čapicu ruských kozákov. Televízne kanály a internetové médiá ako „Ukrajinska Pravda“ rozširovali fotografiu ďalej, dali jej však celkom iný význam. „Tieto naraz tvrdili, že som objavil jednotku vojakov z ruského Kaukazu“, hovorí Dondjuk. Ukrajinské médiá „sa medzitým vôbec nelíšia od ruskej propagandy, ktorá týždne prinášala lži z Majdanu“.

Samozrejme uskutočňuje aj Kremeľ ďalej propagandu v konflikte. Tak tvrdia ruské televízie už celé dni, že v skutočnosti dal rozkaz pre útok ukrajinských armádnych jednotiek v Kyjeve osobne riaditeľ CIA John Brennan, tento mal pricestovať na Ukrajinu pod iným menom. To pôsobilo ako výmysel ruských sprisahaneckých teoretikov, až keď CIA so škrípajúcimi zubami musela priznať, že Brennan skutočne Kyjev navštívil, avšak len v rámci rutinnej návštevy a nie inkognito. Avšak toto vyhlásenie prišlo veľmi neskoro a váhavo. V hlave mnohých občanov zostala predovšetkým visieť otázka: Čo dočerta robí šéf CIA v Kyjeve?

Inak, ako Kyjev a jeho spojenci ovláda Kremeľ umenie propagandy.

Z Donecka informuje Benjamin Bidder

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Spiegel

O ::prop

Leave a Reply