Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Prokurátor MTS: Palestína môže pristúpiť k Rímskemu statusu

Prokurátor MTS: Palestína môže pristúpiť k Rímskemu statusu

ICC“Palestína” je teraz oprávnená pristúpiť k Rímskemu statusu a vzniesť obvinenia voči Izraelu kvôli vojnovým zločinom, povedal prokurátor MTS (Medzinárodného trestného súdu) v Den Haagu.

Žalobca MTS (ICC) Fatou Bensouda napísal v britských novinách The Guardian, že doteraz MTS odmietal odpoveď k otvoreniu vyšetrovania proti Izraelu, kvôli údajným vojnovým zločinom v Gaze z politických dôvodov.

Palestínske úrady požiadali v máji 2009 o pristúpenie k Medzinárodnému trestnému súdu MTS. Po troch rokoch preskúmavania žiadosti Úrad prokuratúry MTS v apríli 2012 konštatoval, aj keď Palestíne bol poskytnutý “Pozorovateľský status”, nemôže táto pristúpiť k Rímskemu statusu.

Niekoľko mesiacov neskôr, v novembri 2012, získala Palestína od Spojených národov status “Tretieho pozorovateľského štátu” a to dáva palestínskym úradom legitimitu, pristúpiť k Rímskemu statusu, povedal Bensouda novinám Guardian.

Členstvo v MTS umožňuje Palestíne uplatniť právo, podať obžalobu kvôli vojnovým zločinom proti Izraelu a proti izraelským občanom pri tomto súde.

“Hovorím jasne a jednoznačne, že úrad prokuratúry uskutoční svoje poverenie a s dôrazom – nezávisle od statusu a príslušnosti – bude stíhať všetky zločiny voči ľudskosti”, napísal Bensouda.

Pozn. prekladateľa: Medzinárodný trestný súd (MTS) (po anglicky International Criminal Court (ICC), po francúzsky Cour Pénale Internationale (CPI)) je prvý stály trestný tribunál príslušný na stíhanie genocídy, zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov a zločinov agresie. Bol vytvorený v roku 1998 tzv. Rímskym štatútom. Sídlo má v holandskom Haagu.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Redaktion Israel-Nachrichten.org

O ::prop

2 komentáre

  1. A akým spôsobom sa tento súd kreuje???? Ako ten haagsky??? Dajte nám sudcov na výber a my si vyberieme. A keď sa nám nebudú pozdávať, djte nam nových. Ináč riskujee “ medzinárodnú “ blamáž!!!!

  2. Ja by som to vyriesil s celym izraelom ovela rychlejsie, to by bolo radosti

Leave a Reply