Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Produkcia ópia v Afganistane neustále rastie

Produkcia ópia v Afganistane neustále rastie

afganistan-opiumOrganizácia spojených národov varuje, že pestovanie maku na výrobu ópia v Afganistane je na vzostupe už tretí rok za sebou a očakáva sa, že dosiahne rekordnú úroveň.

Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) zverejnil v pondelok správu s názvom „Zimný odhad rizík spojených s Afgánskym ópiom 2013“.

Podľa tejto správy sa očakáva, že bude prekonaná úroveň 154 tisíc hektárov vysadených makových polí v roku 2012 a 131 tisíc hektárov v roku 2011. A to aj napriek tomu, že presný údaj o produkcii ópia v roku 2013 je zatiaľ stále nejasný.

Správa predpovedá, že z 34 afgánskych provincií sa v 12-tich provinciách očakáva zvýšenie produkcie ópia, zatiaľ čo v siedmich ďalších sa neočakáva žiadna zásadná zmena.

„Očakáva sa, že južný región Afganistanu zostane najväčším producentom ópia v roku 2013. Helmand a Kandahár sú provincie s najvyššou produkciou ópia v krajine a predpokladá sa, že svoj status si udržia aj naďalej“ píše sa v správe.

Správa uvádza, že medzinárodné úsilie zamerané na odradenie miestnych farmárov od pestovania maku zatiaľ nedosiahlo žiaden významný úspech.

„Ako sme predpovedali, produkcia ópia sa zvyšuje už tretí rok v rade,“ povedal Jean-Luc Lemahieu, šéf Úradu OSN pre drogy a kriminalitu v Afganistane, ktorý správu pripravil v spolupráci s Afgánskym ministerstvom pre boj proti narkotikám. „Tešíme sa na rekordnú úrodu,“ dodal.

Správa pripisuje nárast produkcie do značnej miery zvýšeniu cien, ktoré urobilo pestovanie maku pre poľnohospodárov zaujímavým.

V roku 2010 zasiahla úrodu pleseň, čo malo za následok zvýšenie ceny zo 65 – 80 dolárov za kilogram až na 300 dolárov za kilogram v roku 2011.

„Afganistan sa mení na narkoštát, a existujú komplexné stratégie, ktoré to prijímajú,“ povedala zástupkyňa UNODC, Ashita Mittal, a dodáva: „Čas nie je na našej strane.“

Vedúci afgánskej protidrogovej polície v provincii Hilmand Mohammad Abdali povedal, že jeho sily čelia odporu Talibanu, ktorý prevzal kontrolu nad niektorými oblasťami, kde sa pestuje mak.

„Sú oblasti, kde Taliban povedal ľuďom, že môžu pestovať mak a vláda ho nemôže zničiť,“ dodal.

Pestovanie ópia v Afganistane je na vzostupe, od začiatku americkej invázie v roku 2001.

V roku 2012 je Afganistan najväčším svetovým producentom ópia. Predpokladá sa, že z tejto oblasti pochádza asi 75 percent celosvetovej úrody. Očakáva sa, že podiel afgánskeho ópia na trhu sa zvýši až na 90 percent v roku 2013.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

Poznámka redakcie:
Americká armáda so všetkou svojou technologickou prevahou, dronmi, družicami, špionážnymi lietadlami nedokáže odhaliť 150 tisíc hektárov makových polí. To komu chcú nahovoriť? Treba ešte jasnejší dôkaz, že makové polia sa pestujú pod ochranou vlády USA? Narážky na Taliban sú úbohé a zavádzajúce. Protidrogová polícia bojuje iba s pestovateľmi, ktorí nedodávajú ópium americkým odberateľom. Je to hnus. Veľkovýroba drog pod ochranou najvyspelejšej demokracie sveta – USA. Ale veď peniaze nesmrdia, nie?

O ::prop

Pridaj komentár