Domov / Hlavná strana / Spoločnosť / Problém nie je „róm“, ale gádžo

Problém nie je „róm“, ale gádžo

cigani-jedloCigáni. Téma vyvolávajúca emócie. Väčšinou negatívne. A nie bezdôvodne. Tieto negatívne emócie sú často ešte viac vybičované snahami niekoľkých pomýlených „aktivistov“, ktorí sa snažia zastierať na cigánoch všetko zlé a vykresľovať ich v tých najkrajších farbách. Priamo a bez okľúk povedané – ľudia nemajú radi bezočivých klamárov. A klamstvá týchto „aktivistov“ (obvykle dobre zaistených a sediacich v teplých kanceláriách) si odnesú veľmi často práve cigáni.

Práve takáto aktivita bola najnovšie spustená v jednom nemenovanom „mienkotvornom a najčítanejšom“ denníku, ktorého zamestnancov zvyknú nazývať po pracovníkoch vyvážajúcich odpad. Každým dňom pribúda nových článkov ako na bežiacom páse. Každý z článkov hľadá všetky možné dôvody, prečo cigáni žijú tak ako žijú. Samozrejme, žiaden z týchto dôvodov nezahŕňa možnosť, že svoj podiel viny na súčasnom stave cigánskeho etnika majú na svedomí aj samotní cigáni. A aktivisti už vôbec nehľadajú chybu v sebe. Práve tú najväčšiu chybu – že zamlčiavajú a prekrúcajú skutočné dôvody cigánskej biedy.

A preto sa dozvedáme z článkov napríklad takéto perly ducha: „prvoradá úloha školy je zabezpečiť deťom bezpečie a istotu.“ Asi som doteraz žil niekde v krajine za zrkadlom, pretože som si stále myslel, že prvoradou úlohou školy je zabezpečiť deťom vzdelanie. Bezpečie a istotu by predsa mala zaistiť rodina. Alebo aj deťom v predškolskom veku má zaisťovať bezpečie škola? A ďalšia perla: „[cigánske] Deti sú strašne udupané, nerozvíjajú [školy] ich sebavedomie.“ Tu musím podotknúť, že sa hovorí o takmer čisto cigánskej škole s viac než 700 žiakmi, kde študuje jediná (!) biela žiačka. Takže KTO udupáva to sebavedomie detí? Tá jedna, jediná biela žiačka? Alebo nebodaj učitelia, ktorí sú zrejme všetci bieli rasisti a tajní členovia Ku-klux-klanu? O tom, že tie deti by mohli byť „udupané“ (čo vôbec ten výraz znamená?) vlastnými rodičmi a rodinou a že zmena by mala prísť v prvom rade práve zo strany rodiny, o tom niet ani zmienky. Za to sa dozvedáme, že „Deti sú vychovávané v škatuľkách, k disciplíne. To nie je funkcia školy, to nie je výchova k slobode.“ To, že necigánske deti sú vychovávané učiteľmi, ktorí absolvovali rovnaké školy, majú rovnaké osnovy ako učitelia cigánskych detí, tam už „vychovávanie k disciplíne“ nikomu nevadí.

No a závery týchto aktivistov? Žiadna metodická pomoc, pedagógovia nepovažujú za „výzvu“ učiť na takýchto školách, štát sa na „to“ vykašlal, cigánčatá musia chodiť na dve smeny (chúďatá), treba nové budovy, telocvične, je zlý vzdelávací systém, chýbajú kultúrno-vzdelávacie centrá, sociálni pedagógovia, psychológovia, pre každého žiaka špeciálny asistent, a samozrejme – peniaze. O zlepšení školskej dochádzky, disciplíny a zvýšenej snahe samotných žiakov a ich rodičov ani slova.

Neustále sa mi natíska na myseľ otázka: Cui bono? V koho prospech? O motívoch tohto konania a takýchto vyjadrení, ktoré s realitou nemajú nič spoločného, sa môžeme iba dohadovať. Môžeme sa ale pozrieť na väzby tohto konkrétneho aktivistu – Vlada Rafaela – ktorého perly ducha som uviedol vyššie.

Je zakladateľom „neziskovky“ Eduroma, ktorá vznikla v auguste roka 2012, sídli v Bratislave a súdiac podľa názvu má diskriminačný charakter – „roma education project“ (odskúšajte si, či by ste dokázali založiť podobnú organizáciu s názvom „Vzdelávací projekt pre nerómov“). Bol zamestnancom Sorosom založenej a financovanej OSF / NOS (Open Society Foundation / Nadácia Otvorenej Spoločnosti). Nie je jasné, či z nej vystúpil len pre potreby projektu Eduroma, na stránkach OSF je naň stále uvedený kontakt. Na facebookových stránkach OSF sa o ňom síce vyjadrujú ako o „bývalom“ kolegovi, zároveň ale usilovne propagujú jeho projekty, takže sa určite nerozišli v zlom ak sa vôbec rozišli. 15. apríla 2013 ho totiž minister školstva Dušan Čaplovič vymenoval do Kurikurálnej rady (áno, aj ja som si to musel pohľadať, ani ja som netušil, že takéto nezmysly existujú. Takže čo si pod tým máme predstaviť: „Kurikulárna rada je odborným, iniciačným a poradným orgánom ministra školstva v kľúčových oblastiach výchovy a vzdelávania, najmä v oblasti inovácie obsahu výchovy a vzdelávania a rozširovania ponuky výchovy a vzdelávania o nové odbory vzdelávania, pedagogických reforiem a nových modelov hodnotenia.“ Stále netušíte, čo je predmetom jej činnosti? To nič, ani ja) a tam stále vystupuje za Nadáciu otvorenej spoločnosti. Zrejme udržiava veľmi dobré vzťahy s nemenovaným mienkotvorným denníkom, ktoré neváha propagovať jeho aktivity.

rafael

Vlado Rafael pri menovaní do Kurikurálnej rady, tretí zľava

Zhrnuté a podčiarknuté. Aktivista žijúci z multikultúrnej agendy, platený zo Sorosových a čo je horšie, aj z peňazí daňových poplatníkov za to, že všetky problémy zvaľuje výhradne na majoritu. Závery si iste dokáže urobiť každý sám.

Autor: rich, www.protiprudu.org

O ::prop

5 komentárov

 1. A si ho preverili???Z bojovníka proti rasizmu sa vykľul pedofil. Riaditeľ slovenskej pobočky Európskej siete proti rasizmu Miroslav Lacko údajne pohlavne zneužíval mladých chlapcov. Cez sociálne siete na internete ich najprv nútil, aby mu posielali fotografie, na ktorých sú nahí a neskôr sa s nimi aj stretával.
  Z obvinení, ktorým Lacko teraz čelí je šokovaný aj Stanislav Cina z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity.
  Cina na situáciu reagoval slovami: „Nás to samozrejme zaskočilo, ale úrad splnomocnenca vlády s týmto aktivistom nespolupracoval.“
  Dokazovanie je v takýchto prípadoch zdĺhavé a zložité, ale rómsky aktivista sa po zadržaní policajtom hneď ku všetkému priznal. Teraz mu hrozí, že za mrežami strávi až 12 rokov.

 2. Zaujímali by ma reakcie SMEtiarov na toto. Auto je prirodzene „fašista“, ale priamo na obsah čo by povedali.

 3. sorošov pešiak je v poradnom orgáne ministra školstva… čo mu asi tak radí?

 4. V názve článku ste napísali aj dve slová. Róm a gadžo. Som biely a slovo gadžo ma uráža, lebo je to nadávka. Gadžo znamená hlúpy a primitívny človek. Rómovia tak pomenúvajú bielych. Správne malo byť napísané: rómovia a bieli. Ak už chcete prejavovať svoje rasistické zmýšľanie, mohli ste napísať: cigáni a bieli. Opravte chybu! To ste fakt nevedeli, alebo ste to napísali zámerne?

  • Ale kým sú oni rasisticky „RÓMOVIA“ my sme stále nerasisticky „GADŽOVIA“. A máte námet na čerpanie eurofondov. Vypracujte program, ktorý ich naučí používať slovíčko biely a nie gadžo. Máte šancu sa zazobať z peňazí Gadžov…

Leave a Reply